Висновки - Основи організації оплати праці на підприємстві

Отже, на підставі здійсненного дослідження можно зробити наступний висновок. Заробітна плата - це точка перетину інтересів багатьох: підприємства, працівника, податкової інспекції, соціальних фондів тощо. Кожна з цих сторін оцінює значення заробітної плати якщо не як найважливіше, то як одне з найважливіших.

Заробітна плата - це винагорода або заробіток, обчислений у грошовому виразі, який за трудовим договором роботодавець сплачує працівникові за роботу, яку виконано або має бути виконано або має бути виконано. Сутність заробітної плати появляться в її функціях. До основних функцій заробітної плати належать: відтворювальна, стимулююча, регулююча, розподільча та функція формування платоспроможного попиту населення.

Структура заробітної плати - це співвідношення окремих її складових (основної заробітної плати, додаткової заробітної плати, заохочувальні та компенсаційні виплати) в загальному її обсязі.

Механізм організації заробітної плати складається з таких елементів:

    А) ринкового регулювання; Б) державного регулювання; В) колективно-договірного регулювання; Г) механізму визначення індивідуальної заробітної плати безпосередньо на підприємстві з використанням таких елементів, як тарифна система або безтарифна модель, норм виконання праці, форми і системи оплати праці та преміювання.

Розрізняють дві основні форми заробітної плати: почасову і відрядну. Вони, в свою чергу, можуть проявлятися у вигляді різних систем: проста почасова; почасово-преміальна; за місячними окладами; проста відрядна; відрядно преміальна; відрядно-прогресивна; непряма відрядна; акордна; акордно-преміальна; відсоткова та ін. Обираючи чи розробляючи конкретну систему заробітної плати, слід ретельно враховувати конкретні внутрішньо виробничі умови.

Основою організації заробітної плати є тарифна система, що являє собою сукупність нормативних матеріалів, за допомогою яких встановлюється рівень заробітної плати працівників підприємства залежно від їхньої кваліфікації, складності робіт, умов праці. Тарифна система оплати праці включає: тарифні сітки, тарифні ставки, надбавки і доплати до тарифних ставок, схеми посадових окладів і тарифно-кваліфікаційні характеристики.

Останнім часом набувають поширення так звані безтарифні моделі організації оплати праці. За допомогою їх грамотного впровадження можна досягти значного підвищення трудової мотивації працюючих, що сприятиме суттєвому зростанню продуктивності праці та ефективності роботи в цілому.

У механізмі регулювання заробітної плати вихідною базою є встановлення її мінімального розміру. Мінімальна заробітна плата - це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може проводитися оплата за виконану працівником місячну, годинну норму праці. Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов'язковою на всій території україни для підприємств усіх форм власності й господарювання

Ефективністьпраціпевноюміроювизначаєтьсядіючоюсистемою заробітноїплати. Заробітна платаяк соціально-економічна категорія, з одногобоку, єосновнимджерелом грошових доходів працівників, тому їївеличиназначноюміроюхарактеризуєрівень добробуту всіх членів суспільства. З іншого боку, її правильна організація заінтересовує працівників підвищувати ефективність виробництва, а відтак безпосередньо впливає на темпи й масштаби соціально-економічного розвитку країни.

Оплатапрацівідіграєдвоякуфункцію :

З одногобоку, вона є головним джерелом прибутків працівників ;

З іншого боку- основою матеріального стимулювання росту і підвищення ефективності виробництва.

Складний механізм організації заробітної плати функціонує на основі використання ряду принципів :

Розподіл згідно з результатами праці, його кількістюі якістю ;

Матеріальна зацікавленість в високих кінцевих результатах праці і необмеженість заробітно їплати ;

Збіг індивідуальних інтересів з колективними ;

Систематичнезбільшення заробітної плати робітникам та службовцям ;

Випередження темпів росту продуктивності праці по зрівнянню з ростом його оплати ;

Простота та наочність системи оплати праці.

Цілям посилення матеріальної зацікавленості працівників слугу єдиференціація заробітної праці.

Диференціація заробітної праці взалежності від складностіпраці, досвіду та кваліфікації робітників з здійснюється на основі арифної системи, яка включає в себе тарифно-кваліфікаційний довідник, тарифні сітки ( для робітників) та схеми посадових окладів для керівників спеціалістів, службовців, тарифні ставки та районі коефіцієнти до заробітної плати.

Удосконалення оплати праці передбачає необхідність більш точного обліку кількісних та якісних витрат праці та покращення використання фонду заробітноїплати вцілях стимулювання росту продуктивності праці та підвищенню ефективності виробництва в цілому.

Посилення зв'язку оплати праці з кінцевими результатами повинно стати основним направленням перебудови во бласті оплати праці. Важливо, щоб фактично заробітна плата кожного робітника була поставлена в чітку залежність від його особистого трудового вкладу, кінцевого результату і не обмежується границями.

Похожие статьи




Висновки - Основи організації оплати праці на підприємстві

Предыдущая | Следующая