Автоматизація обліку основних засобів - Облік основних засобів на сільськогосподарських підприємствах

Роки, коли на запитання "Автоматизувати бухгалтерію, чи нi?" можна було відповісти: "Нi", - минули. Чому? Тому що бухгалтер повинен аналiзувати бухгалтерську iнформацiю, а не просто виконувати роль високоiнтелектуального калькулятора, який, на жаль, ще й iнколи робить арифметичнi помилки. Сьогоднi бухгалтерiї подiляються на тi, що автоматизованi, i тi, що будуть автоматизованi найближчим часом. Отже, ця тема стосується сьогоднi кожного бухгалтера.

Бухгалтерськi програми бувають рiзнi:

    - спецiалiзованi i унiверсальнi; - якi складаються з декiлькох окремих модулiв i якi дозволяють обробляти всю бухгалтерську iнформацiю в одному середовищi; - якi працюють з роздiленими за напрямами облiку базами даних i якi дозволяють вести облiк в єдинiй базi даних; - якi дозволяють аналiзувати стан фiнансових справ на пiдприємствi в реальному масштабi часу i якi дозволяють одержувати пiдсумки тiльки пiсля закриття звiтного перiоду; - розрахованi на роботу в комп'ютернiй мережi i тiльки на персональну роботу; - масовi i одиничнi; - надiйнi i ненадiйнi; - ті, що адаптуються, і ті, що не адаптуються.

Серед безлічі програм, призначених для ведення бухгалтерського обліку, особливої популярності набувають програми, розроблені фірмою "1С". Ці програми порівняно швидко еволюціонували. "1С: Бухгалтерія 6.0" була першою в лінійці економічних програм "1С" і заслужено відстояла своє місце на ринку як зручний бухгалтерський калькулятор, якому притаманна проста та ефективна система настройки господарських операцій, друкарських форм і звітів. Наступною важливою віхою в еволюції бухгалтерських продуктів фірми "1С" стала програма "1С: Підприємство 7.7. Бухгалтерський облік для України", в якій вперше була реалізована типова методологія бухгалтерського обліку, що цілком відповідає українському законодавству. За рахунок необхідного функціонального наповнення програма забезпечила достатньо високий рівень автоматизації бухгалтерської служби підприємства. За час свого існування програма постійно поліпшувалася та вдосконалювалася, що дозволило їй стати де-факто стандартом бухгалтерських програм на ринку. Але, не бажаючи спочивати на лаврах та орієнтуючись на істотно збільшені можливості комп'ютерної техніки, фірма "1С" у лютому 2006 року поповнила лінійку своїх бухгалтерських програм новим продуктом -- програмою "1С: Підприємство 8.0. Бухгалтерія для України". У цій програмі автоматизацію обліку виведено на новий, ще більш високий, рівень. її функціональні можливості значно перекривають функціональність "1С: Бухгалтерії 7.7 для України", але при цьому спадкоємність зберігається. Під час розробки "1С: Бухгалтерії 8.0 для України" був врахований не лише досвід розробки попередніх бухгалтерських програм "1С", але й численні побажання користувачів продуктів фірми "1С". Як наслідок, закладена в програму методологія обліку набула подальшого розвитку, ставши більш цілісною і такою, що стосується більш широкого спектру завдань, які вирішуються бухгалтерською службою.

"1С: Бухгалтерія 8.0 для України" позиціонується як масова програма для ведення бухгалтерського і податкового обліку та підготовки звітності. Вона підтримує облік широкого спектру видів діяльності: виробництво, у тому числі з давальницької сировини; оптова та роздрібна торгівля, включаючи комісійну; надання послуг, у тому числі й ті, що патентуються, тощо. Також у програмі реалізовано різні моделі обліку, що дозволяють вести облік як для організацій на загальній системі оподаткування (платників податку на прибуток і ПДВ), так для організацій і приватних підприємців, які працюють за спрощеною системою оподаткування, і для неплатників податку на прибуток.

Перейдемо до детальнішого розгляду методологічних і технологічних рішень програми "1С: Бухгалтерія 8.0 для України".

Плани рахунків

Реалізовувана в програмі модель обліку значною мірою залежить від рахунків і субрахунків, від настройки аналітичного, кількісного обліку та інших параметрів плану рахунків. У "1С: Бухгалтерії 8.0 для України" використовуються два плани рахунків:

Бухгалтерський;

Податковий (за обліком податку на прибуток). Бухгалтерський план рахунків відповідає наказу

Засоби реєстрації господарських операцій

Програма "1С: Бухгалтерія 8.0 для України" підгримує два способи введення господарських операцій:

Повне оформлення;

Лише введення проводок.

