Статус та функції Національного банку України - Основи організації та функції банківської системи

Національний банк України покликаний забезпечувати стабільне функціонування національної грошової одиниці за допомогою проведення належної емісійної політики, виконання функцій банка банків і банкіра уряду, банківського нагляду і грошово-кредитного регулювання економіки. Провідними інструментами його дії виступають облікова ставка процента і норма обов'язкового резервування коштів комерційних банків.

Механізм операцій національного банку на відкритому ринку

Реалізуючи свої функції, Національний банк України надає:

    1. кредити комерційним банкам; 2. веде рахунки банків-кореспондентів 3. здійснює розрахунково-касове обслуговування комерційних банків та інших кредитних закладів; 4. купує та продає цінні папери, що їх випускає держава; 5. надає кредити банкам під заставу векселів та інших видів цінних паперів; 6. виступає гарантом кредитів, які надаються суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності; 7. купує і продає іноземну валюту та платіжні документи в іноземній валюті; 8. проводить операції з резервними фондами грошових знаків.

У відповідності із законодавчо закріпленими функціями Національний банк України:

- приймає участь у розробці основних напрямів розвитку

Реалізація політики офіційної облікової ставки національного банку народного господарства України, прийнятті державного бюджету, прогнозує грошові доходи і видатки населення та забезпечує нормальний процес їх реалізації

    - розробляє основні напрямки єдиної грошово-кредитної політики країни; - контролює кредитні ресурси, створені коштом статутного та інших фондів, державного бюджету, коштів на депозитних рахунках, а також переданих за плату Ощадним банком коштів, що виникають за рахунок вкладів населення; - продає і купує кредитні ресурси на договірних засадах; - утворює фонд регулювання кредитних ресурсів банківської системи за рахунок частини залучених банками ресурсів і депозитів, визначає розміри формування цього фонду; - організовує і здійснює касове виконання державного бюджету України; - зосереджує на рахунках своїх установ валютні кошти валютного фонду Кабінету Міністрів України, бере участь у Механізм дії норм обов'язкових резервів розробці зведеного валютного плану, забезпечує проведення єдиної валютної політики, представляє інтереси України у відносинах з банками інших країн, у міжнародних банках, розробляє порядок і правила здійснення операцій в інвалюті, із золотом і коштовними металами, встановлює офіційний курс іноземних валют до національної валюти, публікує їх у пресі, організовує роботу валютного ринку - спільно з комерційними банками здійснює обслуговування державного боргу, виконує операції, пов'язані з розміщенням державних позик їх по гашенням і виплатою відсотків за ними; - реєструє новостворені комерційні банки; - дає дозвіл комерційним банкам на відкриття їх філій і представництв як на території України, так і за її межами; - визначає порядок видачі ліцензій на проведення операцій комерційними банками; - готує кадри для банківської системи у середніх спеціальних та вищих навчальних закладах, проводить перепідготовку банківських спеціалістів на договірних умовах.

Отже, функціонування Національного банку і системи комерційних банків України дозволяє ефективно обслуговувати всіх суб'єктів ринкових відносин, чітко розмежувати адміністративно-регулюючі та операційні функції, створити оптимальні умови для функціонування всіх елементів кредитної системи.

Похожие статьи




Статус та функції Національного банку України - Основи організації та функції банківської системи

Предыдущая | Следующая