Страхування відповідальності власників суден перед третіми особами за забруднення державних територіальних вод - Страхування будівельного підприємця від усіх ризиків

Страхування відповідальності судновласника перед третіми особами - молодий вид страхування, якому трохи більше 100 років. Імпульсом для виокремлення та розвитку страхування відповідальності судновласника перед третіми особами в якості самостійного виду страхування послужили швидкий розвиток морської торгівлі та перевезень, що неминуче тягнуло за собою збільшення ризиків при використанні суден, а також неможливість страхових компаній задовольняти потреби страхувальників-судновласників лише в межах страхування каско суден та вантажів. Для України страхування відповідальності судновласника перед третіми особами є новим видом страхування, поки що не підкріпленим відповідними нормативними актами. Так, ст. 242 Кодексу торговельного мореплавання серед інших об'єктів страхування лише передбачає страхування відповідальності судновласника перед третіми особами.

Суттєвим кроком уперед у питанні законодавчого врегулювання страхової діяльності в Україні взагалі і страхування відповідальності судновласника перед третіми особами, зокрема, було прийняття у 1996 році Закону України "Про страхування". Так, вперше, з часів переходу України до ринкової економіки, було виділено третій (поруч із майновим та особистим) вид страхування - страхування відповідальності. Його об'єктом Закон визначив майнові інтереси, пов'язані з обов'язком страхувальника відшкодувати заподіяну ним шкоду особі або її майну, а також шкоду, заподіяну юридичній особі. Але навіть у межах цього нормативного акта існує невизначеність, яка призводить до непорозумінь у практичному застосуванні норм цього Закону. Так, п. 32 ст. 7 Закону України "Про страхування" чітко визначає цей вид страхування обов'язковим. Але цьому положенню суперечить п. 14 ст. 6 цього ж Закону, який встановлює добровільне страхування відповідальності власників водного транспорту (включаючи відповідальність перевізника). Неточною здається позиція законодавця у цьому випадку - адже досить поширеною є ситуація, коли судновласник є перевізником. Але, навіть, якщо припустити, що законодавець вважає страхування відповідальності судновласника перед третіми особами обов'язковим видом страхування, то мають існувати відповідні нормативно-правові акти, які регулювали би порядок здійснення та умови цього виду страхування, а також відповідальність судновласників за недотримання вимоги про обов'язкове страхування своєї цивільної відповідальності.

Страхування відповідальності судновласника перед третіми особами в Україні ще не стало невід ємною частиною економіки, а лише поволі наближається до такої ролі. Причиною цього є низька правова культура основної частини судновласників, недостатній досвід вітчизняних страхових організацій, труднощі із забезпеченням професійно підготовленими кадрами, хаотичність у розробці та прийнятті законів та інших нормативно-правових актів, відсутність державних заходів, які стимулювали б фізичних та юридичних осіб до більш широкого використання можливостей страхування взагалі і страхування відповідальності судновласника перед третіми особами, зокрема. Крім того, вибір теми дослідження зумовлений також недостатньою увагою в вітчизняній юридичній літературі до питань, пов'язаних зі страхуванням відповідальності судновласника перед третіми особами.

До цього часу не з явилося жодного монографічного дослідження, спеціально присвяченого вивченню правового регулювання страхування відповідальності судновласника перед третіми особами, а також забезпечення належного виконання такого договору. Разом з тим, вирішення завдань розвитку національної системи страхування неможливе без наукового осмислення проблем, які склалися сьогодні в Україні щодо непропорційності теорії та існуючої практики страхування.

Навколишнє середовище. За законодавством різних країн відповідальність може бути покладена на судновласника внаслідок забруднення довкілля різноманітними речовинами - від нафти й нафтопродуктів до сіна й соломи. Претензії можуть стосуватися:

    - витрат з очищення довкілля - збору забруднювачів із поверхні води чи суходолу, очищення й миття постраждалих рослин і тварин; - непрямих збитків - недоотримання доходу власниками прибережних ресторанів і рибних ферм.

Задача 1

Розрахувати обсяг страхового відшкодування та розмір франшизи виходячи із наведених даних.

№ зм

Назва показника

Варіанти

1

2

3

1

Фактична вартість майна, тис. грн.

580,0

800,0

700,0

2

Страхова сума, тис. грн.

580,0

700,0

700,0

3

Розмір франшизи;

А) безумовної, %

16,0

8,0

Б) умовної, %

-

4,0

-

4

Страховий платіж, тис. грн.

20,0

35,5

48,0

5

Знижка до тарифу, %

2,0

-

15,0

6

Фактичний збиток внаслідок страхової події, тис. грн.

105,0

20,0

400,0

Оскільки франшиза умовна то розмір знаходимо як

Страхова сума * 4% = 700 * ,04 = 28 тис. грн.

Оскільки сума менша за розмір умовної франшизи то страхове відшкодування не виплачується.

Страхування транспортний засіб відповідальність

Задача 2

Страхова компанія уклала із громадянином Гуцулом І. І. договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів на території України згідно з такими даними.

Показник

Варіант

1

2

3

4

1

Вік страхувальника, років

40

60

45

30

2

Транспортний засіб, буква

А1

А2

С1

В1

3

Наявність причепа, буква

F1

-

C2

-

4

Термін страхування, міс

2

12

6

3

5

Марка, модель

ВАЗ 21053

6

Номер шасі кузова

Xxxx

Zzzz

Yyyy

Wwww

7

Франшиза, грн.

500,0

510,0

400,0

200,0

8

Тарифна

Знижка, %

    10 -
    20 -
    5 -
    - 20

9

Страховий платіж

198.68 грн

Обсяг двигуна 1500 тис. грн.

Базовий розмір тарифу 291 грн. 49 коп.

Похожие статьи




Страхування відповідальності власників суден перед третіми особами за забруднення державних територіальних вод - Страхування будівельного підприємця від усіх ризиків

Предыдущая | Следующая