Організація виробництва, Організація схоронності вагонного парку - Організація перевозок залізничного транспорту по обслуговуванню основних виробничих цехів на металургійному комбінаті

Організація схоронності вагонного парку

На ВАТ "Запоріжсталь" організований наступний порядок, що забезпечує збереження вагонного парку, що належить комбінату і власності Укрзалізниці.

Огляд вагонів, що знаходяться в експлуатації проводять оглядачі вагонів (ОВ) цеху експлуатації УЗТ по пред'явленню черговим по станції.

У відсутності ОВ оглядає помічник машиніста-складач, вантажник-кантовщик і ін. виучений по професії оглядача вагонів.

Огляду підлягають всі видимі частини і вузли вагону. Оглядається у вагонів, що подаються під навантажування у виробничі цехи, після закінчення вантажних операцій, а так само у всіх вагонів, що прибувають (що відправляються) на станцію (із станції) комбінату.

Після огляду оглядач вагонів (або особа виконуюча обов'язки оглядача вагонів) зобов'язаний у чергового по станції в книзі ВУ-14 поставити підпис про оглянутий поїзд або вагон, і в разі вилучення із експлуатації вагону внести номер до графи 10 (ВУ-14).

Забороняється ставити в поїзди вагони, вказані в п.16.33 "Правил технічної експлуатації залізничного транспорту підприємств системи міністерства промисловості України"

Забороняється подавати під навантажування вагони, що мають хоч одну несправність.

В цілях забезпечення технічного контролю за вагонами, що знаходяться в експлуатації, один раз в місяць проводиться комісійний огляд вагонів з трафаретом Ю-56, Ю - 53, комісією в складі:

    - начальник району; - заступник начальника служби рухомого складу по експлуатації вагонів (майстер поточного ремонту, оглядач вагонів (старший)) ЦЕ; - начальник (майстер вагонного депо ЦРРС); - інспектор по збереженню вагонів ЦЕ;

Після комісійного огляду складається акт довільної форми з вказівкою заходів, відповідальний - інспектор по збереженню ЦЕ.

Про дату проведення комісійної перевірки члени комісії повідомляються завчасно, але не пізніше 1 доби.

Відповідальний за створення комісії і повідомлення членів комісії інспектор по збереженню вагонів ЦЕ УЗТ.

Відповідальний за складання графіка ремонту начальник вагонного депо ЦРРС УЗТ. Термін складання графіка ремонту 5 робочих днів.

Відповідальний за своєчасне очищення і подачу в ремонт вагонів відповідно до графіка - старший диспетчер ЦЕ УЗТ.

Всі думпкари, що працюють на станції Гранбасейн, не рідше за один раз в місяць направляють у вагонне депо на технічне обслуговування. Відповідальність за виконання вказаного пункту покладається на старшого диспетчера ЦЕ УЗТ.

У експлуатації оглядачі вагонів ЦЕ проводять технічне обслуговування вагонам відповідно до робочої інструкції оглядача вагонів.

При експлуатації вагонів-самоскидів і хоперів забороняється подавати в систему розвантаження цих вагонів стисле повітря тиском вище 6атм.

Забезпечення збереження вагонів, що знаходяться в експлуатації або відстої на паркових коліях, покладається на ЦЕ, а вагонів тих, що знаходяться на ремонтних позиціях - на ЦРРС. Порядок і організація забезпечення збереження вагонів тих, що знаходяться на паркових коліях або коліях відстою обмовляється окремим розпорядженням по ЦЕ.

У разі виявлення несправності вагону, складач (вантажники по вивантаженню гарячого агломерату, очищенню вагонів), а в локомотивному депо машиніст тепловоза (старший в зміні) доповідає про це ДСП, який зобов'язаний направити оглядача вагонів.

При виявленні або підтвердженні технічної несправності вагону оглядач вагонів зобов'язаний діяти в наступному порядку:

    - нанести крейдяну розмітку на вагон з вказівкою дати, несправності і напряму проходження; - доповісти черговому по станції; - виписати повідомлення на технічно несправний вагон в 3-х екземплярах; - зробити запис про несправний вагон в книзі ВУ-14, графа 10 (у разі відставлення); - скласти технічний акт на пошкодження вагону; - занести повідомлення в програму Boss7 (п.4.2.4.) "Вилучення з експлуатації несправних вагонів"

Повідомлення на технічно несправні вагони виписуються в наступному порядку:

    - повідомлення (з однією червоною смугою) віддається черговому по станції для відправлення вагону до місця ремонту (очищення або вивантаження). Перевезення вагону між станціями здійснюється з повідомленням, яке прирівнюється до перевізних документів. При подачі вагону у виробничий цех для ремонту, складач під розпис отримує повідомлення у чергової по станції і передає у виробничий цех; - дублікат повідомлення (з двома червоними смугами) залишається у чергового по станції; - корінець повідомлення (з трьома червоними смугами) залишається у оглядача вагонів.

