Типова будова енциклопедії, структура статті та особливості науково-довідкового апарату сучасних видань - Українські енциклопедії на національному ринку: тематико-типологічний аналіз

У цьому підрозділі дослідимо особливості сучасних енциклопедій, також спробуємо виділити спільні та відмінні риси та встановить тенденції сучасного енциклопедичного книговидання.

Арбузов С. Банківська енциклопедія Має таку структуру:

Ь Передмова;

Ь Енциклопедичні статті, систематизовані за алфавітом;

Ь Покажчик енциклопедичних статей.

Передмова досить коротка за змістом і дещо повторює анотацію (зокрема визначенням читацької аудиторії), значна її частина присвячена переліку авторів, які працювали над енциклопедичними статтями. Часто наприкінці статті подано джерело, звідки узята інформація.

Типова структура енциклопедичної статті є такою:

Назва - етимологія - визначення поняття - додаткові відомості та дані, пояснюють особливості явища, його застосування тощо. Наприклад:

АКЦЕПТНЕ ФІНАНСУВАННЯ (Acceptance Credit) - форма кредиту, за якої фінансування комерційних операцій, передбачених договором, здійснюється через банки або спеціалізовані фінансові установи шляхом надання постачальнику (продавцеві), експортеру чи покупцеві (виконавцю робіт) або імпортеру раніше обумовленої суми кредиту для авансового фінансування закупівель або продажу товарів. При А. ф. позичальник надає банку чи фінансовій установі в заставу, як гарантію, товарну накладну або інший відповідний товарний документ, що підтверджує факт відправки вантажу, для купівлі якого видано кредит. А. ф. широко використовується в міжнародній торгівлі на основі акцептного кредиту, шляхом акцепту виставленої йому кредитором тратти. (Див. Акцепт, Банківська тратта, Міжнародні розрахунки) [1, с. 16].

Більшість статей в енциклопедії належать до оглядів та тлумачень. Також розроблена система внутрішньо текстових відсилань.

Ткаченко В. П. Енциклопедія видавничої справи Не належить до цього різновиду видань, а становить собою навчальну книгу (посібник). Структура поділена на розділи та підрозділи, у тексті трапляється багато "ліричних відступів", відступів від основної теми. Авторський стиль не схожий на типовий у довідкових виданнях.

Зважаючи на вищесказане, можна стверджувати, що сучасні видавці не надто знають навіть загальні ази типології видань. Особливо це вражає, зважаючи на той факт, що книга стосується видавничої справи.

Ілюстрована енциклопедія українського народу (уклад. І. Сметана) Конструйована за систематичним принципом, в середині якого статті подані також у систематизованому, а не алфавітному порядку.

Структура енциклопедії:

Ь Вступ;

Ь Основна частина:

    - Український побут; - Традиційне вбрання; - Ремесла й промисли; - Національна кухня; - Дозвілля; - Музичні інструменти; - Календарні свята й обряди; - Сімейні обряди та звичаї. - Пісні.

Ь Післямова;

Ь Список літератури.

Структура енциклопедичної статті не регламентована протягом усього видання і залежить від розділу книги та цільового призначення видання. Зазвичай це розповіді про ті чи інші об'єкти, трапляються кулінарні рецепти, також опис ігор та свят, які були традиційними для певного регіону у певний час. Наприклад: "Довга лоза (гра) - грають хлопці, які стають один за одним обличчям в потилицю на відстані 2 метрів. Голову і спини нахиляють, а гравець, який стоїть позаду, перестрибує через кожного і стає попереду. Так роблять усі по черзі [2, с. 246].

У Соціальній педагогіці: мала енциклопедія (За заг. ред. проф. І. Д. Звєрєвої) статті розміщені за алфавітним порядком, великі за розміром та містять: етимологію, визначення, класифікації та поділи, інколи включають історичні аспекти та роздуми автора, останнє з яких не властиве для енциклопедій. Наприклад: "Торгівля людьми - комплексна проблема, яка вимагає відповідних комплексних підходів до її вирішення. Таким є підхід, де поєднуються профілактичні заходи, заходи для захисту та підтримки потерпілих, а також з переслідування та покарання злочинців" [4, с. 302].

Структура енциклопедії:

Передмова;

Основна частина (в алфавітному порядку);

Перелік слів.

У передмові не зазначені традиційні для довідкових видань відомості, це свого роду роздуми автори про те, що вони включили до словникових статей та кому може бути корисне це видання.

У Малій енциклопедії конституційного права (за заг. ред проф. Ю. Л. Бошицького На початку видання вміщений зміст, в якому подані елементи додаткових текстів та букви як назви розділів в основному тексті.

Таким чином, структура енциклопедії є такою:

Ь Перемова "До читача";

Ь Основний текст;

Ь Латинські вирази;

Ь Глосарій.

Більшість статей є великі за розміром, і окрім етимології, подають значну кількість класифікацій усередині поняття. Приклад статті: "Народний депутат України -- представник народу України у Верховній Раді. НД може бути громадянином України, який на день виборів досяг 21 року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років. Не може бути обраним до Верховної Ради України громадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку (ст. 76 Конституції України). НД обирається строком на п'ять років на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування" [5, с.221].

Варто зазначити, що у жодному виданні на прикінцевій сторінці правильно не вказаний вид видання (має бути довідкове). Видавці енциклопедії зараховують до навчальних, наукових і навіть літературно-художніх видань. Якщо книгами можна послуговуватися під час навчання або сить викладу є суворим, що нагадує наукове видання, то це ще не означає, що видання і справді належить до цих різновидів.

Таким чином, для більшості енциклопедій використані алфавітний принцип систематизації. Значна кількість довідкових видань на сучасному книжковому ринку належать до галузевих, проте видавці рідко ідентифікують енциклопедію як довідкове видання. Структура словникових статей залежить від кожної окремої енциклопедії.

Похожие статьи




Типова будова енциклопедії, структура статті та особливості науково-довідкового апарату сучасних видань - Українські енциклопедії на національному ринку: тематико-типологічний аналіз

Предыдущая | Следующая