Валютні операції для приватних осіб - Банківське обслуговування приватних осіб в АППБ "Аваль"

Рахунки для зберігання грошових коштів і здійснення усіх видів банківських операцій в валюті для приватних осіб відкриваються у будь-яких банках України за вибором клієнта і за згодою цих банків [5].

    1. Банківські рахунки в іноземній валюті поділяються на:
      - поточні; - депозитні (вкладні).
    2. Поточний рахунок в іноземній валюті відкривається фізичним особам - для проведення неторгівельних операцій.

Поточними неторговельними операціями є такі розрахунки:

    - виплата готівкової іноземної валюти та платіжними документами в іноземній валюті на витрати, пов'язані з відрядженнями; - здійснення обмінних операцій з іноземною валютою та платіжними документами в іноземній валюті; - виплата готівкової іноземної валюти за чеками та пластиковими картками фізичним особам (резидентам та нерезидентам); - купівля платіжних документів в іноземній валюті фізичними особами (резидентами та нерезидентами); - виплата авторських гонорарів і платежів за користування авторськими правами; - перерахування коштів на проведення міжнародних виставок, конгресів, симпозіумів, конференцій та інших міжнародних зустрічей; - оплата праці нерезидентів, які згідно з укладеними трудовими угодами (контрактами) працюють в Україні; - перерахування коштів в іноземній валюті за навчання, лікування, патентування, сплату митних платежів, членських внесків; - платежі з відшкодування витрат судових, арбітражних, нотаріальних, правоохоронних органів; - виплата готівкової іноземної валюти за переказами з-за кордону (пенсії, аліменти, оплата праці, спадщина, допомога родичів тощо); - переказ за межі України коштів в іноземній валюті (пенсії, аліменти, оплата праці, спадщина, допомога родичам тощо); - інші виплати та перекази в іноземній валюті, що не суперечать чинному законодавству України. 3. Вкладні (депозитні) рахунки в іноземній валюті відкриваються уповноваженим банком резидентам (фізичним особам) та нерезидентам (фізичним особам) на підставі укладеного депозитного договору між власником рахунку та банком у порядку, встановленому цією Інструкцією для відкриття вкладних (депозитних) рахунків у національній валюті. 4. Поточні рахунки в іноземній валюті відкриваються:
      - фізичним особам - резидентам:
        А) громадянам України (без підтвердження джерел походження коштів в іноземній валюті); Б) іноземцям та особам без громадянства, які отримали посвідку на проживання в Україні (без підтвердження джерел походження коштів в іноземній валюті);
      - фізичним особам - нерезидентам:
        А) іноземцям та особам без громадянства, які проживають в Україні відповідно до візи, відкритої строком до 1 року або документів, що підтверджують законність їх перебування на території України відповідно до вимог чинного законодавства(за наявності підтвердження джерел походження іноземної валюти); Б) громадянам України, які постійно проживають за кордоном (за наявності відкритої візи строком до 1 року або документів, що підтверджують законність їх перебування на території України відповідно до вимог чинного законодавства та підтвердження джерел походження іноземної валюти).
    5. Поточний рахунок в іноземній валюті фізичній особі - резиденту відкривається на підставі заяви (згідно з додатком 3); документа, що засвідчує особу (паспорт або документ, що замінює його); договору на відкриття та обслуговування рахунку між установою банку та громадянином; картки із зразками підписів (згідно з додатком 6), які надаються у присутності працівника банку, що відкриває рахунок, та засвідчуються цим працівником. 6. Поточний рахунок в іноземній валюті фізичній особі - нерезиденту відкривається на підставі договору за умови пред'явлення паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу, та подання до уповноваженого банку:
      А) заяви встановленої форми (згідно з додатком 4); Б) картки із зразками підписів (згідно з додатком 6), що надаються у присутності працівника банку, який відкриває рахунок, та засвідчуються цим працівником; В) засвідченої нотаріально копії легалізованого*** дозволу центрального банку іноземної країни на відкриття рахунку у разі, якщо це передбачено міжнародними договорами України.
    7. Карткові рахунки в іноземній валюті відкриваються клієнтам відповідно до вимог цієї Інструкції щодо відкриття карткових рахунків у національній валюті на умовах договору про відкриття картрахунку і здійснення операцій із застосуванням платіжних карток.

