Сучасний стан виробництва в Україні - Виробництво та використання аміачної селітри

Розвиток вітчизняного ринку мінеральних добрив залежить від потреб сільськогосподарських виробників у хімічній продукції, цін на сировину, попиту світового ринку та обсягів імпорту до України. Недостатньо волога осінь 2011 року стримувала купівлю та внесення добрив. Лише з лютого поточного року аграрії розпочали пошук вигідних пропозицій мінеральних добрив, адже з кінця березня до початку травня ціни на добрива матимуть сезонне зростання. Хоча світовий ринок характеризується укладенням угод на невеликі партії товару, це не заважає виробникам і трейдерам знаходити підстави для підвищення вартості популярних добрив.

динаміка виробництва азотних мінеральних добрив (у перерахунку на діючу речовину), тис. т

Рисунок 1 Динаміка виробництва азотних мінеральних добрив (у перерахунку на діючу речовину), тис. т

Відтак, цінова ситуація цього року є більш сприятливою для виробників добрив порівняно з попереднім. Вартість карбаміду виросла на $40 за тонну з $350-360 до $390-400/т. Аміачна селітра також подорожчала на $20 з $280-290 до $300-310/т. Така тенденція є прийнятною для хімічних підприємств, але повністю не виправляє ситуацію із покриттям виробничих витрат, оскільки закупівельна ціна газу у 2012 році становить $416 за 1 тис. куб. м. Тому промислове виробництво буде зосереджено на тих видах мінеральних добрив, які забезпечать вищу рентабельність. Більше всього такими добривами залишаться карбамід та аміачна селітра.

Ситуація із карбамідом на внутрішньому ринку залишається невизначеною. Трапляються непоодинокі випадки, коли споживачі не отримали оплаченого ще в січні товару. Основною причиною цього є проблеми з логістикою товару. Реформування залізничних перевезень ускладнює роботу хімічних підприємств. Іншими факторами цього є поступове підвищення експортної активності підприємств та порівняно невеликі обсяги імпорту товару. При цьому на внутрішньому ринку утримується стабільна цінова ситуація.

структура виробництва азотних мінеральних добрив в україні у 2011 році

Рисунок 2 Структура виробництва азотних мінеральних добрив в Україні у 2011 році

Незважаючи на експортну орієнтацію вітчизняних виробників мінеральних добрив, упродовж березня-квітня їхня увага буде зосереджена на внутрішньому ринку, який має великий потенціал до розвитку. До того ж, російські трейдери на нашому ринку знижують ціни на великі партії товарів. Для порівняння, аміачна селітра українських хіміків коштує 3,3 тис. грн/т на умовах самовивозу зі складу виробника, тоді як російська - на 5% дешевше. Але навіть такий очевидний демпінг стримує українських хіміків від зниження цін. Надалі очікується зростання вартості добрив через активізацію світового попиту, що дає підстави для утримування поточних цін і навіть їх підвищення впродовж березня-квітня.

Похожие статьи




Сучасний стан виробництва в Україні - Виробництво та використання аміачної селітри

Предыдущая | Следующая