Надання фінансової звітності підприємством до фондів соціального страхування та соціального забезпечення - Основи взаємодії підприємств з органами соціального страхування та соціального забезпечення

Звіти до фондів соціального страхування та соціального забезпечення управління охорони здоров'я подає зведені по всіх організаціях, які обслуговує централізована бухгалтерія при управлінні охорони здоров'я тому розглянути звіти окремо по управлінню охорони здоров'я не маємо можливості. Розглянемо структуру звітів до фондів соціального страхування на прикладі зведених звітів. Лише до фонду з тимчасової втрати працездатності з жовтня місяця 2004 року звіти здаються по кожному підприємству окремо.[27]

1. Звітність до ФСС з ТВП.

У звіті за формою 4-ФСС ТВП зазначаються суми нарахованих і сплачених страхових внесків та інших надходжень, а також суми, на виплату допомоги та здійснення інших заходів, фінансування яких проводиться за рахунок коштів Фонду. Середньо облікова чисельність працюючих зазначається в еквіваленті повної зайнятості.

У звіті зазначається сума всієї заробітної плати на час подання звіту і окремим рядком - за поточний рік. У першому розділі звіту вказується середньо облікова чисельність працюючих в еквіваленті повної зайнятості і в т. ч. жінок. Другий розділ включає в себе сума оплати праці найманих працівників, з якої утримуються страхові внески (відповідно до розмірів внесків).

Причому ІІ і ІІІ розділах у рядку "на початок звітного кварталу" вказується сума витрат на оплату праці за попередні квартали, а за звітний квартал сума зарплати розписується по місяцях. Страхувальники, які звільнені від нарахування 2,9%, заповнюють тільки ІІІ розділ.

Також і звіті є розділ ІІІ. А, де вказано розрахунки внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (нарахована і утримано внесків). Третій розділ - це основна частина звіту в якій відображаються розрахунки внесків. Також у звіті розшифровуються витрати по страхових коштах - четвертий розділ звіту.

У п'ятому та шостому розділах розраховується заборгованість за страхувальником та заборгованість за Фондом. (додаток Х).

2. Звітність до ФСС на випадок безробіття.

У розрахунковій відомості зазначаються суми нарахованих та перерахованих внесків на випадок безробіття. Цей звіт заповнюється аналогічно звіту з тимчасової непрацездатності.

В першому розділі зазначаються фактичні витрати на оплату праці, на які нараховуються (для роботодавців - 1,9%) та з яких утримуються страхові внески (для застрахованих осіб - 0,5%). Ці суми розписуються поквартально в розрізі місяців та підсумовуються за рік.

Другий розділ складається з двох половин: ліва - всі зобов'язання (суми нарахованих та утриманих внесків, штрафів, пені), права - всі перераховані (в т. ч. за актами перевірки).

Сума заборгованості з виплати заробітної плати за поточний рік розписується наростаючим підсумком та вказана в третьому розділі.

В останньому розділі зазначається загальна сума несплачених страхових внесків, вона розписується наростаючим підсумком у розрізі нарахованих та утриманих внесків.(додаток Ц)

3. Звітність до ФСС від нещасного випадку.

Спочатку у звіті зазначається загальна сума виплат, на які нараховуються страхові внески. Згідно зі ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23.09.99 р. № 1105 такими виплатами є суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, які підлягають обкладенню прибутковим податком з громадян, а для добровільно застрахованих осіб - сума мінімальної заробітної плати.

В другому розділі ставиться сальдо на початок року, також сума внесків, нарахованих за попередні квартали наростаючим підсумком та за звітний квартал по місяцях, сума нарахованих внесків інспекторами фонду при прийнятті звітності, суми донарахованих внесків та не прийнятих до заліку витрат, встановлені під час перевірки та відображені в актах, а також суми нарахованих у зв'язку з цим штрафів і пені, всього та відповідно за кожним видом донарахувань, сума коштів, отриманих від Фонду на розрахунковий рахунок підприємства. Така необхідність може виникнути при витрат страхувальника над зобов'язаннями. Коли належна сума страхових нарахувань не покриває витрат, відшкодування страхувальнику перевитрат може проводитись і до одержання розрахункової відомості на підставі довідки-розрахунку, підписаної керівником і головним бухгалтером страхувальника, суми заборгованості по страхових внесках та пені, які списані за звітний період за окремими рішеннями судів, розпорядженню органів Фонду і зазначається заборгованість за Фондом на кінець звітного періоду (дебетове сальдо по рахунку 656) та ін.

