Пропозиції щодо покращання соціального статусу працівників - Основи взаємодії підприємств з органами соціального страхування та соціального забезпечення

Зараз в соціальній політиці потрібно акцентувати увагу нв пріоритетних напрямках роботи міністерства праці і завданнях, які стоять нині перед новим урядом. Серед основних пріоритетів є стратегія соціального розвитку і евроінтеграційний напрям. Україна змінює курс на Европейську інтеграцію, тому істотно мають змінитися і соціальні стандарти. Ми вважаємо, що треба перейти від політики мінімумів до політики соціальних стандартів, а спме: подбати про середню купівельну спроможність, середні індекси, середню заробітну плату. Треба витягнути наших людей з тієї соціальної "ями", в яку їх загнали.

Для цього принциповою буде співпраця міністерства проаці з фінансово-економічним блоком уряду, тому, що від стану економіки залежить благополуччя наших громадян. Зокрема треба віднайти великі кошти аби забезпечити пенсйні виплати і при цьому не відійти від норми закону, якою встановлено розмір мінімальної пенсії на рівні прожиткового мінімуму. Водночас у пенсійному забезпеченні слід розпочати відновлення диференціації пенсій і позбутися зрівнялівки. Пенсія має нараховуватися виходячи із заробітної плати, яку одержувала людина і страхового стажу, а не за рахунок доплати.[7]

Попередній уряд звів нанівець ідею соціальної справедливості в пенсійному забезпеченні. Пенсійний фонд не зможе сповна профінансувати підвищені у вересні минулого року пенсії. Для цього потрібно вишукувати додаткові кошти з бюджету.

Принципово важливим питанням, яким має займатися міністерство є також виплатидержавної допомоги матерям при народженні дитини. Це вкрай важлива соціальна виплата, яка має не лише фінансову функцію, а й сприятиме поліпшенню демографічної ситуаці в державі. На вирішення цього питання, за даними міністерства праці та соціальної політики України потрібно віднайти 3 млрд. грн. додаткових коштів. За словами міністра праці та соціальної політики В. Кириленко цю суму обов'язково буде знайдено і враховано під час коригування бюджету на поточний рік. Окрім розв'язання названих проблем, нині гостро постало питання мінімальної заробітної плати. Аномальною ситуацією, з економічної точки зору є те, що при нинішній мінімальній заробітній платі 262грн. мінімальна пенсія за чинним законодавством становить 332грн. Зараз триває робота над прогнозами нової величини мінімальної заробітної плати. Точних цифр і дат міністр праці та соціальної політики не називає, але обіцяє, що це буде раніше ніж з першого грудня цього року, що передбачено бюджетом.

Щодо політики заробітної плати, то вона також має змінюватися, хоча це залежить насамперед від макроекономічних показників, чималих інвестицій і виведення заробітної плати з тіні. Потрібно також істотно збільшити частину заробітної плати в собівартості продукції, а також звернутися до питання погодинної опалати праці, особливо в аграрному секторі економіки.[29]

Є багато питань щодо діяльності фондів соціального страхування і структур, які обслуговують інвалідів. Принципова публічність питань, якими займаються фонди має допомогти позбутися тих зловживань, які роками мали місце в цій сфері. Щодо політики уряду, то вона має бути прозорою, і це дасть змогу розібратися в існуючих проблемах.

Ми переконані, що соціальні послуги мають доходити до їхнього кінцевого споживача, а саме: до того, кому дійсно потрібна та чи інша пільга, допомога тощо.

Окрім конкретних потчних питань, які покладено на міністерство праці та соціальної політики є також два основні пріоритетні напрямки роботи. Це стратегія соціального розвитку і євроінтеграційний напрям. Для цього має відповідно посилитися роль депертаменту, що займається цими проблемами.

Для того, щоб у нашій державі поступово запроваджувалися европейські соціальні стандарти треба провести відповідні напрацювання, а такж публічні дискусії з цизх питань. За словами міністра праці В. Кириленка незабаром на ратифікацію до парламенту буде представлено шість із дев'яти обов'язкових статей Європейської Хартії, що стосуються оплати праці, зайнятості, взаємостосунків найманих працівників та роботодавців і деяких стандартів життя. Це, безумовно, продемонструє безповоротність бажання України максимально інтегруватися до Європи і досягти європейських соціальних стандартів. Також, за словами міністра, ведетися робота і над більш складними документами, такими, як Європейський кодекс соціального забезпечення.

