Облік доходів і фінансових результатів унверситету - Організація бухгалтерського обліку в університеті

Доходи є одними з найважливіших показників фінансово-господарської діяльності вищих навчальних закладів, оскільки виступають основою для визначення результатів виконання кошторису бюджетної установи та його аналізу з метою виявлення внутрішніх резервів.

Відповідно до статті 13 Бюджетного кодексу України бюджет КНУ імені Тараса Шевченка складається з загального та спеціального фондів [3].

Сучасний стан державних фінансів, а також поглиблення соціально-економічної кризи змушують державу скорочувати видатки та шукати шляхи оптимального використання доходів, це призвело до того, що фінансування КНУ імені Тараса Шевченка, як і інших вищих навчальних закладів значно скорочується. Такий розвиток подій змушує вищі навчальні заклади ефективно використовувати бюджетні асигнування та шукати додаткові джерела притоку коштів в установу. Таким додатковим джерелом є власні надходження, які включаються до спеціального фонду бюджету.

структура власних надходжень університету

Рис.2.11 Структура власних надходжень університету

Джерело: Бюджетний кодекс, стаття 13.

Власні доходи бюджетних установ поділяються на 2 групи, кожна з яких у свою чергу поділяється на підгрупи (Рис. 2.12).

Для відображення в бухгалтерському обліку власних доходів бюджетних установ, які вони отримують за видами залежно від джерела надходження, передбачено рахунки 7 класу "Доходи":71 "Доходи спеціального фонду"; 72 "Доходи від реалізації продукції, виробів і виконання робіт"; 73 "Доходи бюджетів"; 74 "Інші доходи".

Наказом Держказначейства №100 затверджено шість документів, за якими відображаються операції з бюджету установи як за загальним, так і за спеціальним фондами.

Порядок планування доходів і видатків спеціального фонду установи відображає обсяг надходжень із спеціального фонду на певну мету та їх розподіл за повною економічною класифікацією на здійснення відповідних видатків відповідно до законодавства, а також на реалізацію бюджетною установою першочергових заходів, пов'язаних з її діяльністю. Планування коштів спеціального фонду здійснюється в одному кошторисі із загальним фондом, при цьому їх облік ведеться за єдиним планом рахунків та у одному балансі разом з коштами загального фонду. Крім того, оформлення операцій з коштами спеціального фонду регламентується тими ж нормативними документами, що і загального фонду. При складанні кошторисів передбачаються планові обсяги надходжень коштів, а також обсяги витрат, які необхідно спрямувати на покриття видатків установи їх спеціальних фондів. Варто зазначити, що при складанні та затвердженні проектів кошторисів залишки коштів за спеціальним фондом не плануються, але проект кошторису передбачає зведення показників за всіма джерелами надходження коштів до фонду та напрямків їх використання. Планування коштів спеціального фонду в основному здійснюється на основі використання таких методів: прямого розрахунку, нормативного, аналітичного, екстраполяції. Основою, кожного з цих методів є економічний аналіз, завдяки якому визначається рівень виконання бюджетних показників за минулі періоди та чинники, що впливали на них.

Власні надходження бюджетних установ можуть використовуватися лише на:

    - покриття витрат, пов'язаних з організацією та наданням послуг, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю (за рахунок надходжень від основної діяльності); - організацію додаткової (господарської) діяльності бюджетних установ (за рахунок надходжень від додаткової діяльності); - утримання, облаштування, ремонт та придбання майна бюджетних установ (за рахунок надходжень від оренди); - ремонт, модернізацію чи придбання нових необоротних активів та матеріальних цінностей, покриття витрат, пов'язаних з організацією збирання і транспортування відходів і брухту на приймальні пункти (за рахунок надходжень від реалізації майна); - потреби бюджетних установ, включаючи оплату комунальних послуг і енергоносіїв (за рахунок надходжень від додаткової діяльності та реалізації майна); - організацію основної діяльності бюджетних установ (за рахунок надходжень від благодійних внесків та від коштів, отриманих від розміщення на депозитних рахунках надходжень від надання послуг); - виконання відповідних цільових заходів (за рахунок надходжень на виконання цільових заходів).

Організація обліку надходження плати за послуги вищих навчальних закладів, джерелом утворення яких є власні доходи останніх, потребує чіткого визначення механізму розрахунків в частині форми порядку оплати послуг. Основними формами розрахунків за надання платних послуг бюджетними установами є готівка та безготівкова.

Плата за навчання в університеті за укладеним контрактом між фізичною особою-студентом і юридичною особою - КНУ імені Тараса Шевченка, надходить за прибутковим касовим ордером до каси університету (Додаток З) або у безготівковій платіжним дорученням на розрахунковий рахунок. У разі якщо сторонами контракту на підготовку студента виступають юридичні особи - вищий навчальний заклад та установа, організація, яка оплачує навчання студента, розрахунки по оплаті здійснюються в безготівковій формі перерахування визначеної за контрактом суми на рахунок.

Плата за проживання в гуртожитку може здійснюватися через касу університету, у вигляді внесення коштів на розрахунковий рахунок, або вираховується із стипендій студентів університету.

Розрахунки з орендної плати, як і розрахунки за майно, призначені до реалізації, здійснюються в безготівковій формі.

В КНУ імені Тараса Шевченка діє схема передоплати за навчально-педагогічні послуги, яка передбачена укладеним контрактом, укладеним між отримувачем освітніх послуг та КНУ імені Тараса Шевченка.

Плата за оренду державного майна може проводитися як в порядку передоплати, так і за фактом реалізації.

В університеті користуються обома формами передоплати - одноразова оплата і авансові платежі у межах загального обсягу коштів до сплати. Багаторазова оплата характерна для тривалих послуг, таких як підготовка студентів, надання орендних послуг, тощо. Терміни внесення платні врегульовані в первинних документах.

До документів первинного обліку належать договори за надання послуг навчання, контракти на підготовку спеціалістів, договори на виконання науково-дослідних робіт, орендні угоди, акт на оприбуткування гуманітарної допомоги тощо.

До облікових реєстрів, що фіксують інформацію щодо власних доходів бюджетних установ, належать:

Звіти щодо надходження і використання коштів спеціального фонду бюджетні установи подають щомісяця, щокварталу й за рік.

Отже, в умовах економічної кризи надходження спеціального фонду у вищих навчальних закладах займають вагому частку. У зв'язку з цим необхідно посилювати контроль за їх плануванням і надходженням на усіх стадіях виконання кошторису доходів і видатків бюджетної установи.

Похожие статьи




Облік доходів і фінансових результатів унверситету - Організація бухгалтерського обліку в університеті

Предыдущая | Следующая