Суть і значення поняття "енциклопедія - довідкове видання", Визначення та призначення довідкових видань - Українські енциклопедії на національному ринку: тематико-типологічний аналіз

Визначення та призначення довідкових видань

Редагування довідкової літератури -- це багатоаспектний процес редакційного опрацювання довідкової літератури, метою якого є якісна та грунтовна підготовка видання до друку.

Центральне місце в системі довідкових видань посідають енциклопедії. Це найавторитетніші видання, що вимагають грунтовного редакторського опрацювання та ретельної наукової роботи у процесі підготовки.

Згідно з класифікацією М. Тимошика, типологічний ряд довідкових видань є таким [16; с.330-332]:

    - словники (енциклопедичні, біографічні, мовознавчі, перекладні, термінологічні, тлумачні); - довідники (наукові, виробничо-практичні, масово-політичні, навчальні, популярні, побутові); - енциклопедії (універсальні, галузеві); - довідково-інформаційні видання (каталоги, покажчики, програми, телефонні довідники, розклади руху транспорту тощо).

Незважаючи на розмаїття довідкової літератури щодо змісту і форми подачі матеріалів, її можна умовна поділити на дві великі групи:

    - довідкові видання, в яких систематизовано подана інформація за окремими галузями знань; - довідкові видання універсального характеру, де представлена інформація з різних галузей знань.

Енциклопедії, крім того, широко використовують редактори різних видавництв, редакцій для перевірки точності наведеного авторами фактичного матеріалу (дат, власних назв, статистичних відомостей тощо).

Створені в результаті копіткої науково-методичної та редакційно-видавничої роботи, енциклопедичні видання, як правило, слугують упродовж тривалого часу, а тому повинні відповідати суворим вимогам щодо культури видання, забезпечувати читачам зручність користування під час отримання необхідної інформації.

Детальніше охарактеризуємо суть та значення поняття "енциклопедія".

Відповідно до Держстандарту країни "Видання. Основні види. Терміни та визначення", енциклопедія - це довідкове видання зведення основних відомостей з однієї чи усіх галузей знання та практичної діяльності, викладених у коротких статтях, розташованих за абеткою їхніх назв або в систематичному порядку [10].

М. Сікорський подає таке визначення: енциклопедія - однодомне або багатотомне довідкове видання, що містить в узагальненому вигляді основні відомості по одній або всіх галузях знання і практичної діяльності, викладені у вигляді коротких статей, розташованих в алфавітному чи систематичному порядку [14].

С. Антонова так ідентифікує цей жанр: енциклопедія - це довідкове видання, що містить в узагальненому вигляді основні відомості по одній або всіх галузях знань або практичної діяльності, викладені у вигляді коротких статей, розташованих в алфавітному чи систематичному порядку [7, с. 177].

Перше, на що необхідно звернути увагу редакторові при підготовці енциклопедії, -- відповідність матеріалу читацькій категорії. Остання визначає тематику видання, порядок добору зведень, ступінь розгортання інформації (розмір статей), форму і методи викладу матеріалу. Особливо важлива ця умова для дитячих енциклопедій, оскільки невідповідність визначеній віковій групі може відштовхнути юного читача і зробити видання просто непотрібним.

Вибір структури видання, як пише А. Харлан у статті "Особливості редакційного опрацювання енциклопедичного видання" виробляється, виходячи з його цільового призначення (для широкого кола читачів чи для певної читацької групи) [18, с. 254].

Основним етапом попереднього планування енциклопедії є складання словника. Словником називають повний алфавітний чи систематичний перелік назв статей із указівкою їхнього обсягу в друкованих знаках, наявності бібліографії, карт та ілюстрацій. Редактор повинен оцінити принцип добору термінів, повноту словника, відповідність складових його слів потребам адресата, відсоткове співвідношення змісту словника за тематикою (тобто, якщо перед нами універсальна енциклопедія, кількість статей з історії в ній не може становити 80 %; статті із різних галузей однаково) [18, с. 254].

Енциклопедичні видання виконують такі функції [12, с. 400]:

    - Інтегральна. Забезпечує цілісність знання за рахунок систематизації та актуалізації знань у єдине ціле; - Нормативна. Рівень наукового розуміння об'єктів та процесів, які відображаються енциклопедією, що становить собою певну норму в науковому пізнанні та практичній діяльності; - Трансляційна. Забезпечує трансляцію знання користувачам: науковцям, викладачам, діячам культури, політики, мистецтва та студентам; - Інституційна. Регулює процеси мислення національного інтелекту, наукові дослідження, навчання, соціалізацію; - Розвитку. Процеси соціального розвитку через використання енциклопедичного знання в побудові та реалізації концепцій, стратегій, планів, технологій розвитку суспільства; - Аксіологічна (ціннісна). Уможливлює вироблення ціннісних орієнтирів та самоідентифікації у суспільстві; - Пізнавальна Відображає накопичення знань про певний предмет, явище, поняття та ознайомлення з ними людини; - Виховна Служить засобом саморозвитку людини, що забезпечується безперервним процесом розвитку; - Інформаційна Текст енциклопедичного видання містить смислову інформацію; - Комунікативна. Поширення інформації в просторі та часі, внаслідок чого - спілкування між соціальними групами; - Консультативна Містить довідковий матеріал, відповіді на пізнавальні та практичні питання.

Таким чином, Центральне місце в системі довідкових видань посідають енциклопедії. Енциклопедії - це найавторитетніші видання, що вимагають грунтовного редакторського опрацювання та ретельної науково-довідкової роботи у процесі їх підготовки.

Похожие статьи




Суть і значення поняття "енциклопедія - довідкове видання", Визначення та призначення довідкових видань - Українські енциклопедії на національному ринку: тематико-типологічний аналіз

Предыдущая | Следующая