Породи свиней найбільш поширеніші в Україні - Розрахунок потоково-ритмічної технології виробництва свинини з річним об'ємом 21300 ц

У державних, колективних, підсобних та фермерських господарствах України зараз розводять свиней понад 15 різних порід, а також спеціалізованих типів та ліній [24]. Наявність такої кількості порід та генотипів пояснюється, насамперед, необхідністю більш ефективного використання природних і кормових умов різних регіонів країни, а також широким впровадженням схрещування та гібридизації у свинарстві.

Велика біла порода свиней - результат багаторічної роботи селекціонерів по удосконаленню в різних кормових та кліматичних умовах великих білих свиней англійського походження. В Україні ці свині вперше були завезені у 90-х роках минулого сторіччя. Зараз за свідченнями М. Д. Березовського [4] це одна з найстаріших і найпоширеніших порід. Її чисельність у загальній кількості свинопоголів'я становить близько 83 відсотків. Свині великої білої породи належать до універсальних порід. Тварин можна відгодувати для одержання бекону або пісного м'яса, а також сала. Свині широко використовувались у селекційно-племінній роботі при створенні багатьох вітчизняних порід.

Особливостями будови тіла є: великі розміри і зріст, трохи розтягнутий, широкий та глибокий тулуб, широка спина, помірної величини черево з 12-14 правильно розміщеними, а в маток - добре розвиненими сосками, великі, виповнені окости. Масть біла.

Дорослі свиноматки досягають живої маси 230-280 кг, кнури - 320-350 кг. За опорос матки дають 10-14 поросят. В умовах доброї годівлі та утримання тварини цієї породи на відгодівлі досягають живої маси 100 кг за 6-7 міс.

У господарствах України розводять 19 генеалогічних ліній та 22 генеалогічних родин цієї породи. Найбільш поширені генеалогічні лінії Драчуна, Сніжка, Леопарда, Скакуна, родини Тайги, Герані, Гвоздики, Чорної птички. Враховуючи численність свиней великої білої породи, подальшу племінну роботу з ними ведуть методами внутрішньопородної селекції в двох напрямках: створення стад з високими відтворними та відгодівельними якостями.

Основні племзаводи по розведенню свиней великої білої породи: "Комсомолець" та ім. Щорса Миколаївської, "Жовтень", "Чутове", "Вирішальний" Полтавської, "Василівка" та "Миколаївка" Сумська областей та ін.

Порода ландрас виведена в Данії наприкінці XIX ст. відтворним схрещуванням місцевих довговухих свиней з тваринами білої англійської породи [11]. В Україну ландраси завезені у 1960 р. з Канади, а згодом із Швеції, Англії, з племзаводів "Кудинове" Калузької та "Красний Бор" Новгородської областей [29].

Це білі тварини беконного напряму продуктивності. Жива маса дорослих кнурів 300-320 кг, свиноматок 220-250 кг. Довжина тулуба в окремих тварин перевищує 200 см. Багатоплідність свиноматок 11-12 поросят. На відгодівлі молодняк досягає живої маси 100 кг за 170-180 днів при витраті 3,4-3,6 корм. од. на 1 кг приросту. Ландрасів використовують у промисловому схрещуванні для підвищення м'ясних якостей вітчизняних порід, а також у селекційній роботі при створенні нових генотипів.

Основні генеалогічні лінії: Брома, Елегантна, Байкала, Драгина, Атласа; родини - Дагі, Піти, Еви, Берти, Кайзи.

Розводять ландрасів у Харківській, Чернігівській, Київській, Черкаській, Тернопільській, Миколаївській та інших областях. Основними племінними господарствами є "Українка" Харківської, радгосп "Білорічицький" Чернігівської областей.

Ландраси широко використовуються в схрещуванні з великою білою породою та іншими як в якості материнської так і в якості батьківської форм.

Порода дюрок за даними В. Д. Кабановвата А. С. Терентьевої [11] виведена 1860 р. в південно-східному регіоні США шляхом схрещування ліній червоних свиней. Відповідно до потреб ринку селекція з цією породою велась з початку за сальними, а в останні десятиліття за м'ясними якостями.

В Україну як свідчить В. С. Топіха [28] свині породи дюрок завезені у 1976 р. Це довгі тварини з коропоподібною спиною, добре вираженими м'ясними формами та прямою слоноподібною поставою кінцівок. Масть червона різних відтінків.

Дорослі кнури мають живу масу 315-350 кг, матки 250-260 кг. Багатоплідність 9-11 поросят. На контрольній відгодівлі молодняк досягає живої маси 100 кг за 170-180 днів при витратах на1 кг приросту 3,6-3,8 корм. од. і товщині шпику над 6-7-ми грудними хребцями 20-25 мм. Свиней породи дюрок використовують для промислового схрещування, а також для створення нових порід, типів і ліній м'ясного напряму продуктивності.

Основні генеалогічні лінії: Ріфле, Колумбуса, Ладана, Форшу; родини: Ронали, Тарзанки, Алади, Хампи.

Цих свиней використовують майже в усіх областях України. Провідними племінними садами володіють племзавод "Степове" Запорізької, та дослідне господарство "Асканія-Нова" Херсонської областей.

Похожие статьи




Породи свиней найбільш поширеніші в Україні - Розрахунок потоково-ритмічної технології виробництва свинини з річним об'ємом 21300 ц

Предыдущая | Следующая