Загальний оглад фінансової звітності - Організація бухгалтерського обліку в університеті

При проведені контролю особливе значення має читання та аналіз балансу, через використання інформації, яка отримана за результатами аналізу, дає можливість прийняти обгрунтовані управлінські рішення, оцінити динаміку та перспективи зміни стану спеціального фонду, виконання кошторису, ресурси, зміни, що відбулися в них, та ефективність їх використання.

Деталізація аналізу бухгалтерської звітності може бути різною. У рамках експрес-аналізу здійснюється розрахунок, контроль та аналіз у динаміці невеликої кількості основних показників.

Поглиблений фінансовий аналіз більш трудомісткий: разом із розрахунком та оцінкою у динаміці показників будується система взаємопов'язаних аналітичних таблиць, а також можуть використовуватись простіші моделі жорстко детермінованого факторного аналізу.

Зведена програма поглибленого аналізу діяльності університету представлена такими процедурами:

    1. Попередній огляд економічного та фінансового стану університету (характеристика загальної спрямованості фінансово-господарської діяльності; перевірка статей балансу). 2. Оцінка та аналіз економічного потенціалу університету (оцінка майнового стану; оцінка фінансового стану). 3. Оцінка та аналіз результативності фінансово-господарської діяльності університету.

Отримані аналітичні показники та коефіцієнти розглядаються у просторово-часових порівняннях, а аналітична робота будується за принципом від загального до одиничного. Порівнюючи динаміку підсумків розділів активу балансу університету, можна виявити тенденції зміни майнового стану або їх стабільність. Результативність та перспективність діяльності можуть бути узагальнені оцінками за даними аналізу динаміки надходжень до спеціального фонду, а також порівняльного аналізу темпів зростання коштів університету.

Важливою аналітичною процедурою є вертикальний аналіз, подання балансу у вигляді відносних показників. Яке дозволяє простежити за питомою вагою кожної статті балансу, його загальним підсумком. Обов 'язковий елемент аналізу - динамічні ряди величин, за допомогою яких можна прогнозувати структурні зміни у складі активів та джерел їх покриття.

Горизонтальний аналіз балансу полягає у побудуванні однієї чи кількох таблиць, в яких абсолютні балансові показники доповнюються відносними темпами росту (зниження). Як правило, досліджуються базисні темпи зростання за ряд років, що дозволяє не тільки аналізувати зміни окремих балансових статей, а й прогнозувати їх значення.

Горизонтальний та вертикальний аналізи взаємодоповнюють один одного. Тому не рідко будують таблиці, які характеризують і структуру звітної бухгалтерської форми, і динаміку окремих її показників.

Під час перевірки фінансової звітності університету застосовуються прийоми документального контролю (табл.3.11). Звітність при цьому підлягає перевірці за формою, аналітичній перевірці і перевірці за змістом.

Таблиця 3.11 Способи перевірки фінансової звітності в університеті

№ п/п

Назва прийому

Мета роботи

Зміст роботи

1

2

3

4

1

Перевірка за формою

Полягає у візуальній перевірці правильності записів всіх реквізитів звітності та виявлення наявності самостійних змін у встановлених формах звітності, необумовлених виправлень, підчисток, наявність підписів

Під час загального огляду звітних форм увага звертається на заповнення їх адресної частини. Вид діяльності повинен відповідати видам діяльності, передбачених статутом. Обов'язковою є перевірка наявності в університета ліцензії та строку її дії. Визначення виду діяльності університету є важливим критерієм для правильного розмежування надходжень і видатків унверситету по основній та іншій діяльності

2

Перекручення звітності

Звіту, де аудиторський ризик є найбільшим, де існує можливість шахрайства чи наявність помилок в обліку і звітності для даного унверситету є найймовірнішою. Залежно від цього виділяються ті операції та активи, які необхідно перевірити більш ретельно

3

Перевірка по суті

Встановлення достовірності показників звітності

Проводиться арифметична перевірка, тобто перевіряється узгодженість показників, відображених в різних формах бухгалтерської звітності, показників, відображених у формах бухгалтерської звітності та зведених регістрах обліку, регістрах обліку та зведених документах

Джерело: [47, c.156]

При аналізі відхилень між фінансовими показниками можуть виникнути такі ситуації:

    1. Перевищення фактичних витрат над затвердженими асигнуваннями може свідчити про: (невживання керівництвом установи необхідних заходів для приведення витрат у відповідність до бюджетних асигнувань, взяття зобов'язань більших, ніж асигнування, що є бюджетним правопорушенням і приводить до утворення небюджетної заборгованості; затвердження в кошторисі сум, які не забезпечують реальної потреби установи у відповідних коштах, наприклад, на підвищення мінімальної заробітної плати або у зв'язку з підвищенням цін, тарифів і ін; використання (списання на фактичні витрати) запасів, що є на початок року; отримання (списання на фактичні витрати) робіт (послуг, товарів), які на початок року знаходилися у складі дебіторської заборгованості). 2. Якщо фактичні витрати менші, ніж затверджені асигнування, це може свідчити: (про економне й раціональне використання бюджетних коштів; планування зайвих асигнувань, наприклад, через не врахування залишків запасів, дебіторської заборгованості, яка є на початок року (часто - за оплату комунальних послуг); невиконання плану з розвитку або функціонування мережі, штатів і контингенту, непроведення потрібних витрат, що негативно впливає на діяльність установи; утворення дебіторської заборгованості, накопичення запасів; невчасне відображення в бухгалтерському обліку операцій, пов'язаних з фактичними витратами або недоліками в здійсненні контролю за виконанням постачальниками (виконавцями) зобов'язань, узятих ними за укладеними з бюджетною установою договорами). 3. Перевищення фактичних витрат над касовими може свідчити: (про погашення дебіторської заборгованості, що враховувалася на початок року; утворення (в результаті отримання товарів, робіт, послуг без здійснення передоплати) кредиторської заборгованості на кінець звітного періоду; списання запасів, які були придбані раніше;неповне фінансування установи порівняно із затвердженими асигнуваннями). 4. Якщо фактичні витрати менші, ніж касові, то це може свідчити (про погашення кредиторської заборгованості, що враховувалася на початок року; збільшення запасів; утворення (в результаті здійснення передоплати) дебіторської заборгованості на кінець звітного періоду). 5. Перевищення касових витрат над затвердженими асигнуваннями, як правило, свідчить про бюджетне правопорушення, наприклад, нецільове використання бюджетних коштів, фінансування установи з невідповідного бюджету або з двох бюджетів. 6. Якщо касові витрати менші, ніж затверджені асигнування, то це може свідчити: (про завищення асигнувань; неповне фінансування установи).

Аналіз організації внутрішньогосподарського фінансового контролю в університеті проводять на трьох рівнях: на рівні ректора університету; на рівні головного бухгалтера установи; на рівні спеціалізованого контрольного підрозділу університету.

Отже, проведений огляд фінансової звітності унівеситету є формою державного фінансового контролю, яка спрямована на попередження фінансових порушень університетом та забезпечення достовірності її фінансової звітності.

Похожие статьи




Загальний оглад фінансової звітності - Організація бухгалтерського обліку в університеті

Предыдущая | Следующая