Застосування сучасних систем мотивації праці


В умовах ринкової економіки досягнення успіху в конкурентній боротьбі залежить від високої якості управління, а ефективне вирішення стратегічних і тактичних завдань організації потребує залучення висококваліфікованих спеціалістів, а також сучасних підходів щодо мотивації їх праці. Час мотивації, заснованої лише на грошовому заохоченні, поступово йде в минуле. Тому наразі актуально удосконалення існуючих моделей мотивації.

Розроблені на базі західної наукової парадигми, моделі мотивації є класичними. Але, вивчаючи їх, не слід також забувати, що будь-які сліпо перейняті схеми рідко приносять користь. До того ж, наймолодша з цих теорій була розроблена більш десятиліття тому, а це означає, що потрібні більш нові, які адекватно відображають реальність життя. Все це свідчить про необхідність і актуальність розвитку новітніх теорій мотивації, як у вітчизняному, так і світовому менеджменті.

Дослідженню проблеми мотивації праці присвятили увагу відомі зарубіжні та вітчизняні науковці такі як: Девід Мак Клелланд, Фредерік Герцберг, В. Врум, Л. Портер, Е. Лоулер, А. Маслоу, А. А. Богуцький, А. Д. Біняк та інші.

Сьогодні в 20 містах України діє 68 закладів "McDonald's " (23 із них - у Києві, 8 - у Дніпропетровську, по 7 - в Одесі та Харкові, 4 - у Львові, 3 - у Донецьку, по 2 у Вінниці та Кривому Розі, й по одному у Житомирі, Запоріжжі, Кременчуці, Луганську, Миколаєві, Полтаві, Сімферополі, Севастополі, Чернігові та Ялті). Сьогодні в компанії працюють близько 5000 громадян України. Усі співробітники проходять кваліфікований курс професійного навчання за рахунок компанії, працюють у команді однодумців, отримують достойну зарплату і мають усі можливості для розвитку своєї кар'єри.

У 2009 році навчання з відривом від виробництва у навчальному центрі компанії у Києві пройшли близько 700 співробітників, а у навчальних закладах за кордоном - 18 членів команди "McDonald's ". Цього ж року компанія спрямовує на навчання своїх співробітників понад 1 300 000 грн.

Також компанія підтримує і заохочує студентів, які поєднують навчання із роботою в "McDonald's ". Цього року, наприклад, в рамках програми "Твоя стипендія" 60 працівників-студентів, які відмінно вчаться та добре працюють, отримали від компанії стипендію у розмірі 2000 гривень. Також випускають велику кількість товарних значків, спеціальних значків, рисунків, альбомів, емблем, кокард, медалей, якими нагороджують працівників, що відзначилися. В США прийнято присуджувати різноманітні призи. Американці вважають, що жоден випадок якісно виконаної роботи не може бути пропущеним в процесі морального заохочення працівника. Можливо тому всі працівники, які здійснюють діяльність у корпорації, мають нагрудні значки зі свої іменем, а деколи - з характеристикою певних параметрів.

У 2001 році компанія "HEWITT Associates" вперше в Україні провела дослідження "Найкращі роботодавці". Компанія "McDonald's " увійшла до числа найкращих у категорії "Міжнародні компанії". Два роки поспіль - у 2004 та 2005 - компанію "McDonald's Ukraine Ltd" було визнано переможцем Київського міського конкурсу на звання "Кращий роботодавець року". Також у 2012 році "McDonald's " вкотре вже став переможцем конкурсу "Вибір року" в номінації "Заклад швидкого обслуговування".

Відповідно до узагальнених даних по існуючій системі оплати праці ресторанів швидкого харчування McDonald's визначено, що:

    - форма виразу і оцінки результатів праці здійснюється згідно встановленим критеріям оплати по групам працівників; - кількість показників, що характеризують результати праці, переважно розраховуються від показника займаної посади, а не мірі внесення свого вкладу до загального господарського процесу та привнесення своєю працею певного прибутку підприємству; - характер впливу працівника на результати праці - непряма форма, тобто існує чітка встановлена система оплати; - характер розподілу фонду оплати праці - тарифна система, яка не передбачає наявності участі працівника в отримані винагороди від прибутку; - за цільовим призначенням система оплати McDonald's Corporation є гарантуючою, тобто чітко встановлено розмір заробітної плати незалежно від рівня отриманого прибутку.

