Вступ - Виробництво та використання аміачної селітри

Враховуючи природні ресурси, в Україні домінує виробництво азотних мінеральних добрив. Калійні та фосфороні добрива виробляються значно меншими обсягами. До 2008 року виробництво азотних добрив щорічно збільшувалося, оскільки на них зростав попит вітчизняних та зарубіжних аграріїв. Проте вітчизняні азотні підприємства залежать від ситуації на газовому ринку, що негативно позначається на обсягах виробництва.

За останні 10 років виробництво азотних мінеральних добрив було найменшим у 2009 році та найбільшим - у 2011. Якщо у 2009 році виробництво їх становило 2,2 млн т, то торік перевищило 2,9 млн т, що більше порівняно з попереднім роком на 27%.

Серед мінеральних добрив у вітчизняній хімічній промисловості домінує карбамід та аміачна селітра. Так, у структурі виробництва добрив частка карбаміду становить 61%, аміачної селітри - 29%. Минулого року обсяги виробництва карбаміду досягли 3,7 млн т у фізичній вазі; аміачної селітри - 2,3 млн т. Виробниками карбаміду в Україні є ПАТ "Концерн Стірол" (м. Горлівка), ПАТ "ДніпроАзот" (м. Дніпродзержинськ), ПрАТ "Сєвєродонецьке об'єднання Азот" м. Сєверодонецьк, ПАТ "Азот" (м. Черкаси), ВАТ "Одеський портовий завод" (м. Одеса).

Хімічні підприємства та трейдери реалізують мінеральні добрива до більш ніж 40 країн різних континентів. Споживачами вітчизняних добрив є Бразилія, Єгипет, Індія, Канада, Мексика, Туреччина, країни Європейського Союзу. Проте більшість вироблених добрив знаходять споживачів на внутрішньому ринку.

Як було сказано вище найважливішим видом мінеральних добрив є азотні: аміачна селітра, карбамід, сульфат амонію, водні розчини аміаку та ін. Азоту належить винятково важлива роль у життєдіяльності рослин: він входить до складу хлорофілу, що є акцептором сонячної енергії, і білка, необхідного для побудови живої клітини. Рослини можуть споживати тільки зв'язаний азот - у формі нітратів, солей амонію або амідів. Порівняно невеликі кількості пов'язаного азоту утворюються з атмосферного за рахунок діяльності грунтових мікроорганізмів. Проте сучасне інтенсивне землеробство вже не може існувати без додаткового внесення в грунт азотних добрив, отриманих в результаті промислового зв'язування атмосферного азоту.

Азотні добрива відрізняються один від одного за змістом в них азоту, за формою сполук азоту (нітратні, амонійні, амідні), фазового стану (тверді і рідкі), розрізняють також фізіологічно кислі і фізіологічно лужні добрива.

Похожие статьи




Вступ - Виробництво та використання аміачної селітри

Предыдущая | Следующая