Сутність і особливості абсолютної ренти. - Поняття ренти та монополії

Абсолютна рента - вид земельної ренти, отриманий власниками землі незалежно від плодоносності і місцезнаходження земель виключно як винагорода, яка реалізується в присвоєнні прав власності на землю. Джерелом абсолютної ренти являється додаткова праця найманих сільськогосподарських робітників. В випадку, якщо на ділянку землі був вкладений капітал, то розмір орендної плати збільшується на величину вкладеного відсотку.

Абсолютна рента іншими словами є результатом монополії приватної власності на землю зі сторони зі сторони визначеного класу суспільства. Насправді, власник землі, знаючи, що земля необхідна усім - для сільськогосподарського і промислового виробництва, - змусить бажаючого користуватися землею, платити за неї орендну плату. І дійсно, в англійській мові слово "рента" означало спочатку оренду чи орендну плату, і ця категорія проявлялася зі всією ясністю і визначеністю одночасно з виникненням капіталістичного суспільства.

В цій орендній платі включені дві складові: одна означає відсоток капіталу, який уже вкладений в землю і невід'ємний від неї (меліорація, побудови тощо); друга існує завжди і відповідає передачі права користування землею, чи користуванням вихідними і неруйнівними властивостями землі.

Виникнення абсолютної ренти зв'язане з тим фактом, що по причині відсталості сільського господарства порівняно з промисловістю, обмежене створення капіталу, вкладеного в сільське господарство є нижчим обмеженого створення капіталу, вкладеного в промисловість, і послідовно частка в сільському господарстві змінного капіталу (який використовується на виплату заробітної плати) пропорційно вища, ніж в промисловості. Звідси виходить, що додаткова вартість, яка створюється в сільському господарстві, вища середнього прибутку, а вартість продукції вища капіталістичної ціни виробництва. Пропорційному розподілу додаткової вартості, яка створюється в сільському господарстві, перешкоджає земельна власність, яка, представляючи монополію, сама претендує постійно на частину цієї додаткової вартості і присвоює різницю між вартістю і ціною виробництва.

Земельна власність таким чином, завищує ціну сільськогосподарських продуктів на суму, яку вона забирає в якості абсолютної ренти, і яка представляє рід податку, який накладається на суспільство. Необхідно підкреслити, що історична відсталість сільського господарства в порівнянні з промисловістю, яка представляє собою одне із головних проявлень закону нерівномірності капіталістичного розвитку, виходить не із природи землі, а із суспільних відносин.

Приватна земельна власність, яка перешкоджає вкладенню капіталів в землю і присвоює собі все зростаючу частину додаткової вартості, являється однією із головних причин цієї відсталості.

Пояснюючи виникнення абсолютної ренти, ми виходимо із факту більш низького органічного складу капіталу в сільському господарстві порівняно з промисловістю. Але, чи повинен органічний склад капіталу в сільському господарстві завжди відставати від органічного складу капіталу промисловості. Карл Маркс висловив свою думку, що по суті справи ця різниця з прогресом земле поділу повинна зменшитися".

По темпах росту і органічній побудові капіталу сільське господарство в ряді випадків починає обганяти промисловість. Як наслідок цього скорочується той збиток вартості сільськогосподарської продукції над вартістю промислової продукції, який складає основу абсолютної ренти. При скороченні звичайного джерела абсолютної ренти може створюватися така ситуація, коли великі фермерські господарства повинні будуть виплачувати фіксовану в оренднім договорі абсолютну ренту за рахунок диференціальної ренти, а основна маса дрібних фермерів буде змушена виплачувати орендну плату за рахунок "проїдання" своїх основних засобів.

Однак, капіталісти-фермери не можуть платити абсолютну ренту за рахунок середнього прибутку чи диференційної ренти систематично. В цих умовах безповоротно проявляється нове джерело абсолютної ренти - різке збільшення цін на сільськогосподарську продукцію вище ціни виробництва вартості. В цьому випадку відбувається зливання абсолютної ренти з монопольним прибутком.

Похожие статьи




Сутність і особливості абсолютної ренти. - Поняття ренти та монополії

Предыдущая | Следующая