Можна виокремити наступні позитивні напрями організації праці на досліджуваній корпорації: зосередженість на командній атмосфері, гнучкість графіку та форм роботи, а також постійний розвиток. Проте існують і негативні моменти мотивації праці в корпорації McDonald's: використовуються самі низькі розцінки оплати праці для молодшого та середнього персоналу; велика розбіжність в оплаті між операційним та вищим управлінським персоналом; висока плинність кадрів; стомлюваність працівників.

Загалом варто відмітити недостатній рівень матеріального стимулювання персоналу, що компенсується достатньо продуманим та вдалим нематеріальним стимулюванням працівників McDonald's.

Основною проблемою при розробці системи преміювання робітників підприємства є:

    1) визначення критеріїв оцінки преміювання; 2) розробка шкали преміювання; 3) визначення бази преміювання.

Основою побудови преміальної системи є показники преміювання, тобто конкретні результати господарсько-фінансової діяльності, при досягненні яких сплачується премія: перевиконання плану обсягів виробництва, отримання прибутку.

Розроблена система преміювання включає в себе систему преміювання за поточні результати господарської діяльності і окремі досягнення, а також різноманітні одноразові заохочення за результати праці.

Основними елементами розробленої системи преміювання є: показники преміювання, умови преміювання, розміри та шкали преміювання. В основу побудови преміальної системи покладено показники преміювання, тобто конкретні результати господарсько-фінансової діяльності, при досягненні яких сплачується премія: перевиконання плану обсягів виробництва, отримання прибутку.

Дотримання умов преміювання підтверджує право робітника на отримання премії при досягненні показників преміювання. Розмір премії визначається відповідно до розроблених розмірів та шкали преміювання.

Розроблена система преміювання дозволяє в середньому збільшувати заробітну плату працівників McDonald's на 10-30%.

Людський потенціал є найважливішим інструментом втілення у життя будь-яких стратегічних планів і одним із основних внутрішніх факторів ефективного здійснення зовнішньоекономічної діяльності. Таким чином, всі методи мотивації корпорації можна поділити на дві групи: ті, що підтримують престиж організації, і ті, що стимулюють продуктивність і якість праці. Стимули першої групи забезпечують підбір і закріплення найбільш кваліфікованих кадрів, другі - підтримують високий рівень результативності. До стимулів першої категорії можна віднести відрахування в пенсійний фонд, страхові і лікарняні доплати, право придбання акцій фірми на пільгових умовах, участь в прибутках. Стимули другої категорії - це преміювання в формі грошових виплат, просування на службі, моральне стимулювання тощо. Найбільш ефективними методами мотивації спеціалістів і керівників є: володіння частиною акцій компанії; застосування ефективних систем оплати праці; використання доплат і надбавок; керівництво спеціальними програмами; участь в управлінні в будь-якій формі, наприклад, у роботі комітету планування; грошові винагороди, короткострокове преміювання, підвищення заробітної плати за результати праці тощо. висококваліфікований стратегічний мотивація преміювання

Отже, системи мотиваційного стимулювання менеджерів повинні бути конкурентноздатними відносно інших компаній, з якими дана організація веде боротьбу за цінні кадри; механізм матеріального стимулювання повинен орієнтувати керівництво на досягнення кінцевих результатів як у власній роботі та і в роботі підприємств і компанії в цілому; змінну частину прибутку треба використовувати для гнучкого реагування за результатами ділової активності в управлінні, тобто премії і додаткових виплат повинні збільшуватись із збільшенням рангу керівника корпоративної ієрархії.

Список використаних джерел

    1. Бугуцький О. А. Фактори розвитку мотивації праці / О. А. Бугуцький // Економіка АПК. 2010- № 7. - С. 31-32. 2. Мортіков В. Роль заробітної плати в регулюванні зайнятості / В. Мортіков // Економіка України, 2007. - №1.- С. 12 - 19. 3. Цигилик І. І., Морицан В. Ф., Морицан О. М. Організація оплати праці як важливий чинник забезпечення високої ефективності діяльності підприємства / І. І. Цигилик, В. Ф. Морицан, О. М. Морицан // Економіка. Фінанси. Право. - 2009. - №10. - С. 22-24. 4. Сотченко Ю. К. Оплата праці та напрямки її вдосконалення в умовах економічної кризи / Ю. К. Сотченко // Держава та регіони. - 2008. - №6. - С.433 - 437. 5. Діяльність компанії McDonald's в Україні та у світі [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www. kartka. com. ua/dovidnik/food/fastfood/McDonalds.

Похожие статьи




Застосування сучасних систем мотивації праці

Предыдущая | Следующая