Висновки і пропозиції - Організаційна структура управління організацією

Дослідивши організаційну структуру управління споживчої кооперації, можна зробити наступні висновки:

    1. Організаційна структура - це конструкція організації, на основі якої здійснюється управління фірмою. Ця конструкція має або формальний, або неформальний вираз і охоплює два аспекти:
      - вона охоплює канали влади та комунікації між різними адміністративними службами та працівниками; - інформацію, яка передається цими каналами.
    2. Основними елементами організаційної структури управління є:
      - склад та структура функцій управління; - кількість працівників для реалізації кожної управлінської функції; - професійно-кваліфікаційний склад працівників апарату управління; - склад самостійних структурних підрозділів; - кількість рівнів управління та розподіл працівників між ними; - інформаційні зв'язки.
    3. Теорія менеджменту виділяє два класи організаційних структур управління виробництвом:
      - бюрократичні структури. - адаптивні структури.
    4. Проектування та раціоналізація діючих організаційних структур управління можливі лише на чітко науковій методологічній основі, якою є система принципів формування організаційних структур управління. 5. Споживча кооперація - це система споживчих товариств і спілок, що функціонують на певній території. Споживча кооперація України - система всеукраїнського масштабу, центральною спілкою якої є Укоопспілка. 6. Споживче товариство - добровільне об'єднання переважно фізичних осіб, створене за територіальною ознакою на основі об'єднання його членами грошових і майнових паїв для торговельної, заготівельної, виробничої і іншої діяльності з метою задоволення спільних споживчих потреб. 7. Споживча спілка - це добровільне об'єднання споживчих товариств або (і) спілок, яке функціонує на кооперативних засадах. 8. Споживчий кооператив - самоврядне об'єднання, члени якого рівноправні. 9. Кооперація розвивається і функціонує як сукупність кооперативів та їх асоціацій, об'єднаних спільною метою і багатоступеневою залежністю. На жаль, українській кооперації сьогодні ознаки системи ще мало притаманні. Вона розвивається фрагментарно, без належної взаємодії різних видів кооперації і координації їх розвитку. Для неї також характерна обмеженість різновидів кооперативів. 10. Найбільш чисельною поки що є споживча кооперація. Понад 1300 споживчих товариств об'єднані в 244 райспоживспілках, а ті в свою чергу - у 21 облспоживспілці. Вся ця вертикальна структура організаційно оформлена в межах Укоопспілки, яка є членом Міжнародного кооперативного альянсу. 11. Органи управління кооперативу, створення яких передбачено Законами України та розробленими на їх основі статутами такі:
      - Загальні збори, на яких кожен член кооперативу має один ухвальний голос незалежно від розміру його паю, а асоційований член - лише право дорадчого голосу. - Правління і його голова, що обираються на загальних зборах. Правління утворюється лише у кооперативі, до складу якого входить не менше десяти членів. В іншому випадку функції правління виконує голова. - Ревізійна комісія (або ревізор, якщо в кооперативі менше десяти членів). - Спостережна рада, яка утворюється, якщо членами кооперативу є понад 50 осіб. - Виконавчий директор, який не є членом кооперативу, а найманою правлінням особою, що керує персоналом і отримує платню за виконання своїх функцій.

Похожие статьи




Висновки і пропозиції - Організаційна структура управління організацією

Предыдущая | Следующая