Щодо заміни пільг адресною допомогою. Після започаткування експеримента щодо заміни пільг адресною допомогою ветерани почали протестувати і його призупинили. Для подальшого запровадження цього методу потрібна пеблічна дискусія.

До активної співпраці, ми вважаємо, задля "взяття під суспільний моніторинг проблем, з якими стикаються інваліди, безробітні, люди похилого віку, безпритульні, та люди, які потребують підтримки з боку держави" потрібно закликати засоби масової інформації. Можливо це допоможе вирішити проблеми соціально незахищених верств населення.

Початком реальних соціальних перетворень в інтересах людини є зміни до бюджету.

Проблемою щодо змін до бюджету є його незбалансованість. Дисбаланс пов'язано з рішеннями минулого року підвищити пенсії без збільшення заробітних плат, що підірвало основи функціонування Пенсійного фонду. У результаті цього Україна опинилася у вкрай критичній ситуації щодо забезпечення виплат пенсій. На нашу думку ситуацію ускладнило ухвалення додаткових рішень після затвердження проекту бюджету. Дисбаланс бюджету виник настільки гостро, що унеможливив гарантовану виплату пенсії українським пенсіонерам і це є однією з основних речей, яку потрібно вирішити під час формування бюджету.

Окрім цього є надзвичайно багато гострих проблем соціального характеру, які не можна не вирішувати. Вони стосуються недзвичайно важливої програми Президента Укераїни В. Ющенка щодо допомоги при народженні дитини, допомоги дітям-інвалідам, дітям-сиротам, самотнім матерям, грошового забезпечення військовослужбовців, яка залишається на дуже низькому рівні, інших соціальних програм. Обминути ці проблеми, збалансовуючи бюджет, неможливо.[36]

Недопестимо підходити до бюджету як просто до бухгалтерського балансу, бо є конфлікти, які не можна не вирішувати. Ми не маємо права стояти осторонь проблеми Пенсійного фонду. Треба робити кроки, пов'язані з прискореним зростанням заробітної плати. Ці кроки дозволилит б Пенсійному фонду виходити з кризи і виплачувати пенсії пенсіонерам, а також забезпечили б підвищення рівня заробітної плати в багатьох сферах, передовсім, в бюджетній - лякарів, учителів, який нині є вкрай низьким. Тому в підготовлених позиціях щодо заробітної плати пропонуємо підняти її набагато швидшими темпами. Діючим бюджетом передбачено мінімальну заробітну плату 262грн. Пропозиції, що обговорювальсь на засіданні уряду, передбачають введення мінімальної заробітної плати 300грн.

Другим принципово важливим рішенням є підняття пристижу кваліфікованої праці. Певно тому уряд пропонує підняти мінімальну заробітну плату (з урахуванням вже зроблених кроків - 10,5% закладено в бюджет) на 26,5%, а заробітну плату в бюджетній сфері - на 56,8%. Цими двома кроками, по-перше, підтримується Пенсійний фонд, а по-друге, створюються можливості вирівнювання заробітних плат у бюджетній сфері до зарплати загалом в економіці. На нашу думку, нині серйозною проблемою є те, що 83% пенсіонерів одержують однакову пенсію. Тому в параметрах бюджету потрібно закласти відхід від "зрівнялівки" - пенсіямає бути справедливою. Міністр фінансів В. Пензеник наголосив, що в бюджеті закладають позиції, якими передбачено початок диференціації пенсій залежно від стажу і заробітку людей.

Після цього має вдвічі зменшити кількість людей, які одержуватимуть однаковий розмір пенсій.

Для підготовки такого бюджету, який би дозволяв вирішувати соціальні проблеми і був збалансованим, треба готувати непрості і нестандартні рішення. Уряд ці рушення знаходить проводячи серйозні зміни, зокрема в структурі витрат бюджету. За словами В. Пензеника бюджет стає соціальним. Організацію структури витрат потрібно спрямувати на те, щоб бюджет виконував пряме своє призначення - обслуговував запити простих громадян україни - лікарів, учителів, працівників культури, пенсіонерів, людей, які потребують приорітетної оцінки з боку уряду. Частка прямих соціальних витрат (заробітна плата, грошове забезпечення, пенсії) у держбюджеті зростає майже на 6%.

