Гносеологія російської філософії - Філософія пізнання (гносеологія)

Гносеологічна проблематика була на провідних ролях у Російській філософії Наприкінці XIX - першій полови-ні XX ст. Йдеться, передусім, про таких релігійних філосо-фів, як В. Соловйов, М. Бердяєв, П. Флоренський, С. Булга-ков, Г. Шпет та ін.

В. Соловйов намагався обгрунтувати "органічну логі-ку" як одну з трьох складових філософії на рівні з метафізикою та етикою, чітко розмежовував елементарну, фор-мальну логіку та філософську - "органічну" логіку. Пер-ша з них має справу тільки із загальними формами мисли-тельного процесу й не стосується філософії. Логіка філо-софська стосується не процесів мислення у його загальних суб'єктивних формах як емпірично даних, а об'єктивного характеру мислення, яке пізнає.

Специфічну рису філософської логіки він вбачав у її змістовності, маючи на увазі відношення суб'єктивних форм людського розуму до незалежної від нього дійсності, яка саме завдяки ним і пізнається. Змістовний характер філо-софська логіка отримує через свій метод розвитку, побудо-ви знання. Цим методом, на думку Соловйова, є діалектика, яка є специфічним філософським мисленням і водночас вченням про пізнання, тобто гносеологією. Він вважав, що сфера "цілісного знання" охоплює три складові: позитив-ну науку, абстрактну філософію і теологію. Ці три галузі, в свою чергу, втілюють у собі відповідно три головні види знань. В. Соловйов виокремив такі різновиди знань, як ем-піричні та теоретичні, істинні та неістинні, абсолютні та відносні, формальні та змістовні, безпосередні та опосеред-ковані тощо.

Усе багатство знань - це формоутворення "знання за-галом", різновидами якого є, на думку Соловйова, помилка, вигадка та неправда. Критерієм істини він вважав синте-тичний критерії, що містить в собі реалістичний (адекват-нії речам) та раціоналістичний підходи. Однак вирішальним є "матеріальна істина", "фізичний досвід".

На відміну від В. Соловйова, який орієнтувався На ра-ціоналістичну гносеологію, Представники Ірраціоналістич-ної Гілки в російській філософії піддали її суворій критиці. Так, Л. Шестов був переконаним, що навіть "флегматичні філософи", які винайшли гносеологію, часом робили спробу "неметодологічних виходів", потай сподіваючись проклас-ти свій шлях до незнаного всупереч "безглуздим доказам" про нібито великі переваги наукового пізнання.

М. Бердяєв, хоча й зазначав, що раціоналістичні гносео-логії мають у собі багато правомірного, часто називав їх представників (особливо кантіанців) паразитами на дереві пізнання. На його думку, теорія пізнання не має онтологіч-ного підгрунтя, відірвана від практики, а тому пізнання в ній не є функцією життя. Тому їй необхідно відмовитися від відірваності, повернутися до живих коренів буття, до такого пізнання, яке є функцією цілісного процесу життя.

Інтуїтивіст Микола Лоський (1870-1965) виходив з того, що теорію знання слід вибудовувати, не спираючись на жодну теорію, вироблену іншими науками, тобто не корис-туватись твердженнями інших наук як засновками. Теорію знання потрібно розпочинати з аналізу дійсних на даний момент переживань. За такого аналізу, на думку Лоського, можна використовувати здобутки інших наук, але тільки як матеріал, а не як основу для теорії пізнання. Адже знан-ня не є копією, символом чи явою дійсності для суб'єкта, який пізнає. Знання - це сама дійсність, саме життя, яке аналізується шляхом порівняння.

К. Маркс і Ф. Енгельс запропонували Діалектико-матеріалістичну гносеологію. Вона передбачає розуміння пізнання як певної форми духовного виробництва, як про-цесу відображення дійсності, яка існує незалежно від сві-домості, передуючи їй. Процес пізнання цієї дійсності є прин-ципово можливим і становить активне творче відображен-ня реальності у процесі зміни її людьми, тобто в процесі суспільної практики.

Процес пізнання, за Марксом та Енгельсом, детерміно-ваний соціокультурними факторами й здійснюється не ізо-льованим суб'єктом як "гносеологічним Робінзоном", а людиною, яка є соціальною істотою, тобто сукупністю усіх соціальних відносин. Активність цієї людини - найваж-ливіша передумова пізнавального процесу.

Гносеологія як сукупність знань про пізнавальний про-цес та його загальні характеристики є висновком, підсум-ком, квінтесенцією історії пізнання, усієї матеріальної та духовної культури.

Найважливішим принципом діалектико-матеріалістична гносеологія вважає єдність діалектики, логіки і теорії пізнання, але, на відміну від гегелівського підходу, ця єд-ність розвинута на грунті матеріалістичного розуміння іс-торії. А елементи діалектики (закони, категорії та прин-ципи), будучи відображенням загальних законів розвитку об'єктивного світу, водночас є загальними формами мис-лення, універсальними регулятивами пізнавальної діяль-ності загалом.

Похожие статьи




Гносеологія російської філософії - Філософія пізнання (гносеологія)

Предыдущая | Следующая