Технологія виробництва аміачної селітри, Азотна кислота. - Виробництво та використання аміачної селітри

Аміачна селітра, або нітрат амонію, NН4NО3 - кристалічна речовина білого кольору, що містить 35% азоту в амонійній і нітратної формах, обидві форми азоту легко засвоюються рослинами. Гранульовану аміачну селітру застосовують у великих масштабах перед посівом і для всіх видів підгодівлі. У менших масштабах її використовують для виробництва вибухових речовин.

Аміачна селітра добре розчиняється у воді і має велику гігроскопічність (здатність поглинати вологу з повітря). Це є причиною того, що гранули добрива розпливаються, втрачають свою кристалічну форму, відбувається злежування добрив-сипкий матеріал перетворюється на тверду монолітну масу.

Аміачну селітру випускають трьох видів: два вида використовують у промисловості; один застосовують у вибухових сумішах (амонітах, аммоніалах)

Початковою сировиною у виробництві аміачної селітри є аміак і азотна кислота.

Азотна кислота.

Чиста азотна кислота HNO Безбарвна рідина густиною 1,51 г / см при - 42 ° С застигаюча в прозору кристалічну масу. На повітрі вона, подібно концентрованій соляній кислоті, "димить", так як пари її утворюють з "вологою повітря дрібні крапельки туману. Азотна кислота не відрізняється міцністю, вже під впливом світла вона поступово розкладається.

Чим вище температура і чим концентрированнее кислота, тим швидше вона розкладається. Вирізняється діоксид азоту розчиняється в кислоті і надає їй буре фарбування.

Азотна кислота належить до найсильніших кислот; в розведених розчинах вона цілком розпадається на іони Н і NO. Азотна кислота - одне з найважливіших сполук азоту: у великих кількостях вона витрачається у виробництві, азотних добрив, вибухових речовин і органічних барвників, служить окислювачем у багатьох хімічних процесах, використовується у виробництві сірчаної кислоти по нитрозному способу, застосовується для виготовлення целюлозних лаків, кіноплівки.

Промислове отримання азотної кислоти. Сучасні промислові способи отримання азотної кислоти засновані на каталітичному окислюванні аміаку киснем повітря. При "описі властивостей аміаку було зазначено, що він горить у кисні, причому продуктами реакції є вода і вільний азот. Але в присутності каталізаторів - окислювання аміаку киснем може протікати інакше. Якщо пропускати суміш аміаку з повітрям над каталізатором, то при 750°С і певному складі суміші відбувається майже повне перетворення.

В якості каталізаторів при окислюванні аміаку використовують сплави на основі платини.

Отримана окисленням аміаку азотна кислота має концентрацію, що не перевищує 60%. При необхідності її концентрують.

Промисловістю випускається розбавлена ??азотна кислота концентрацією 55, 47 і 45%, а концентрована - 98 і 97%, Концентровану кислоту перевозять в алюмінієвих цистернах, розведену - у цистернах з кислототривкої сталі.

Похожие статьи




Технологія виробництва аміачної селітри, Азотна кислота. - Виробництво та використання аміачної селітри

Предыдущая | Следующая