Всі три екземпляри заповнюються ідентично з обов'язковими підписами оглядача вагонів і чергового по станції.

При передачі повідомлення (з однією червоною смугою) черговий по станції заносить його в книгу прийому - передачі повідомлень на технічно несправні вагони в графу 2 з своїм підписом в графі 4 . При відправленні вагону до місця ремонту повідомлення передається помічникові машиніста - складачеві з підписом в графі 3 цієї книги.

Після прибуття вагону на станцію призначення помічник машиніста - складач передає повідомлення черговому по станції, який відзначає повідомлення в книзі із заповненням граф 2, 4 і 5, а помічник машиніста - складач ставить підпис в графі 3. При неможливості постановки вагону в ремонт в графі 5 цієї книги вказується місце знаходження вагону.

Номери колій для відстою вагонів, які забороняється транспортувати до місця ремонту у складі поїзда або для очікування ремонту, приведені в таблиці 25.

25. Номери колій для відстою несправних вагонів на станціях ВАТ "Запоріжсталь"

№ п/п

Станції

Номери колій

1

Східна

4,5,9,76,2а, колії вагонного депо

2

Південна

1

3

Доменна

11

4

Мартени

23

5

Підборочна

20

6

Шихта

2, 5 ПГ - 800

7

Відвальна

4

Повідомлення на вагон, що приходить до місця ремонту, вилучається в наступному порядку:

    - на ПОРВ станції Шихта бригадир отримує кожну зміну повідомлення (з однією червоною смугою), на вагони, подані в ремонт, у чергового по станції Шихта з записом в книзі прийому передачі під розпис; - у вагонному депо, МВРП станції Східна представник вагонного депо (майстер, розподільник робіт) отримує повідомлення, на вагони, подані в ремонт, у чергового по станції Східна із записом в книзі прийому - передачі під розпис.

Всі повідомлення (з однією червоною смугою) отримують до початку ремонту вагонів.

Без наявності повідомлення на вагон що знаходиться по фронту ремонту у вагонному депо, МВРП і ПОРВ майстер вагонного депо або МВРП і бригадир ПОРВ не мають права приступати до ремонту цього вагону, до з'ясування знаходження повідомлення (з однією червоною смугою).

Повідомлення (з однією червоною смугою) на вагон в очікуванні ремонту на окремо виділеній колії по станціях Східна і Шихта знаходиться у майстра вагонного депо, МВРП і у бригадира ПОРВ до моменту закінчення ремонту, а потім підшивається до акту виконаних робіт.

Зберігання повідомлень проводиться в наступному порядку:

    - повідомлення (з однією червоною смугою) на відремонтовані вагони зберігаються один рік у вагонному депо ЦРРС. Відповідальний за збереження начальник вагонного депо; - дублікат повідомлення (з двома червоними смугами) зберігається один місяць у чергового по станції і передається начальникові району, який зберігає два місяці, відповідальний за збереження - начальник району; - корінець повідомлення (з трьома червоними смугами) зберігається в підшиванні у оглядача вагонів і у міру використання (але не рідше за 1 раз в місяць) передається інспекторові по збереженню у вагонну службу, де зберігається три місяці. Відповідальний за збереження начальник вагонної служби ЦЕ.

Книга прийому передачі повідомлень знаходиться у чергового по станції і у міру використання передається начальникові району, де зберігається один рік. Відповідальний за збереження - начальник району.

У разі передчасного заходу в ремонт вагону унаслідок відмови якого-небудь вузла до закінчення гарантійного терміну його роботи, представниками вагонної служби ЦЕ і вагонного депо ЦРРС проводиться розслідування, в строк не більше 3 робочих днів з моменту постановки вагону на ремонтну позицію і з цього випадку складається акту довільної форми.

Контроль, за міжремонтними періодами і повідомлення членів комісії з розслідування випадків передчасного заходу вагону в ремонт, про необхідність розслідування і організацію розслідування покладається на старшого диспетчера ЦЕ. Контроль, за своєчасним розслідуванням випадків передчасної відмови вузлів вагонів, покладається на начальника вагонного депо ЦРРС.

Двічі в місяць акти розслідування передчасного заходу в ремонт вагонів виносяться на комісію в складі: голова комісії - головний інженер УЗТ; члени комісії - начальник вагонного депо ЦРРС, заступник начальника вагонної служби ЦЕ.

Відповідальність за забезпечення| вагонів в справному стані в процесі експлуатації і дотримання правил технічної експлуатації вагонів покладається на працівників ЦЕ. У разі передчасного виходу з ладу вагону, із-за порушення технології або не виконання вимог правил технічної експлуатації, винні в цьому особи притягуються до дисциплінарної відповідальності.

Відповідальність за якість проведеного ремонту покладається на працівників вагонного депо ЦРРС.

Похожие статьи




Організація виробництва, Організація схоронності вагонного парку - Організація перевозок залізничного транспорту по обслуговуванню основних виробничих цехів на металургійному комбінаті

Предыдущая | Следующая