Трудові ресурси як основний елемент аналізу господарської діяльності підприємства, Поняття трудових ресурсів і їх класифікація - Аналіз трудових ресурсів Хмельницької атомної електричної станції

Поняття трудових ресурсів і їх класифікація

До трудових ресурсів відноситься та частина населення, що володіє необхідними фізичними даними, знаннями і навичками праці у відповідній галузі. Достатня забезпеченість підприємств потрібними трудовими ресурсами, їхнє раціональне використання, високий рівень продуктивності праці мають велике значення для збільшення обсягів продукції підвищення ефективності виробництва. Зокрема, від забезпеченості підприємства трудовими ресурсами й ефективності їхнього використання залежать обсяг і своєчасність виконання всіх робіт, ефективність використання устаткування, машин, механізмів, і як результат - обсяг виробництва продукції, її собівартість, прибуток і ряд інших економічних показників.

У вітчизняній літературі по економіці й статистиці праці широко розповсюджений термін "трудові ресурси", що виник у перші роки радянської влади і використовувався для потреб централізованого управління людськими ресурсами країни. В умовах, коли поряд із правом на працю був законодавчо закріплений обов'язок кожного працездатного громадянина працювати, коли люди, тривалий час не працюючі без поважних причин вважалися тими, що ведуть "паразитичний спосіб життя" і переслідувались за законом, суворий статистичний облік працездатного населення, тобто трудових ресурсів був основою централізованого планування адміністративно-командної економіки.

Поняття "трудові ресурси" можна зустріти і в даний час, хоча, як про це буде сказано нижче, вимоги ринкової економіки роблять необхідним перехід нашої статистики до прийнятого в міжнародній практиці іншого обліку робочої сили, який рекомендований Міжнародною організацією праці (МОП).

Під трудовими ресурсами розуміють частину населення, що володіє фізичним розвитком, розумовими здібностями і знаннями, необхідними для здійснення корисної діяльності. До трудових ресурсів відносять:

Населення в працездатному віці за винятком інвалідів війни і праці I і II груп і непрацюючих осіб, що одержують пенсії на пільгових умовах;

Працюючі особи пенсійного віку;

Працюючі підлітки у віці до 16 років.

На даний час існує класифікація населення, відповідно до якої воно поділяється на економічно активне й економічно неактивне.

Економічно активне населення - це частина населення, що забезпечує пропозицію робочої сили для виробництва товарів і послуг.

Чисельність цієї групи населення включає зайнятих і безробітних.

До зайнятого в складі економічно активного населення відносять осіб у віці 16 років і більше, а також осіб молодше 16 років, що у розглянутий період:

Виконували роботу за наймом за винагороду на умовах повного чи неповного робочого часу, а також іншу роботу, що приносить доход;

Тимчасово були відсутні на роботі через хворобу, відпустки, вихідні дні, або з інших подібних причин;

Виконували роботу без оплати на сімейному підприємстві;

Не мали роботу і заробітку;

Зареєстровані в органах служби зайнятості з метою пошуку придатної роботи;

Займалися пошуком роботи, тобто зверталися в державну чи комерційні служби зайнятості, до адміністрації підприємств, поміщали оголошення в ЗМІ, вживали заходів щодо організації власної справи;

Були готові приступити до роботи;

Проходили навчання або перепідготовку по направленню служби зайнятості.

Для віднесення особи до категорії "безробітний" необхідна одночасна наявність у нього чотирьох перших умов.

Учні, студенти, пенсіонери й інваліди враховуються в якості безробітних, якщо вони займалися пошуком роботи і були готові приступити до неї.

Економічно неактивне населення - це та частина населення, що не входить до складу робочої сили. До неї відносять:

Учні, студенти, слухачі, курсанти, що навчаються в денних навчальних закладах;

Особи, що одержують пенсії по старості і на пільгових умовах;

Особи, що одержують пенсії по інвалідності;

Особи, зайняті веденням домашнього господарства, доглядом за дітьми, хворими родичами;

Зневірені знайти роботу, тобто ті, хто припинив її пошук, вичерпавши всі можливості, але вони можуть і готові працювати;

Інші особи, яким немає необхідності працювати, незалежно від джерела доходу.

Порівняння категорій "трудові ресурси" і "економічно активне населення" показує, що вони не збігаються. Тому в умовах ринкових відносин і вільної праці реальне значення для економіки має чисельність економічно активного населення - робочої сили як фактора, що утворить ринок праці.

Похожие статьи




Трудові ресурси як основний елемент аналізу господарської діяльності підприємства, Поняття трудових ресурсів і їх класифікація - Аналіз трудових ресурсів Хмельницької атомної електричної станції

Предыдущая | Следующая