Згідно з "Інструкцією про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України" до валютно-обмінних операцій з іноземною валютою і дорожніми та іменними чеками (далі - валютно-обмінні операції) належать:

    - купівля у фізичних осіб - резидентів і нерезидентів готівкової іноземної валюти за готівкові гривні; - продаж фізичним особам - резидентам готівкової іноземної валюти за готівкову гривню; - зворотний обмін фізичним особам - нерезидентам невикористаних готівкових гривень на готівкову іноземну валюту; - купівля-продаж дорожніх чеків за готівкову іноземну валюту, а також купівля-продаж дорожніх чеків за готівкові гривні; - конвертація (обмін) готівкової іноземної валюти однієї іноземної держави на готівкову іноземну валюту іншої іноземної держави; - прийняття на інкасо банкнот іноземних держав та іменних чеків.

Під час організації діяльності, пов'язаної із здійсненням валютно-обмінних операцій, банки (фінансові установи) керуються Інструкцією Національного банку України N 1 "З організації емісійно-касової роботи в установах банків України" (затверджена постановою Правління Національного банку України від 07.07.94 N 129), Положенням про порядок здійснення операцій з чеками в іноземній валюті на території України (затверджене постановою Правління Національного банку України від 29.12.2000 N 520 і зареєстроване в Міністерстві юстиції України 21.02.2001 за N 152/5343), цією Інструкцією та іншими законодавчими й нормативно-правовими актами.

Відкривати пункти обміну валюти для здійснення валютно-обмінних операцій, у тому числі на підставі укладених з юридичними особами - резидентами агентських угод, погоджених відповідним територіальним управлінням Національного банку України (далі - територіальне управління), у порядку, установленому пунктом 2.7 цієї Інструкції, мають право:

    - банки, що отримали банківську ліцензію та письмовий дозвіл Національного банку України на здійснення неторговельних операцій з валютними цінностями; - фінансові установи, що отримали генеральну ліцензію Національного банку України на здійснення операцій з валютними цінностями.

Відкриття пунктів обміну валюти банком (фінансовою установою) дозволяється лише на території того територіального управління, на території якого розташований цей банк (фінансова установа).

Банки (фінансові установи) реєструють у територіальному управлінні пункти обміну валюти за умови дотримання вимог цієї Інструкції щодо кваліфікації касирів, забезпечення цих пунктів засобами для визначення справжності банкнот і дорожніх чеків та наявності реєстратора розрахункових операцій (далі - РРО), до якого належать сертифіковані комп'ютерно-касова система (далі - КС), електронний контрольно-касовий апарат (далі - ЕККА) та електронний контрольно-касовий реєстратор (далі - ЕККР).

Проведення операцій у пункті обміну валюти розпочинається лише після його реєстрації в територіальному управлінні та реєстрації РРО у податковому органі згідно з наказом по банку (фінансовій установі).

У наказі про відкриття пункту обміну валюти зазначаються його місцезнаходження, прізвище, ім'я, по батькові касирів, перелік операцій, які здійснюються в пункті обміну валюти. Крім того, призначається посадова особа банку (фінансової установи), на яку покладається керівництво і контроль за діяльністю пункту обміну валюти (далі - керівник, що відповідає за роботу пунктів обміну валюти), та визначається перелік осіб, яким дозволяється входити до приміщення пункту обміну валюти.

Банк (фінансова установа) протягом трьох робочих днів з дати укладення угоди з агентом подає нотаріально засвідчену копію цієї угоди на погодження до територіального управління.

Курси купівлі та продажу іноземних валют за гривні в касі банку (фінансової установи), у пунктах обміну валюти, уключаючи і пункти обміну валюти агентів, установлюються банком (фінансовою установою) щоденно до початку робочого дня згідно з наказом по банку (фінансовій установі) за підписом керівника банку (фінансової установи) або окремим розпорядженням керівника, що відповідає за роботу як власних пунктів обміну валюти, так і пунктів обміну валюти агентів, якому відповідно до наказу по банку (фінансовій установі) надане право встановлювати ці курси.

Наказ (розпорядження) про встановлення курсів купівлі та продажу іноземних валют за гривні має бути скріплений печаткою банку (фінансової установи).

У касі банку (фінансової установи) та в пунктах обміну валюти, які розташовані за різними адресами, у тому числі в пунктах обміну валюти агентів в один і той самий робочий день, можуть бути встановлені різні значення курсів купівлі та продажу іноземних валют.

У пункті обміну валюти, у якому працюють одночасно кілька касирів, не може встановлюватися кілька різних значень курсів купівлі та продажу іноземних валют.

