Аналіз валютної політики НБУ - Визначення місця і ролі Національного банку України

Динаміка показників міжбанківського валютного ринку України (далі - валютний ринок) у 2014 році формувалася під впливом складної політичної ситуації в країні та розгортання воєнного конфлікту в східних її областях, на які традиційно припадало понад 20% вітчизняного експорту. В результаті сформувалися несприятливі макроекономічні тренди, суттєво погіршилися ринкові очікування з одночасним підвищенням на внутрішньому ринку України попиту на іноземну валюту, поглибленням її дефіциту та надмірною курсовою волатильністю гривні.

Так, за підсумками 2014 року спостерігався чистий відплив іноземної валюти на користь нерезидентів - 125.8 млн. дол. США (в еквіваленті), що мало місце вперше з 2009 року (в 2013 році обсяг нетто-надходжень іноземної валюти становив майже 9.4 млрд. дол. США).

У цілому в 2014 році чистий попит на безготівкову іноземну валюту становив майже 10 млрд. дол. США (в еквіваленті), тоді як у 2013 році спостерігалася чиста пропозиція безготівкової іноземної валюти, яка становила 1.6 млрд. дол. США.

окремі показники безготівкового сегмента валютного ринку

Рис 2.4 Окремі показники безготівкового сегмента валютного ринку

Як і в попередні роки, в 2014 році переважна більшість операцій із купівлі та продажу іноземної валюти здійснювалась у безготівковій формі. При цьому частка операцій з безготівковою іноземною валютою в загальному обсязі операцій на валютному ринку збільшилася порівнянні з 2013 роком на 1.4 процентного пункту - до 95.7%.

На безготівковому сегменті валютного ринку порівняно з 2013 роком відбулося збільшення частки операцій із доларами США на 3.0 процентного пункту - до 80.6%. Натомість зменшилася питома вага операцій з євро на 1.3 процентного пункту - до 13.4% та російськими рублями - на 1.8 процентного пункту - до 4.3%.

На готівковому сегменті валютного ринку чистий попит з боку населення на іноземну готівку становив 2.4 млрд. дол. США (в еквіваленті), дещо зменшившись порівняно з 2013 роком (2.9 млрд. дол. США). За операціями з готівковою іноземною валютою збільшилася частка операцій з євро на 2.0 процентного пункту - до 14.9%, з іншими валютами на 1.0 процентного пункту - до 2.3%. Відповідно питома вага операцій з доларами США зменшилася на 1.7 процентного пункту - до 72.0%, з російськими рублями - на 1.3 процентного пункту - до 10.9%.

операції з готівковою іноземною валютою (у середньоденному обчисленні)

Рис 2.5. Операції з готівковою іноземною валютою (у середньоденному обчисленні)

За 2014 рік гривня за офіційним курсом знецінилася до долара США на 97.3%. Динаміка курсу гривні до інших світових валют віддзеркалювала кон'юнктуру міжнародних ринків, на яких зокрема спостерігалися коливання пари євро - долар США. За підсумками 2014 року мало місце послаблення євро відносно долара США. У зв'язку з цим гривня за офіційним курсом за рік знецінилася відносно євро на 74.2%.

Похожие статьи




Аналіз валютної політики НБУ - Визначення місця і ролі Національного банку України

Предыдущая | Следующая