Об'єкти та суб'єкти внутрішньогосподарського контролю - Організація бухгалтерського обліку в університеті

Облік звітність інвестиція калькулювання

Суб'єктом внутрішньогосподарського контролю в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка є відділ контролю фінансово-господарської діяльності. Всього там працює 5 осіб: начальник відділу, 3 провідні бухгалтери ревізори, 1 бухгалтер ревізор.

Основні функції цього підрозділу:

    - проведення перевірок та ревізій фінансово-господарської діяльності структурних підрозділів університету; - забезпечення контролю за дотриманням чинного законодавства структурними підрозділами університету; - здійснення методичного керування філіями центральної бухгалтерії у структурних підрозділах в питаннях ведення бухгалтерського обліку.

Варто зазначити, що інформація надана відділом контролю фінансово-господарської діяльності через нище зазначені причини має ризик бути не об'єктивною:

    - тривала співпраця суб'єкта з об'єктом контролю; - матеріальна залежність суб'єкта від об'єкта контролю.

В зв'язку з цим, для нейтралізації впливу перелічених чинників на результати контрольного процесу варто регулярно проводити ротацію суб'єктів внутрішньогосподарського контролю.

Здійснення нутрішньогосподарського контролю не регламентується нормативно-правовими актами, і проводиться з дозволу керівництва, таким чином служба фінансово-господарського контролю також підпорядковується керівництво, що також зменшує її об'єктивність, в порівнянні з аудитом.

У зв'язку з тим, що 5 працівників відділу контролю фінансово-господарської діяльності не можуть належним чином перевірити всі господарські операції КНУ імені Тараса Шевченка, а отже не задовольняють потреби Університету у по об'єктному суцільному внутрішньому контролю, тому деякі обов'язки цього відділу перекладаються на бухгалтерів.

Таким чином, в умовах обмежених трудових ресурсів, внутрішній контроль за фінансово-господарською діяльністю в основному здійснюється епізодично силами самих же працівників бухгалтерії, що в свою чергу суперечить принципу об'єктивності та незалежності інформації контролю (це в свою чергу ставить питання про доцільність та ефективність такого контролю в установі) та відволікає бухгалтерів від виконання їх основних обов'язків. Проте, важливо зазначити, що Університет обмежений у ресурсах і в теперішній складний період змушений економити.

Проте значення внутрішньогосподарського контролю не можна недооцінювати. Він важливий оскільки забезпечує зворотній зв'язок між суб'єктом та об'єктом управління. Об'єктом внутрішньогосподарського контролю слід вважати господарську діяльність університету щодо ефективного використання наявних ресурсів і дотримання законності в процесі реалізації управлінських рішень (рис. 4.1).

Слід підкреслити, що в якості об'єктів внутрішньгосподарського контролю розглядаються не ресурси чи процеси як такі, а діяльність посадових осіб Університету, відповідальних за забезпечення збереження, раціональне та ефективне використання засобів виробництва, трудових і фінансових ресурсів та дотримання законності. Конкретні особи, що своїми неправильними (неправомірними) діями чи бездіяльністю завдали шкоду (спричинили збитки) Університету і повинні нести (дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, кримінальну) відповідальність.

об'єкти внутрішньогосподарського контролю кну імені тараса шевченка

Рис.4.15 Об'єкти внутрішньогосподарського контролю КНУ імені Тараса Шевченка

Отже, щоб провести ефективний внутрішньогосподарський контроль в КНУ імені Тараса Шевченка потрібно розширити штат відділу фінансово-господарського контролю, і звільнити від виконання функцій контролю працівників бухгалтерії.

Похожие статьи




Об'єкти та суб'єкти внутрішньогосподарського контролю - Організація бухгалтерського обліку в університеті

Предыдущая | Следующая