Висновки - Основи взаємодії підприємств з органами соціального страхування та соціального забезпечення

Системою соціального захисту охоплено:

    - понад 15 млн. громадян похилого віку (із них 2 млн. Інвалідів); - 115 тисяч дітей інвалідів; - з млн. тих, хто що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС; - 3 млн. службовців різних категорій (значною мірою і члени їхніх сімей) поповнюють армію тих, хто користується пільгами. Це працівники правоохоронних, митних, податкових органів, санепідеміологічні служб, депутати різних рівнів, військовослужбовці тощо.

В нашій державі діє близько 200 законів та нормативних актів, що визначають пільги громадянам. Самих пільг нараховується 40 видів (безплатний проїзд на громадському транспорті, безплатне санаторне лікування, безплатні ліки, 50- і 100%-ні пільги на оплату житлово-комунальних послуг і т. п.)

Необхідність захисту соціально-економічних прав громадян України вимагає, соціальна політика держави стала органічною складовою економічних реформ і здійснювалась з урахуванням світового досвіду. Україна ще не приєдналась до Міжнародної організації праці і, отже, не використовує конвенцію з питань соціального захисту населення, якою керуються країни ЕС. Організація соціального страхування в цих країнах базується на державних та недержавних програмах, що мають спільну мету - здійснення найповнішого захисту громадян.

Оцінюючи нині діючу систему соціального захисту в Україні, слід зазначити, що вона недосконала по-перше 37% нарахувань на фонд оплати праці - надмірно важкий тягар для підприємств, установ та організацій. Разом з тим ці засоби не можуть вирішити проблеми соціального захисту вже непрацездатних громадян за рахунок працюючих. Дефіцит бюджетних коштів унеможливлює вирішення цієї проблеми найближчим часом. Назріває потреба реформування як системи соціального страхування в цілому, так і пенсійної системи зокрема. Платник має сплачувати один соціальний внесок, який включав би всі податки і внески. Часта зміна діючих законодавчих актів щодо податків, внесків, виплати різноманітних соціальних допомог приводить до незручностей в бухгалтерській та фінансовій роботі.

Досвід країн, що пережили досить важкий економічний стан, аналогічний тому, в якому сьогодні опинилася Україна, свідчить про те, що суспільство може вирішити цілу низку економічних, соціальних та політичних проблем за допомогою особистого страхування.

В дипломній роботі ми розглянули взаємодію управління охорони здоров'я Сумської облдержадміністрації з органами соціального страхування та соціального забезпечення. В результаті аналізу економічного стану підприємства, а також сплати внесків до фондів соціального страхування та забезпечення за рахунок фондів соціального страхування можна зробити слідуючі висновки:

    - на підприємстві сплачують страхові внески, відповідно до чинного законодавства для того, щоб всі працівники мали соціальне забезпечення на випадок безробіття, на випадок тимчасової втрати працездатності, забезпечення у старості та ін.; - внески перераховуються до фондів в день одержання заробітної плати та авансу, відповідно 1-го та 15-го числа кожного місяця; - на підприємстві нараховують та виплачують допомогу по листах непрацездатності, допомогу при народженні дитини, допомогу по догляду за дитиною та інші види соціально забезпечення; - фінансову звітність управління охорони здоров'я надає до фондів соціального страхування0, згідно їх вимог щомісячно та щоквартально: звіти до пенсійного фонду подаються кожного місяця, а до інших фондів за квартал.

В дипломній роботі запропоновано шляхи вдосконалення взаємодії підприємства та з органами соціального страхування. Одним з основних шляхів вдосконалення взаємодії є автоматизація обробітку інформації із застосуванням комп'ютерної програми "Парус", за яку дане підприємство перерахувало кошти, але бухгалтерія повністю в ней не працює. Автоматизований обробіток інформації дозволяє звести до мінімуму кількість облікових робіт, а також документів і помилок в них.

Ми вважаємо, що впровадження всіх запропонованих міроприємств в практику управління охорони здоров'я Сумської облдержадміністрації буде сприяти вдосконаленню взаємодії з органами соціального страхування та в майбутньому має покращити соціальний рівень життя населення в Україні.

Похожие статьи




Висновки - Основи взаємодії підприємств з органами соціального страхування та соціального забезпечення

Предыдущая | Следующая