Вступ - Основи взаємодії підприємств з органами соціального страхування та соціального забезпечення

Соціальне страхування - гарантована державою система заходів щодо забезпечення громадян у старості, на випадок захворювання, втрати працездатності, підтримки материнства та дитинства, а також з охорони здоров'я членів суспільства в умовах безплатної медицини.

Необхідність соціального страхування зумовлена такими причинами:

    - наявністю осіб, котрі, з огляду на певні обставини, не беруть участі в суспільно-корисній праці, отже, не можуть за рахунок заробітної плати підтримувати своє життя; - наявністю громадян, котрі є дієздатними, але не мають можливості реалізувати цю дієздатність.

У соціально-політичному аспекті соціальне страхування є способом реалізації конституційного права громадян на матеріальне забезпечення у старості, у випадках хвороби, повної або часткової втрати працездатності або ж за браком такої від народження, при втраті годувальника, при безробітті.

Матеріальною основою для виконання цих завдань виступають певні фонди з характерними для них напрямками використання коштів.

Страхування є одним з найважливіших елементів ринкової економіки, складовою фінансових відносин, спрямованих на виконання специфічних фондів у економіці. Страхування - необхідний елемент виробничих відносин, пов'язане з відшкодуванням матеріальних втрат у процесі суспільного виробництва. Найважливішою ознакою нормального відтворювального процесу є його безперервність. У процесі суспільного виробництва існують протиріччя між людиною і природою, що виникають при боротьбі людини із стихійними лихами природи та іншими надзвичайними подіями, а також протиріччя, є управління охорони здоров'я Сумської обласної державної адміністрації.

Метою дипломної роботи є узагальнення теоретичних основ взаємодії підприємств з органами соціального страхування та соціального забезпечення, аналіз діяльності управління охорони здоров'я, як об'єкта господарської діяльності, та внесення пропозицій щодо покращення взаємодії підприємств з органами соціального страхування та соціального забезпечення.

Для досягнення поставленої мети визначено наступні задачі:

    - розглянути сутність та значення соціального страхування та соціального забезчення; - вивчити порядок утримання внесків до фондів соціального стахування їз заробітної плати працівників; - дослідити сплату внесків до фондів соціального страхування та соціального забезпечення управлінням охорони здоров'я; - розглянути основні види соціального забезпечення працівників підприємства; - розглянути порядок надання фінансової звітності до фондів; - надати пропозиції щодо покращання соціального статусу працівників

Методи дослідження, які були використані при написанні дипломної роботи:

    - монографічний; - аналітичний; - горизонтальний аналіз; - вертикальний аналіз; - аналіз відносних показників.

Під час написання дипломної роботи було використано законодавчі та нормативні акти, праці вітчизняних вчених.

Похожие статьи




Вступ - Основи взаємодії підприємств з органами соціального страхування та соціального забезпечення

Предыдущая | Следующая