Умови успішного здійснення редакторського аналізу - Літературне редагування

Для успішного здійснення редакторського аналізу необхідні професійні знання, володіння мовою та іншими засобами вираження змісту і розвинені мислительні механізми.

Під професійними знаннями необхідно розуміти систему наукових понять, що відображають предмет виробничої діяльності у його зв'язках з іншими предметами. Для літредактора такими професійними знаннями є знання з теорії професіонального мовлення, що розкривають поняття журналістського матеріалу як продукту професіонального мовлення автора, як фрагмента суспільної інформаційної системи, як предмета читацького, глядацького чи слухацького сприймання й розуміння. Професійні знання є умовою ефективного і якісного редакторського аналізу. До цих знань відноситься: ретельне вивчення і знання майбутнього читача твору, результатів упливу на нього аналогічних видань; знання редактором особливостей духовного світу автора, що дозволяє добре орієнтуватися в нюансах його замислів, постійно бачити за рядками тексту авторський мотив; знання редактором тих проблем і ситуацій, що створилися або можуть виникнути найближчим часом у тій сфері, яку відбиває твір.

В аспекті володіння мовою і правописом літературний редактор повинен насамперед: - володіти нормами українського правопису; - володіти нормами літературної мови (вживати слова у словниковому значенні; не вживати русизмів та слів іншомовного походження, якщо в українській мові є відповідники); - активно володіти синонімічними рядами; - розмежовувати омоніми, пароніми; - уміти аналізувати переносні значення слів, утворені лексико-семантичним способом словотворення; - володіти синтаксичною структурою мови.

На основі професійних знань розгортається мислительна діяльність редактора над твором, що мас різні форми вираження змісту. Редакторський аналіз проходить у формі логічного висловлювання -- судження про тематичну організацію твору, фактологічне забезпечення змісту твору та його вираження як в аспекті авторського задуму, так і читацького сприймання. З суджень утвор. умовиводи.

    1. Структура та предмет аналізу літ редагування. 2. Завдання авторського редагування 3. Методи й методики редакторської праці 4. Дослідники проблем літературного редагування 5. Визначення поняття "літературне редагування" в науковій і навчальній літературі 6. Структура традиційного редакторського процесу в газеті 7. Роль редагування у сфері ЗМК 8. Головні складові процесу редагування 9. Вимоги до літредактора як до каліф-го читача 10. Редакторський аналіз як вид суспільно-культурної діяльності 11. Механізм редакторського аналізу 12. Умови успішного здійснення редакторського аналізу 13. Специфіка ред. аналізу радіо та телетворів 14. Правка тематичної структури інтерв'ю 15. Аналіз фактологічної структури твору 16. Тема твори і предмет мовлення 17. Тема і факт 18. Якісні характеристики фактів 19. Композиція і тема 20. Рубрикація і заголовковий комплекс у газеті 21. Характеристика головних видів правки 22. Здійснення редактором правки-вичитування 23. Особливості здійснення правки-скорочення 24. Типологічні риси правки-обробки 25. Правки-переробки 26. Спосіб викладу" 27. Робота редактора з оповідним текстом 28. Робота редактора з текстом-описом 29. Робота редактора з текстом-міркуванням 30. Фактичним матеріалом журн-стського тексту 31. Методика фактичного матеріалу 32. Головні вимоги до заголовків 33. Редакторські вимоги до фактичного матеріал 34. Критерії відбору цифрового

Похожие статьи




Умови успішного здійснення редакторського аналізу - Літературне редагування

Предыдущая | Следующая