ВИСНОВКИ - Вдосконалення раціональної системи мотивації персоналу за матеріалами ПАТ "Вінницька харчосмакова фабрика"

Метою даної роботи є комплексне дослідження основних напрямів мотивації праці, огляд основних методичних підходів та розробка на основі проведеного дослідження практичних шляхів вдосконалення мотивації праці в системі управління підприємством на ПАТ "Вінницька харчосмакова фабрика".

Мотивація і стимулювання є вирішальним фактором в управлінні персоналом. Всесвітньо визнані авторитети в галузі менеджменту підкреслюють, що "...на першому місці стоять люди, якщо немає відповідного персоналу, то й інші фактори виробництва мало що допоможуть у досягненні поставленої цілі" (Т. Пітере, Р. Уотермен). "Коли у нас вже є штат, сформований із підготовлених, розумних і енергійних людей, як наступний крок потрібно стимулювати їх творчі здібності" (А. Моріта) [27 с 297].

У процесі побудови мотиваційної системи потрібно враховувати те, що найбільше значення має орієнтація на особисті інтереси працівників, їх пріоритетність у системі колективних та суспільних інтересів. Лише в результаті створення умов для реалізації особистих інтересів у поєднанні з колективними та суспільними можливе досягнення конкретно вираженої зацікавленості працівників у ефективній діяльності підприємства.

Щодо мотивації трудової діяльності персоналу ПАТ "Вінницька харчосмакова фабрика", то саме їй приділяється значна увага. Саме ПАТ "Вінницька харчосмакова фабрика", одне з перших підприємств м. Торез, яке ввело бонусну систему мотивації замість "тринадцятої зарплати". Хоча в останній час вона не дає потрібного ефекту, тому було запропоновано деякі нові системи мотивації: модель, яка спрямована на удосконалення засобів мотивації, кваліметрична модель і система преміювання. Але в даних досить жорстких ринкових умовах найбільш ефективною буде кваліметрична система, яка забезпечить збільшення продуктивності праці за рахунок збільшення преміального фонду, як основного стимула для працівників ПАТ "Вінницька харчосмакова фабрика".

В роботі було спрогнозовано основні техніко-економічні показники на 2015 рік. Можна констатувати, що обсяг реалізованої продукції в діючих цінах зросте на 10%, чистий дохід від реалізації продукції зросте на 9.8%, чистий прибуток зросте на 3%, такий не значний приріст прибутку пояснюється кризовим станом економіки країни в цілому. Також можна відмітити приріст середньої заробітної плати 1-го штатного працівника на 8.3% та підвищення рентабельності на 1.03%.

Також, було розраховано економічний ефект від введення в експлуатацію нового обладнання та нових мотиваційних заходів, який склав 21151000грн. У цілому введення системи участі працівників у прибутках підприємства або застосування колективних премій значно підсилило б стимулюючу роль матеріальної винагороди учасників трудового процесу, дозволило б зацікавити їх у результатах роботи підприємства в цілому. Наприклад, на підприємствах західних країн при введенні систем колективного преміювання відбулось зростання продуктивності праці до 30%.

Похожие статьи




ВИСНОВКИ - Вдосконалення раціональної системи мотивації персоналу за матеріалами ПАТ "Вінницька харчосмакова фабрика"

Предыдущая | Следующая