У звіті зазначається середньо облікова чисельність працюючих в еквіваленті повної зайнятості всього та щоквартально у розрізі місяців, вказується фонд оплати праці щоквартально та за весь рік.

Далі в звітізазначається сума заборгованості з виплати заробітної плати за поточний рік. Розписується наростаючим підсумком. Також наростаючим підсумком зазначається сума заборгованості страхувальника перед Фондом поквартально та на кінець року.

В останньому розділі вказуються витрати по коштах Фонду за весь рік, зокрема допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності, витрати на поховання потерпілого та інші витрати.(додаток Ш)

4. Звітність до Пенсійного Фонду.

У цьому звіті відображаються дані за звітний місяць (розрахунок заповнюється в гривнях). В першому розділі звіту вказується сума фактичних витрат на оплату праці та інших виплат пов'язаних з відносинами трудового найму нарахування на заробітну плату у відсотках (32%, 4%, 42%), утримання із заробітної плати - 1-5%.[7]

У другому розділі звіту до фонду державного пенсійного страхування показують одержаний фонд оплати праці за звітний місяць і фонд, який підлягає сплаті внесків - 32%, 4%, 42%, 1-5%.

У розділі ІІІ вказуються суми, нараховані у звітному базовому періоді за минулі та майбутні місяці, на які нараховуються страхові внески (додаток Щ).

Також з 1998 р. до пенсійний фонду підприємства подають відомості про застраховану особу, що використовуються в системі державного пенсійного страхування (персоніфікований облік).

Персонiфiкований облiк полягає в збираннi, обробленнi, систематизацiї та зберiганнi передбачених законодавством про пенсiйне забезпечення вiдомостей про фiзичних осiб, що пов'язанi з визначенням права на виплати з Пенсiйного фонду та їх розмiр за загальнообов'язковим державним пенсiйним страхуванням.

Основнi завдання персонiфiкованого облiку:

    - створення єдиного державного автоматизованого банку вiдомостей про фiзичних осiб; - сприяння розвитку заiнтересованостi фiзичних осiб у внесеннi платежiв на загальнообов'язкове державне пенсiйне страхування та створення умов для їхнього контролю за сплатою цих платежiв; - сприяння створенню умов для бiльш повного надходження платежiв на пенсiйне страхування; - створення iнформацiйних передумов для визначення розмiру виплат за пенсiйним страхуванням залежно вiд тривалостi страхового стажу та особистого внеску фiзичної особи у формування коштiв цього страхування; - забезпечення вiдповiдно до законодавства захисту вiдомостей про фiзичних осiб; - iнформацiйне забезпечення завдань прогнозування та планування у системi пенсiйного страхування.

В основi персонiфiкованого облiку лежить обов'язковiсть i своєчаснiсть подання вiдомостей про фiзичних осiб, обов'язковiсть використання iндивiдуального iдентифiкацiйного номера даних Державного реєстру фiзичних осiб - платникiв податкiв та iнших обов'язкових платежiв.

Персонiфiкований облiк здiйснює Пенсiйний фонд та його органи на мiсцях.

Уповноважений орган з додержанням вимог статтi 23 Закону України "Про iнформацiю" має право:

    - своєчасно одержувати в установленому порядку вiд фiзичних осiб та роботодавцiв вiдомостi, передбаченi п.1 Положення про персоніфікований облік; - проводити у роботодавцiв перевiрку достовiрностi поданих вiдомостей про фiзичних осiб, зокрема перевiрку фiнансових та iнших документiв, що пiдтверджують зазначенi вiдомостi; - у встановленому порядку притягати до вiдповiдальностi осiб, винних у порушеннi строкiв подання вiдомостей, а також подання неправдивих вiдомостей про фiзичних осiб; - видавати у межах своєї компетенцiї нормативнi акти та здiйснювати роз'яснення з питань органiзацiї персонiфiкованого облiку, а також iншi права, що випливають iз завдань персонiфiкованого облiку.

Уповноважений орган створює i забезпечує функцiонування єдиного державного автоматизованого банку вiдомостей про фiзичних осiб та з цiєю метою органiзовує збирання, оброблення, систематизацiю i зберiгання вiдомостей про фiзичних осiб, забезпечує автоматизоване використання вiдомостей про фiзичних осiб для визначення права на виплати за пенсiйним страхуванням та розмiру цих виплат, надає фiзичним особам вiдомостi про них, що мiстяться в системi персонiфiкованого облiку, а у разi їх змiни, несвоєчасного надходження страхового збору (внескiв), перегляду розмiру виплачуваної пенсiї, її iндексацiї, змiни умов надання соцiальних послуг чи перегляду питання про можливостi їх надання - iнформує письмово у встановленi строки застраховану особу, надає роботодавцям допомогу в органiзацiї пiдготовки вiдомостей про фiзичних осiб.

