Висновки - Вдосконалення механізму трансформації корпоративної культури в організації під час кризи

Отже, В останні роки все більше значення приїдається вивченню і удосконаленню корпоративної культури. В умовах вільної конкуренції компанії мусять випускати продукт, який задовольнить попит.

Але щоб випущена пропозиція була якісною, персонал повинен працювати в комфортних умовах. Ринок ніколи не стояв, не стоїть і не буде стояти на місці. Він трансформується відповідно до інновацій. Зміни можуть настати будь-коли, так як на приклад створення інтернету. І якщо підприємство не зможе орудувати викликами, то закриється.

Як ми бачимо корпоративна культура - це дуже потужний метод впливу на менеджмент в організації в цілому, адже здатний до мотивації і демотивації. Стає зрозуміло, що це все складає систему матеріальних і духовних цінностей, які виявляються у поведінці, взаємодії і спілкуванні працівників між собою та із зовнішнім середовище.

Цінності, що характеризують культури - це довіра, схильність до ризику, заповзятливість, креативність, інноваційність. Тому що криза вимагає цих характерних рис. Сила культури полягає в тому, що описує стійкість та ефективність в протистоянні економічній циклічності.

Необхідною умовою впровадження корпоративної культури у функціонування організацій є певний рівень інтелектуальної зрілості її персоналу. Тому корпоративна культура організації, як посилений прояв впливу лідера, використовується саме як енергія, яка здатна пронизувати колектив щодо здійснення поставлених цілей. Корпоративна культура організації може бути припустимою для певного періоду часу. Зміни умов зовнішньої конкуренції, державного регулювання, стрімкі економічні зміни і нові технології вимагають зміни корпоративної культури організації.

Похожие статьи




Висновки - Вдосконалення механізму трансформації корпоративної культури в організації під час кризи

Предыдущая | Следующая