Склад документів, які оформляються та/або реєструються в програмі "1С: Бухгалтерія 8.0 для України", значно розширено порівняно з "1С: Бухгалтерією 7.7". У поточній редакції програма містить близько 90 видів різних документів (у "1С: Бухгалтерії 7.7" їх усього близько 50), що забезпечують повне оформлення господарських операцій за всіма основними ділянками обліку.

Ведення обліку за кількома організаціями

За допомогою "1С: Бухгалтерії 8.0 для України" можна в одній інформаційній базі вести бухгалтерський та податковий облік господарської діяльності від імені кількох організацій. Причому, на відмиту від "1С: Бухгалтерії 7.7", такими організаціями можуть бути підприємства, що знаходяться на різних системах оподаткування, включаючи індивідуальних підприємців. Це зручно, якщо господарська діяльність цих організацій тісно пов'язана між собою: можна використовувати загальні списки товарів, контрагента (ділових партнерів), працівників, складів (місць зберігання) тощо. При цьому зберігається можливість формувати всі необхідні звіти окремо за кожною організацією.

Облік запасів

Облік товарів, матеріалів та готової продукції реалізовано згідно з вимогами Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", затвердженого наказом Міїіфіїгу України від 20.10.99 р. № 246. Підтримуються такі способи оцінки запасів у разі їх вибуття:

За середньозваженою собівартістю;

За собівартістю перших за часом надходження запасів (спосіб ФІФО);

За ціною продажу із застосуванням середнього відсотка націнки (для роздрібної торгівлі);

За нормативними затратами (для продукції).

У "1С: Бухгалтерії 8.0 для України" також передбачено можливість здійснювати звірку результатів інвентаризації запасів з даними обліку та оформляти операції з врегулювання виявлених інвентарних різниць.

Облік банківських і касових операцій

У програмі підтримується введення і друк платіжних доручень, прибуткових і витратних касових ордерів. Автоматизовано операції з розрахунків з постачальниками, покупцями та підзвітними особами, перерахування заробітної плати для виплати за платіжними картками, внесення готівки на розрахунковий рахунок та отримання готівки за грошовим чеком, придбання та продажу іноземної валюти. При відображенні операцій суми платежів автоматично розбиваються на аванс та оплату. На підставі касових документів формується касова книга.

Зважаючи на побажання користувачів, у "1С: Бухгалтерії 8.0 для України" застосовано інший, ніж у "1С: Бухгалтерії 7.7", спосіб відображення банківських операцій. Наразі кожний рух безготівкових коштів оформляється окремим документом (платіжним дорученням або ордером), а не списком. Це суттєво спрощує аналіз проходження платежів. Формування проводок за кожним із оформлених платіжних документів може здійснюватися автоматично після отримання банківської виписки, що підтверджує рух (списання або надходження) грошей за цим документом. При цьому програма розрізняє дату виписування платіжного документа і дату руху грошей за ним.

Облік необоротних активів та МШП

Облік необоротних активів у "1С: Бухгалтерії 8.0 для України" реалізовано трьома окремими підсистемами:

Основні засоби;

Нематеріальні активи;

Малоцінні необоротні активи та МШП.

Перші дві підсистеми підтримують пооб'єктний облік необоротних активів, а третя -- кількісний. При цьому у кожній із підсистем реалізовано свій набір господарських операцій, звітів і сервісних можливостей.

У підсистему "Основні засоби", крім функціональності з обліку основних засобів, аналогічній "1С: Бухгалтерії 7.7" (надходження, нарахування амортизації, модернізація, ліквідація, у тому числі й продаж), додано нові можливості обліку. Нині програма дозволяє відображати не лише придбання основних засобів, але й їх виготовлення (будівництво). Для основних засобів до моменту їх введення в експлуатацію ведеться складський облік з можливістю виконання всіх складських операцій над таким об'єктом. Реалізовано облік станів і подій основних засобів ("в експлуатації", "на модернізації", "на консервації" тощо). Нарахована амортизація одного основного засобу може автоматично розподілятися за кількома напрямами діяльності (рахунками обліку витрат і статтями витрат). Реалізовано повноцінний механізм зміни параметрів амортизації ОЗ у процесі експлуатації. Також передбачено можливість нарахування амортизації з урахуванням сезонних коефіцієнтів. Закладено можливість оформлення операцій інвентаризації ОЗ.

Малоцінні необоротні матеріальні активи (МНМА) програма дозволяє ураховувати як по-об'єктно, так і в кількісно-сумарному вираженні. У другому випадку операції з МНМА відображаються за допомогою окремої підсистеми, що забезпечує також і облік МШП. Особливістю таких активів є нарахування амортизації винятково у розмірі 100% вартості під час введення в експлуатацію.

Облік виробництва продукції та послуг

Програма дозволяє вести облік виробництва не лише продукції, але й калькулювати собівартість послуг (робіт), а також вести облік операцій з переробки давальницької сировини (як отриманої, так і переданої в переробку). Також передбачено облік поворотних відходів.