Ресурс, який потрібен для збалансування бюджету, видно, по-перше, в мобілізації доходів котрі раніше осідали в кишенях окремих груп. Йдеться про так звані "твньові" доходи, які мають формувати доходи бюджету. По-друге урядом вже ухвалено частину рішень, які нині доповнюються, аби одержати доходи від державної власності. Держава як власник до цього часу не одержувала доходів від своєї власності. Третя група питань стосується наведення ладу у витрачанні бюджетних коштів. Це закупівлі, які здійснювались за тіньовими, непрозорими схемами так званими "відкатами", що призводило до розкрадання бюджетних коштів.

Це три принципові групи ресурсів, які дають змогу нам говорити про вихід на збалансований бюджет.[31]

Проаналузуємо основні показники рівня життя населення у цьому році порівняно з цим же періодом минулого року та запропонуємо можливе підвищення даних показників у наступному році (табл. 3.1)

За даними Держкомстату України, за січень 2005 року номінальні доходи населення становили 21,0 млрд. грн., що перевищує рівень доходів за відповідний період 2004 року на 41,9%. Наявні доходи, які можуть бути використані населенням на притдбання споживчих товарів та послуг зросли на 42,6%, а реальні наявні доходи, визначені з урахуванням цінового чинника - на 40,1% порівняно з відповідним періодом 2004 року. Наявний дохід у розрахунку на одну особу за січень 2005 року становив 336,10 грн.(січень 2004 року - 233,90 грн.).

Середнмісячна заробітна плата штатних працівників за видами економічної діяльності за січень 2005 р. становила 640,86грн., що на 28,3% більше ніж у відповідному періоді торік. Реальна зарплата при цьому зросла на 13,5%.

Що стосується прогнозу на 2006 рік, показники рівня життя населення мають збільшуватися. Так як очікуваний індекс інфляції на 2006 рік - 6,3% індекс споживчих цін буде становити 108,0%. Доходи громадян мають збільшитися з урахуванням індекса інфляції. Збільшення мінімальної заробітної плати має розраховуватись з урахуванням підвищення на 56,8% на 01.09.2005 року. Також відповідно до індексу інфляції та пропорційно до мінімальної заробітної плати потрібно підвищити соціальні виплати та допомоги.

Таблиця 3.1 Основні показники рівня життя населення

Показники

2004 рік

Січень

2005 рік

Січень

2006 рік

Січень

Індекс споживчих цін, % до попереднього періоду

101,40

101,70

108,00

Наявні доходи в розрахунку на одну особу, грн.

233,90

336,10

450,00

Заробітна плата, грн.

499,66

640,86

857,50

Мінімальна заробітна плата, грн.

205,00

262,00

450,00

Середній розмір пенсії разом з цільовою грошовою допомогою на перше число кожного кварталу, грн.

182,24

316,23

353,00

Мінімальний розмір допомоги по безробіттю, грн.

    - для застрахованих осіб - незастрахованих осіб
    100,00 80,00
    125,00 108,00
    167,00 144,00

Рівень забезпечення прожиткового мінімуму про призначення державної соціальної допомоги малозабезпечиним сім'ям, грн.

    - для працездатних осіб - для непрацездатних осіб - для інвалідів
    80,00 110,00 115,00
    80,00 120,00 130,00
    107,00 160,00 174,00

Прожитковий мінімум у середньому на 1 особу за місяць, грн.

    - у т. ч. для працездатних осіб - для осіб, які втратили працездатність, грн.
    342,00 365,00 268,00
    423,00 453,00 332,00
    450,00 482,00 353,00

Рівень забезпечення до прожиткового мінімуму державних соціальних гарантій, %:

    - мінімальної зарплати до ПМ для працездатних осіб - мінімального розміру допомоги по безробіттю до ПМ для працездатних осіб: - для застрахованих осіб (залежно від страхового стажу та незастрахованих осіб (звільнених військовослужбовців) - для інших застрахованих та незастрахованих осіб
    56,20 27,40 21,90
    57,80 27,60 23,80
    100,00 37,10 32,00

Очікуваний індекс інфляції на 2006 рік, %

6,30

Для покращення життя населення потрібно довести розмір мінімальної заробітної плати до рівня прожиткового мінімуму до 450,00 грн. - 27,5%. Отже у 2006 році мінімальну заробітну плату потрібно підвищити на 33,8%, а соціальні допомоги та інші виплати - пропорційно до прожиткового мінімуму.

Похожие статьи




Пропозиції щодо покращання соціального статусу працівників - Основи взаємодії підприємств з органами соціального страхування та соціального забезпечення

Предыдущая | Следующая