Роботодавцi мають право доповнювати та уточнювати поданi до уповноваженого органу вiдомостi про фiзичну особу вiдповiдно до законодавства.

Роботодавцi зобов'язанi: в установленому порядку подавати уповноваженому органу достовiрнi вiдомостi про фiзичних осiб, якi працюють у них, а також надавати на вимогу фiзичної особи копiї документiв з вiдомостями про неї стосовно персонiфiкованого облiку (додаток Ю).

Вiдомостi про фiзичних осiб збираються i зберiгаються у документальнiй та електроннiй формi уповноваженим органом у встановленому порядку протягом життя фiзичної особи та зберiгаються також впродовж 75 рокiв пiсля її смертi.

Забороняється розголошувати без згоди фiзичної особи вiдомостi про неї стосовно персонiфiкованого облiку, крiм випадкiв, передбачених законом.

На кожну фiзичну особу вiдкривається персональна облiкова картка, в якiй використовується постiйний iндивiдуальний iдентифiкацiйний номер Державного реєстру фiзичних осiб-платникiв податкiв та iнших обов'язкових платежiв.

Персональна облiкова картка фiзичної особи повинна мати таку структуру:

    1) частина персональної облiкової картки, де зберiгаються анкетнi данi про фiзичну особу: iдентифiкацiйний номер; прiзвище, iм'я та по батьковi; дата народження; мiсце народження; стать; адреса постiйного мiсця проживання; серiя i номер документа, з якого взято вiдомостi до персональної облiкової картки; громадянство; номер домашнього телефону (за згодою); 2) частина персональної облiкової картки, що вiдображає сплату страхового збору (внескiв) та стаж роботи фiзичної особи:
      - iдентифiкацiйний номер роботодавця; рiк, за який внесено вiдомостi; тривалiсть трудової або iншої дiяльностi, яка зараховується до стажу роботи; - сума заробiтку (доходу), на який нараховується страховий збiр (внески) на пенсiйне страхування (помiсячно); - розмiр страхового збору (внескiв) на пенсiйне страхування за вiдповiдний мiсяць; - вiдомостi, якi пiдтверджують наявнiсть особливих умов працi, якi дають право на пенсiю на пiльгових умовах;
    3) частина персональної облiкової картки, що вiдображає нарахування, сплату пенсiї фiзичнiй особi та наданi їй соцiальнi послуги:
      - дата, з якої призначено пенсiю; мiсяць нарахування (перерахування, iндексацiї) пенсiї; вид трудової або iншої дiяльностi, яка зараховується до стажу; - заробiток (доход) для обчислення, перерахунку, iндексацiї пенсiї; - пiльги, якi враховуються пiд час призначення пенсiї; розмiр пенсiї для виплати; запис про членiв сiм'ї, якi перебувають на утриманнi фiзичної особи; - пiдстави для надання соцiальних послуг (для кожного виду послуг окремо); - дата, з якої вiдкривається можливiсть надання соцiальної послуги; - вiдмiтка про надання соцiальної послуги;
    4) частина, що вiдображає технологiчну iнформацiю, необхiдну для ведення персонiфiкованого облiку.

У разi змiни законодавства стосовно пенсiйного страхування накопиченi ранiше вiдомостi про фiзичних осiб зберiгаються в персональнiй облiковiй картцi незмiнними, а для облiку нових чи модифiкованих вiдомостей вноситься необхiдний комплекс змiн до функцiонуючої iнформацiйної технологiї персонiфiкованого облiку.

У персональнiй облiковiй картцi одночасно накопичуються вiдомостi про фiзичних осiб вiд кожного роботодавця, де працювала особа, з урахуванням усiх фактiв її трудової мiграцiї та роботи за сумiсництвом.

Порядок надходження вiдомостей про фiзичних осiб вiд роботодавцiв до системи персонiфiкованого облiку визначається Пенсiйним фондом.

Прикладом персоніфікованого обліку по управлінню охорони здоров'я сумської облдержадміністрації є індивідуальні відомості, анкетні дані та інші документи по звіту з персоніфікації відображені в додатку Ю

Похожие статьи




Надання фінансової звітності підприємством до фондів соціального страхування та соціального забезпечення - Основи взаємодії підприємств з органами соціального страхування та соціального забезпечення

Предыдущая | Следующая