Поняття і сутність аналітичних процедур - Поняття аналітичних процедур

Основні положення і рекомендації щодо застосування аналітичних процедур під час аудиторської перевірки встановлені Міжнародним стандартом аудиту (МСА) №520. Згідно з цим стандартом, аналітичні процедури - це процедури, що передбачають аналіз важливих фінансових показників і тенденцій з подальшим вивченням відхилень та взаємозв'язків, що суперечать іншій відповідній інформації або відхиляються від прогнозованих сум. Іншими словами, аналітична процедура є різновидом аудиторської процедури, що являє собою аналіз і оцінку отриманої аудитором інформації, дослідження найважливіших фінансових і економічних показників економічного суб'єкта, що перевіряється, з метою виявлення незвичайних або невірно відбитих у бухгалтерському обліку фактів господарської діяльності, а також з'ясування причин помилок і перекручень. Якщо аналітичні процедури виявляють значні відхилення або взаємозв'язки, які суперечать іншій відповідній інформації або відрізняються від прогнозованих сум, аудитор повинен провести дослідження і одержати відповідні пояснення та підтверджувальні докази.

Дослідження незвичайних відхилень і взаємозв'язків, як правило, починається із запитів управлінському персоналу, після чого йде:

    А) підтвердження відповідей управлінського персоналу, наприклад шляхом порівняння їх з розумінням і знаннями бізнесу аудитора та іншими свідченнями, отриманими у процесі аудиторської перевірки; Б) розгляд необхідності застосування інших аудиторських процедур, якщо управлінський персонал не дав пояснення або його пояснення не є відповідними.

Суть аналітичних процедур зводиться до:

    1. Аналізу взаємозв'язків між даними різних форм бухгалтерської звітності й синтетичних регістрів (за необхідності й аналітичних даних), а також між даними бухгалтерської звітності і натуральних показників. 2. Порівнянню фактичних даних з даними за попередні періоди (валюта балансу, окремі статті, аналіз коефіцієнтів за минулі роки). 3. Порівнянню фактичних даних із планами (в цьому випадку існує дві імовірності виникнення "вузьких місць": нереалістичне складання планів; припасування фактичної інформації під планову). 4. Порівнянню інформації з даними аналогічних підприємств і в середньому по галузі. 5. Вивченню незвичайних відхилень і їхніх причин. 6. Оцінки результатів проведеного аналізу (на підставі отриманих коефіцієнтів ліквідності, рентабельності і т. д.) на конкретну дату перевірки, що дає можливість зробити висновок про функціонування підприємства.

Аналітичні процедури необхідно застосовувати насамперед на таких етапах аудиторської перевірки, як планування і проведення загального огляду, але їх можна застосовувати й на інших етапах.

Аналітичні процедури виконують такі функції:

    А) допомагають аудитору спланувати характер, час і обсяг інших аудиторських процедур; Б) процедур по суті, коли їх застосування результативніше й ефективніше для зменшення ризику невиявлення конкретних тверджень у фінансових звітах, ніж докладні перевірки; В) забезпечення загального огляду фінансових звітів на кінцевому його етапі.

Аналітичні процедури передбачають порівняння фінансової інформації суб'єкта господарювання з:

    - зіставною інформацією за попередні періоди; - передбачуваними результатами діяльності суб'єкта господарювання (наприклад, бюджетами) чи прогнозами аудитора (такими, як оцінка амортизації); - аналогічною галузевою інформацією, такою як порівняння відношення виручки від реалізації до суми дебіторської заборгованості суб'єкта господарювання із середніми галузевими показниками або з іншими суб'єктами господарювання приблизно такого самого розміру в тій самій галузі. Аналітичні процедури включають також аналіз зв'язків: - між елементами фінансової інформації, що, як очікується, відповідатимуть прогнозам, що грунтуються на досвіді суб'єкта (наприклад, відсоток валового прибутку); - між фінансовою інформацією і відповідною нефінансовою інформацією, наприклад, витратами на оплату праці й чисельністю працівників.

Для виконання вказаних процедур можуть використовуватися різні методи, починаючи від простих порівнянь і до комплексного аналізу із застосуванням складних статистичних методів. Аналітичні процедури можна застосовувати до консолідованих фінансових звітів, фінансових звітів компонентів (наприклад, дочірніх підприємств, підрозділів або сегментів) і до окремих елементів фінансової інформації. Вибір аудитором процедур, методів і обсягу їх застосування є справою професійного судження.

Діапазон існуючих аналітичних процедур дуже широкий - від простого порівняння до складних математичних моделей з кількома змінними. В основі використання аналітичних процедур лежить припущення, що існує певний зв'язок між різними типами даних і цей зв'язок продовжуватиме існувати за інших рівних умов. Якщо існування таких зв'язків у звітності, яка підлягає аудиту, очевидне, то аудитор має докази того, що основні події і господарські операції відображені у цій звітності правильно. При виборі аналітичних процедур необхідно також враховувати економічну ефективність застосування процедур аналізу в порівнянні з іншими аудиторськими процедурами (менші витрати праці, часу, скорочення деталізованого тестування).

Похожие статьи




Поняття і сутність аналітичних процедур - Поняття аналітичних процедур

Предыдущая | Следующая