Банк (фінансова установа) протягом робочого дня може змінювати значення курсів купівлі та продажу іноземних валют у касі з обов'язковим оформленням кожного зміненого значення курсів купівлі та продажу відповідним наказом (розпорядженням), у якому обов'язково зазначається час зміни курсів.

Банк (фінансова установа) протягом робочого дня може змінювати встановлені курси купівлі та продажу іноземних валют як у власних пунктах обміну валюти, так і в пунктах обміну валюти агентів, що працюють понад 8 годин (у 2-3 зміни), лише за умови зміни касирів після закінчення встановленого робочого часу (з початком роботи іншого касира) на підставі наказу (розпорядження) про встановлення (зміну) курсів.

Тарифи комісійної винагороди під час здійснення операцій з купівлі-продажу дорожніх чеків, конвертації готівкової іноземної валюти, прийняття на інкасо банкнот іноземних держав та іменних чеків установлюються згідно з наказом по банку (фінансовій установі). Сума комісійної винагороди під час здійснення операцій з купівлі-продажу дорожніх чеків, конвертації готівкової іноземної валюти, прийняття на інкасо банкнот іноземних держав та іменних чеків (у разі встановлення її в іноземній валюті та сплати в гривнях) визначається за офіційним курсом гривні до іноземних валют, що встановлюється Національним банком України.

Режим роботи пункту обміну валюти встановлює банк (фінансова установа). У прикордонних зонах, аеропортах, на залізничних, морських та річкових вокзалах пункти обміну валюти мають функціонувати не менше 21 години на добу. Тривалість режиму роботи пунктів обміну валюти, розташованих в інших місцях, установлює банк (фінансова установа) за погодженням з адміністрацією підприємства, установи або органу державної влади, на території яких вони відкриті.

Касир під час здійснення валютно-обмінних операцій має перевіряти справжність і наявність ознак платіжності пред'явлених банкнот іноземних держав та дорожніх чеків.

Робочі місця касирів, які здійснюють валютно-обмінні операції, мають бути обладнані приладами для контролю за справжністю та для визначення ознак платіжності банкнот іноземної валюти і дорожніх чеків, відповідними нормативно-правовими актами і довідниками.

Банкам (фінансовим установам) забороняється встановлювати обмеження щодо номіналу та року емісії банкнот іноземної валюти, які є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, з якою здійснюються валютно-обмінні операції, крім тих, що встановлюються Національним банком України.

Протягом робочого дня пункти обміну валюти здійснюють операції за рахунок коштів отриманого від банку (фінансової установи) авансу в іноземній валюті та в гривнях, а також за рахунок купленої іноземної валюти та отриманих гривень.

Пункти обміну валюти мають право тримати у своїй касі розмінні купюри в обсязі до 200 доларів США або еквівалент цієї суми в іншій іноземній валюті за крос-курсом, визначеним згідно з офіційним курсом гривні до долара США та цієї іноземної валюти, установлений Національним банком України.

Операції з продажу готівкової іноземної валюти за готівкові гривні фізичним особам - резидентам здійснюють:

    - каси банку (фінансової установи) з оформленням прибуткових касових ордерів, видаткових касових ордерів із зазначенням у них часу здійснення операції та за усною заявою фізичної особи - резидента, яка здійснює операцію через касу банку, з наданням довідки за формою N 06; - пункти обміну валюти з оформленням квитанції про здійснення продажу іноземної валюти за формою N 377-А та за усною заявою фізичної особи - резидента, яка здійснює операцію через пункт обміну валюти банку, з наданням довідки за формою N 06.

Банк "Аваль" пропонує фізичним особам послуги з придбання та продажу готівкових валют. Валютообмінні операції Ви можете здійснити в будь-якому регіональному відділенні банку "Аваль". Курси купівлі-продажу кожне регіональне відділення встановлює самостійно на дату здійснення операції, виходячи з ситуації на економічному ринку відповідного регіону.

Також банк проводить конверсійні операції з парами валют долар/євро та євро/долар.

Конверсія цих валют здійснюється за крос-курсом, що визначається як співвідношення офіційного курсу НБУ однієї іноземної валюти до курсу іншої на поточну дату.

Комісія за здійснення конверсійної операції складає 2 % від суми валюти, що надається та може бути сплачена за бажанням клієнта як в іноземній, так і в національній валюті за курсом НБУ на день здійснення конверсії.

Похожие статьи




Валютні операції для приватних осіб - Банківське обслуговування приватних осіб в АППБ "Аваль"

Предыдущая | Следующая