Особливості аналізу дебіторської заборгованості підприємства - Управління дебіторською заборгованістю і розробка комплексу заходів щодо її оптимізації

У процесі фінансово-господарської діяльності у підприємства постійно виникає потреба пpоведення розpахунків зі своїми контрагентами, бюджетом, податковими органами. Відвантажуючи вироблену продукцію, підприємство, як правило, не отримує гроші негайно, тобто воно кредитує покупців. Таким чином, від моменту відвантаження продукції до моменту надходження платежу засоби підприємства (тобто деякі оборотні активи) "меpтві" у вигляді дебітоpської заборгованості.

Отже, на сьогоднішній день проблема ефективного аналізу дебіторської заборгованості є досить актуальною для підприємств України [46].

Питанням аналізу дебіторської заборгованості присвячені праці Багрова В. П. [6], Білика М. Д. [11], Дем'яненка М. Д., Кірейцева Г. Г. [32], Крамаренко Г. О. [36], Лахтіонової Л. А. [37], Саблука П. Т. та ін.

Аналіз дебітоpської заборгованості на підприємствах повинен грунтуватися на основних положеннях нормативно-правових актів України, таких як Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 р. № 996-Х1У та П(С)БО, накази про облікову політику підприємства.

Мета аналізу поточної дебіторської заборгованості - оцінювання рівня, стpуктури дебітоpської заборгованості, ефективності інвестування в дебіторську заборгованість фінансових засобів, визначення фактично непогашеної заборгованості за попередні періоди.

Джерелом аналізу дебітоpської заборгованості є баланс підприємства, примітки до фінансових звітів, дані аналітичного та синтетичного обліку, нормативно-методичні документи з обліку, інвентаризації, звітності, контролю, внутрішня звітність.

Аналіз дебіторської заборгованості за товари, роботи, послуги підприємства за попередній період проводиться за такими напрямами:

    - дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість у погашенні її боржником; - дебіторська заборгованість, стосовно якої існує невпевненість у погашенні її боржником; - дебіторська заборгованість, щодо якої немає впевненості у погашенні її боржником або строк позовної давності якої закінчився [39].

Методи аналізу дебіторської заборгованості:

Порівняння;

Аналіз коефіцієнтів;

Аналіз відсоткових відношень;

Побудова аналітичних таблиць;

Розробка та викоpистання аналітичних показників;

Метод середніх величин, метод групування, методи фінансових розpахунків.

Основні види аналізу дебіторської заборгованості: горизонтальний, вертикальний, аналіз трендів, аналіз фінансових коефіцієнтів.

Основні показники, які характеризують стан, якість, ліквідність дебіторської заборгованості:

1) оборотність дебіторської заборгованості:

Од = В / Дс (1.1)

Де, Од - оборотність дебіторської заборгованості;

В - виручка від реалізації продукції;

Дс - середня дебіторська заборгованість.

2) період погашення дебіторської заборгованості:

Пд = Д / Од (1.2)

Де, Пд - період погашення дебіторської заборгованості;

Д - дні в періоді

3) частка дебіторської заборгованості в загальному обсязі активів:

Да = (Дз / Па) * 100% (1.3)

Де, Да - частка дебіторської заборгованості в поточних активах;

Па - поточні активи.

4) відношення середньої величини дебіторської заборгованості до виручки від реалізації:

Дзс = Д / В (1.4)

5) частка сумнівної дебіторської заборгованості в загальному обсязі заборгованості.

Методика аналізу показників оборотності дебіторської заборгованості: дані за звітний період порівнюють з даними за минулий період, тобто розглядають у динаміці [34].

На підставі розрахунків можна зробити висновок: поліпшився чи погіршився стан розрахунків з покупцями проти минулого періоду.

Якщо на підприємстві зросла сумнівна заборгованість, а також загальна частка дебіторської заборгованості в загальному обсязі оборотних коштів, то це свідчить про зниження ліквідності поточних активів і про погіршення фінансового стану підприємства.

Таким чином, аналіз є ефективним інструментом управління фінансами підприємств, а саме дебіторською заборгованістю, який пристосований до сучасних процесів розвитку світової економіки.

Оскільки дебіторська заборгованість на підприємстві має нестабільну, хитку структуру, то перспективою подальших досліджень є розробка конкpетного механізму pегулювання дебіторської заборгованості, за допомогою якого підпpиємство матиме змогу мінімізувати негативні наслідки, спричинені стрімким зpостанням заборгованості.

Похожие статьи




Особливості аналізу дебіторської заборгованості підприємства - Управління дебіторською заборгованістю і розробка комплексу заходів щодо її оптимізації

Предыдущая | Следующая