Характеристика соціально-трудових відносин, Соціально-економічна характеристика трудових відносин - Соціально-трудові відносини як система у сучасних умовах господарювання

Соціально-економічна характеристика трудових відносин

Вироблення ефективної державної демографічної політики з метою впливу на процеси відтворення населення та забезпечення його зайнятості потребує вивчення трудових ресурсів.

Трудові ресурси - це частина працездатного населення, яка володіє фізичними й розумовими здібностями і знаннями, необхідними для здійснення корисної діяльності. Працездатний вік - поняття узагальнене, що визначається системою законодавчих актів. Нині в Україні працездатним віком вважається: для жінок - від 16 до 54 років, чоловіків - від 16 до 59 років включно. Для деяких видів трудової діяльності, що пов'язані з роботою в особливо шкідливих і особливо важких умовах праці, на підземних роботах, у шкідливих та важких умовах праці або вимагають від працівника якостей, що з віком помітно зменшуються (наприклад, спорт, балет) пенсійний вік настає раніше на 5 - 10 років, а інколи і більше.

Зауважимо, що в Україні за останні роки склалася несприятлива тенденція, яка визначається скороченням частки населення молодшого від працездатного і працездатного віку і збільшенням частки населення старшого працездатного віку.

Важливе значення для раціонального формування і розподілу трудових ресурсів мас розроблення системи їх балансів.

До системи балансів трудових ресурсів належать:

    - зведений баланс робочих місць і трудових ресурсів (звітний і плановий); - баланс розрахунку додаткової потреби в робітниках і службовцях та джерел їх забезпечення; - балансовий розрахунок потреби в підготовці кваліфікованих робітників; - балансовий розрахунок залучення молоді до навчання і розподіл її після завершення навчання; - балансові розрахунки потреби в спеціалістах; міжгалузевий баланс затрат праці; - баланс робочого часу.

Система балансів і балансових розрахунків розробляється по окремих регіонах і в цілому по державі. При цьому необхідно враховувати кон'юнктуру ринку праці, динаміку й структуру робочих місць у плановому періоді, зміну демографічної структури населення, напрями та масштаби міграційних процесів; динаміку чисельності й структуру зайнятості населення працездатного віку; ефективність використання трудових ресурсів; джерела і масштаби формування професійно-кваліфікаційної структури працівників; темпи зростання продуктивності праці тощо.

Баланс трудових ресурсів - це система взаємозв'язаних показників, які характеризують формування та розподіл трудових ресурсів. Він складається з двох частин: ресурсної (трудові ресурси) і розподільної (розподіл трудових ресурсів).

У сучасних умовах формування ринкових відносин існує невідповідність між наявністю ресурсів та потребою в них, що визначає необхідність вироблення додаткових заходів щодо інтенсифікації суспільного виробництва, підвищення продуктивності праці тощо.

Похожие статьи




Характеристика соціально-трудових відносин, Соціально-економічна характеристика трудових відносин - Соціально-трудові відносини як система у сучасних умовах господарювання

Предыдущая | Следующая