Протягом місяця облік випущеної продукції та реалізованих послуг у програмі ведеться за плановою собівартістю. У кінці місяця за допомогою спеціальних регламентних процедур розраховується їх фактична собівартість і виконуються коригуючи проводки. При цьому програмою підтримується схема багатопередільного виробництва, коли випущена протягом місяця продукція одного виду використовується у виробництві продукції іншого виду. Також реалізовано можливість обліку і коректного розподілу витрат зустрічного випуску (наприклад, коли виробничі підрозділи організації надають послуги один одному).

Облік заробітної плати

Порівняно з "Бухгалтерією 7.7" цей розділ обліку у "Бухгалтерії 8.0 для України" істотно перероблено та доповнено новими функціональними можливостями. Його виділено до окремої підсистеми обліку заробітної плати й кадрів, яка вирішує такі завдання:

Облік руху кадрів;

Нарахування та виплата заробітної плати;

Розрахунок регламентованих законодавством податків і внесків, оподатковуваною базою яких служить заробітна плата працівників організацій, і формування відповідних звітів (1ДФ, звіт до Пенсійного фонду, звіти до фондів соціального страхування, звіт з праці).

Податковий облік

У "1С: Бухгалтерії 8.0 для України" підтримуються такі схеми оподаткування:

Загальна система оподаткування (для платників податку на прибуток і податку на додану вартість);

Спрощена система оподаткування (єдиний податок і податок на додану вартість; єдиний податок без податку на додану вартість; єдиний податок для суб'єктів підприємницької діяльності -- фізичних осіб).

Облік податку на прибуток

Проводки за податковими рахунками можуть формуватися одночасно з відображенням господарських операцій у бухгалтерському обліку або ж з деяким відстроченням. Для цього в документах передбачено спеціальний прапорець "Відобразити в податковому обліку". Такий спосіб зручний для організацій, у яких є фахівець з податкового обліку.

У програмі реалізовано всі можливі варіанти для моментів виникнення валових доходів і витрат (за відвантаженням, за оплатою, за першою подією). Для кожного договору з контрагентом можна зазначити будь-який із можливих варіантів, причому за операціями покупки і продажу в межах одного договору можуть бути задані різні моменти виникнення валових доходів і витрат, а також моменти виникнення податкового кредиту і зобов'язань з ПДВ. Але протягом звітного періоду облік валових витрат і доходів ведеться винятково "за відвантаженням", а спеціальний регламентний документ дозволяє в кінці періоду провести за всіма договорами коригування сум валових доходів і витрат відповідно до визначеного в договорі методу.

Усі проводки за валовими витратами і валовими доходами відображаються в розрізі податкових статей. Структура таких статей близька до структури декларації про прибуток. При зазначенні статей у документах програма не лише дозволяє вибрати яку-небудь статтю з існуючого списку, але й пропонує можливість вибирати статтю лише зі списку найбільш відповідних статей за значенням для цієї операції. Позаяк деякі показники в декларації мають відображатися в розрізі різних видів діяльності (наприклад, торговельна діяльність, надання побутових послуг тощо), то аналітичний облік на податкових рахунках передбачено також у розрізі видів діяльності.

Облік ПДВ

"1С: Бухгалтерія 8.0 для України" дозволяє формувати та реєструвати всі вхідні й вихідні податкові накладні та додатки до них, вести реєстр податкових накладних, формувати декларацію з ПДВ, а також низку спеціалізованих звітів, що дозволяють вести аналіз сум податкового кредиту та податкових зобов'язань в розрізі окремих контрагентів і договорів, а також виділяти та аналізувати суми ПДВ, не підтверджені податковими накладними. Аналогічно до обліку валових доходів та витрат облік ПДВ протягом звітного періоду (місяць) ведеться "за відвантаженням", а спеціальний регламентний документ дозволяє в кінці місяця провести коригування за кожним договором сум податкових зобов'язань та податкового кредиту відповідно до необхідного методу (за першою з подій, за оплатою, за відвантаженням).

Спрощена система оподаткування

"1С: Бухгалтерія 8.0 для України" дозволяє реєструвати господарські операції, що належать до обліку за спрощеною системою оподаткування, у Книзі обліку доходів і витрат за єдиним податком. Книга обліку доходів і витрат формується автоматично як для юридичних, так і для фізичних осіб -- суб'єктів підприємницької діяльності.

Звіти

Для отримання інформації про наявність і рух грошових коштів підприємства, а також аналізу результатів господарської діяльності в програмі використовуються різні звіти. Усі вони побудовані на основі єдиного механізму та розрізняються сферою застосування. "Бухгалтерія 8.0 для України" містить стандартні, спеціалізовані і регламентовані звіти.

Похожие статьи




Автоматизація обліку основних засобів - Облік основних засобів на сільськогосподарських підприємствах

Предыдущая | Следующая