Типологічні ознаки і види довідкових видань - Основні технологічні етап друкарського процесу книжкового видання довідкового цільового призначення

Довідкове видання містить короткі відомості наукового, агітаційно-пропагандистського або прикладного характеру, викладені, оформлені і розташовані в порядку, зручному для їх швидкого знаходження, не призначені для суцільного читання.

Довідкові видання використовуються у всіх сферах людської діяльності, від наукової роботи до проведення дозвілля. Вони характеризуються високим ступенем узагальнення інформації, що досягається за допомогою стиснутого, лаконічного викладу відомостей у формі готових даних, висновків, рекомендацій. Довідкове видання - сховище ємнісної універсальної і галузевої інформації, викладеної з максимальною щільністю.

Даний тип видань відрізняється від інших видів структурою основного тексту. Воно складається зі статей, що містять короткі відповіді на передбачувані питання потенційного споживача, що мають значеннєву і композиційну закінченість. Довідкові статті призначені не для суцільного, а для вибіркового читання, тому групуються не в логічній послідовності, а в порядку, що дає можливість швидкого знаходження необхідної інформації.

В довідкових виданнях ретельно розроблений довідковий апарат, що сприяє пошукової орієнтації споживача: комплекс покажчиків, система посилань, що містить вказівки типу "див." або виділені курсивом слова, що відсилають до тематично близьким статтями, посилальні статті, що містять інформацію про статті на зазначену в заголовку тему і т. д.

Найчастіше застосовується алфавітна чи систематичне угруповання статей. Текст чітко структурований не тільки з допомогою статей, але і розділів, рубрик, підрубрик та ін. Специфічна мова (стиль) лаконічна, схематична, спрощена. Інформація часто подається у вигляді таблиць, формул. Застосовуються скорочення, не прийняті у виданнях інших видів.

Довідкові видання як правило, великого обсягу, нерідко складаються з декількох томів. Вони видаються у міцних палітурках, найчастіше в цільнокритих тканинних, іноді - пластмасових. Друкують їх на міцному і разом з тим тонкому папері. За функціональним призначенням і характером інформації довідкові видання прийнято ділити на три підвиди:

    1) енциклопедичні видання; 2) словники; 3) довідники.

Довідник - видання, що носить прикладний, практичний характер, що має довідкову побудоване за абеткою назв статей.

На відміну від енциклопедичних видань довідники являють собою розробку будь-якого окремого аспекту або напряму, мають практичну спрямованість, відповідають на питання типу "що", "хто", "як", "де", "коли" і т. д. ("Довідник бібліотекаря", "Засоби інформаційної техніки. Довідник", "Довідник з оргтехніці" та ін.).

Довідник використовується у всіх сферах людської діяльності: науці, виробництві, навчальному процесі, побуті.

Склад і зміст довідників визначається їх читацьким адресою: вони можуть бути розраховані на фахівців (наукових і практичних працівників певної сфери) і на широке коло споживачів.

За цільовим призначенням розрізняють:

    1) науковий; 2) громадсько-політичний; 3) виробничо-практичний; 4) навчальний; 5) популярний; 6) побутовий довідники.

За широтою охоплення інформації довідники ділять на дві групи:

    1) комплексні - містять відомості за окремим розділом галузі або по всій галузі в цілому, або інформацію міжгалузевого характеру; 2) спеціалізовані довідники - містять різноманітні відомості з теми або проблеми.

За структурою основного тексту виділяють: алфавітні, систематичні, номерні і хронологічні довідники. У науково-технічних, статистичних та інших довідниках широко використовується таблична форма передачі інформації.

Похожие статьи




Типологічні ознаки і види довідкових видань - Основні технологічні етап друкарського процесу книжкового видання довідкового цільового призначення

Предыдущая | Следующая