Особливості сучасних енциклопедичних видань (на прикладі 5 книг), Коротка характеристика обраних книг - Українські енциклопедії на національному ринку: тематико-типологічний аналіз

Коротка характеристика обраних книг

Для аналізу обрані такі відання:

    1. Арбузов С. Г. Банківська енциклопедія / С. Г. Арбузов, Ю. В. Колобов, В. І. Міщенко, С. В. Науменкова. - К.: Центр наукових досліджень Національного банку України: Знання, 2011. - 504 с. 2. Ілюстрована енциклопедія українського народу / уклад. І. Сметана. - Х.: Клуб сімейного дозвілля, 2012. - 414с. 3. Ткаченко В. П. Енциклопедія видавничої справи [Текст]: навч. посіб. / В. П. Ткаченко, І. Б. Чеботарьова, П. О. Киричок, З. В. Григорова. -- Х.: Прапор, 2008. -- 320 с. 4. Мала енциклопедія конституційного права / За заг. ред проф. Ю. Л. Бошицького; Київський університет права НАН України - К.: Кондор-Видавництво, 2012. - 462 с. 5. Соціальна педагогіка: мала енциклопедія / За заг. ред. проф. І. Д. Звєрєвої. - К.: Центр учбової літератури, 2008. - 336 с.

Усі аналізовані видання за цільовим призначенням довідкового характеру. Більшість із них за читацьким призначенням розраховані на спеціалістів у тій чи іншій галузі або досить ерудованого читача. Для масового кола реципієнтів призначене лише видання Клубу сімейного дозвілля.

За аналітико-синтетичним переробленням інформації - це інформаційні видання. За інформаційними знаками ? текстові видання, де більшістю обсягу є текст, проте ілюстративний матеріал у монографії "Давнє вбрання на Волині" теж чималий.

За складом основного тексту - полівидання (видання, що містить чималу кількість статей), за періодичністю - неперіодичні видання, за структурою - усі аналізовані видання належать до однотомних.

За матеріальною конструкцією - книги: блок, що має з'єднані у корінці аркуші друкованого матеріалу у обкладинці. За обсягом теж книги, адже кількість сторінок перевищує 48.

Арбузов С. Банківська енциклопедія - фундаментальне наукове видання, у якому представлено понад 700 основних категорій, понять і термінів, що використовуються у сучасній вітчизняній і зарубіжній банківській практиці та відображають основні напрями банківської діяльності, висвітлюють сутність і форми грошей та грошово-кредитних відносин, грошового обігу та грошового регулювання, валютних відносин, сучасні банківські технології, процеси та механізми здійснення банківських операцій, у тому числі операцій центрального банку, особливості організації банківської діяльності, банківського регулювання та нагляду, а також діяльність міжнародних фінансових організацій і досвід банківських систем зарубіжних країн.

Ілюстрована енциклопедія українського народу (уклад. І. Сметана) містить опис особливостей обрядів та звичаїв українців на різній території України. Це досить успішне комерційне видання, яке розраховане на широке коло читачів, адже загальний тираж видання становить 7 тисяч примірників - це досить значна цифра для сучасного українського книговидання. У ній описані, окрім традицій, народні промисли, особливості національної кухні та навіть пісенне різноманіття, яке було популярним у тому чи іншому регіоні країни.

Ткаченко В. П. Енциклопедія видавничої справи Попри назву більше нагадує навчальний посібник. У ній описані складові редакційно-видавничої підготовки та інший матеріал з видавничої справи. Як вказано в анотації, розглядається весь редакційно-видавничий процес від моменту одержання видавництвом авторського оригіналу і закінчуючи відносинами з книгорозповсюджувачами. Видання зібрало найактуальніший методичний і довідковий матеріал із видавничої справи, зокрема з питань підготовки видання, взаємин видавництва і поліграфічного виробництва, містить також юридичні та економічні аспекти книговидання та книгорозповсюдження. Проте та кількість поданої інформації не становить собою цілісний комплекс і не надає вичерпні поради та пропозиції з найбільш поширених тем видавничої справи.

У Малій енциклопедії конституційного права (за заг. ред проф. Ю. Л. Бошицького виданні наведені статті, які висвітлюють концептуальні конституційні явища і процеси з урахуванням здобутків зарубіжної і вітчизняної доктрини конституціоналізму, відповідної політико-правової практики та матеріалів конституційної юриспруденції і міжнародних судів у галузі конституційного права. На основі цього узагальнено та наведено основні тенденції розвитку конституційних явищ і процесів з урахуванням особливостей конституційної системи України та зарубіжного досвіду.

Це довідкове видання належить спеціалізованих і читацька аудиторія визначена так: "Розраховано на працівників органів державної влади і місцевого самоврядування, суддів, науковців, аспірантів та студентів, а також правозахисників і практикуючих юристів".

У Соціальній педагогіці: мала енциклопедія (За заг. ред. проф. І. Д. Звєрєвої) подано найбільш поширені категорії й поняття соціальної педагогіки. Публікація адресована соціальним педагогам та соціальним працівника, учителям, іншим практикам соціальної сфери, науковцям, аспірантам, докторантам та студентам, які опановують фах соціального педагога чи соціального працівника.

Таким чином, чотири із п'яти обраних енциклопедій є галузевими і призначені для підготовленого читача. Тільки Ілюстрована енциклопедія українського народу (уклад. І. Сметана) Видана для широкої аудиторії. На жаль, навіть неозброєним оком стає помітно, що не всі видання, що ідентифіковані енциклопедіями, насправді відповідають канонам цього жанру.

Похожие статьи




Особливості сучасних енциклопедичних видань (на прикладі 5 книг), Коротка характеристика обраних книг - Українські енциклопедії на національному ринку: тематико-типологічний аналіз

Предыдущая | Следующая