Економічна та біоенергетична оцінки ефективності вирощування зерна ярого ячменю пивоварного напряму - Особливості технології вирощування пивоварних сортів ярого ячменю в умовах східної частини Лісостепу України

Для визначення економічної та біоенергетичної ефективності вирощування сортів ярого ячменю, в дослідах у 2003 - 2006 рр. ми порівнювали запропоновану нами технологію вирощування з базовою, яка найбільш часто застосовується в зоні східної частини Лісостепу України. Базова технологія вирощування ярого пивоварного ячменю включала наступні елементи: оранку на 20-22 см, ранньовесняне боронування, протруєння насіння, передпосівну культивація з боронуванням, сівбу рядковим способом з нормою висіву 4,5 млн. шт./га схожих насінин в перші дні фізичної стиглості грунту, коткування посівів, обприскування посівів гербіцидами у фазі кущіння або трубкування до появи прапорцевого листа, обприскування посівів інсектицидами (при перевищенні шкідливими комахами ЕПШ) та фунгіцидами (при перших проявах хвороб ячменю), збирання урожаю та очистка зернової маси. А запропонована нами технологія включала такі елементи: основне внесення добрив в дозі N30P30K30, оранку на 20-22 см, ранньовесняне боронування, протруєння насіння, внесення азотних добрив під передпосівну культивацію в дозі N30, передпосівну культивація з боронуванням, сівбу рядковим способом з нормою висіву 5,5 млн. шт./га схожих насінин в перші дні фізичної стиглості грунту, коткування посівів, обприскування посівів гербіцидами у фазі кущіння або трубкування до появи прапорцевого листа, обприскування посівів інсектицидами (при перевищенні шкідливими комахами ЕПШ) та фунгіцидами (при перших проявах хвороб ячменю), збирання урожаю та очистка зернової маси.

Запропонована технологія вирощування сортів ярого ячменю пивоварного напряму використання по цукрових буряках в середньому забезпечувала отримання урожаю зерна на рівні 5,9 т/га, а базова - 3,7 т/га. Так, за нашими даними встановлено, що при запропонованій нами технології загальні витрати були найвищими на 621,61 грн./га, але при цьому умовно чистий прибуток становив 2390,87 грн./га з рівнем рентабельності 104,3 %, що на 1132,89 грн./га більше, ніж при базовій з рівнем рентабельності 75,3 %.

Вищі витрати енергії були при запропонованій нами технології вирощування і становили 3819911 МДж/га, а при базовій - 2591767 МДж/га, що на 1228144 МДж/га менше. Разом з тим, від вирощеної продукції було більше отримано енергії саме при запропонованій нами технології вирощування - 23182599 МДж/га з коефіцієнтом енергетичної ефективності 6,07, що на 8644359 МДж/га більше в порівнянні з базовою (коефіцієнт енергетичної ефективності становив 5,61).

Похожие статьи




Економічна та біоенергетична оцінки ефективності вирощування зерна ярого ячменю пивоварного напряму - Особливості технології вирощування пивоварних сортів ярого ячменю в умовах східної частини Лісостепу України

Предыдущая | Следующая