Формування функцій менеджменту на підприємстві "Демус Тревел" - Теорії моделей та основні моделі організацій

На сьогоднішній день будь-яка діяльність підприємства без застосування функцій менеджменту є недоцільною та неефективною. Керівництво туристичної фірми "Демус Тревел" в своїй повсякденній роботі використовує чотири основні функції менеджменту:

    1) планування, 2) організацію, 3) мотивацію, 4) контроль.

На підприємстві "Демус Тревел" приділяється значна увага стратегічному Плануванню, що являє собою набір ідей та рішень, які використовуються керівництвом і сприяють розробці специфічних стратегій для досягнення цілей фірми. Стратегічне планування, яке здійснює фірма розділене на декілька послідовних етапів:

Постановка цілей.

Оцінка існуючого становища.

Вибір стратегії.

Розробка плану. Внесення змін.

Коригуючі дії.

Після вибору загальної стратегії бізнесу настає фаза її реалізації. Цей процес передбачає чітку послідовність таких кроків як:

Місія організації.

Організаційні цілі Ї довго, середньо та короткострокові.

Розробка забезпечуючих проектів, тобто політики, тактики, процедур, правил та бюджетів.

Для вдосконалення функції планування керівництво постійно аналізує внутрішнє і зовнішнє середовище фірми, досліджує її сильні та слабкі сторони.

Організація як функція менеджменту Ї це процес створення структури підприємства, яка дає змогу людям ефективно працювати разом для досягнення спільної мети.

Отже, попередньою умовою для створення структури підприємства є формування стратегій, а основна мета організаційної функції в менеджменті Ї забезпечити перехід від стратегії до структури.

Є декілька аспектів організаційної функції, яких керівництво фірми намагається дотримуватись:

Взаємостосунки повноважень, які об'єднують вище керівництво з нижчими рівнями працюючих і забезпечують можливість розподілу та координації завдань.

Створення систем управління, тобто створення об'єктів управління, суб'єктів управління і встановлення зв'язків між ними.

Вдосконалення систем управління.

Організаційний процес неможливо зрозуміти без попереднього розгляду делегування та пов'язаних з ним повноважень і відповідальності. Делегування Ї це передання завдань і повноважень особі, яка бере на себе відповідальність за їх виконання. За допомогою делегування керівництво розподіляє численні завдання серед своїх робітників.

Відповідальність - це зобов'язання виконувати поставленні завдання та відповідати за їх позитивне вирішення. Відповідальність означає, що працівник відповідає за результат виконання завдання перед тим, хто передає йому повноваження.

Повноваження Ї це обмежене право використовувати ресурси фірми та спрямовувати зусилля деяких її працівників на виконання певних завдань. Повноваження поділяються на два типи: лінійні та опорні.

3. Мотивація Ї це процес спонукання, стимулювання себе чи інших до цілеспрямованої поведінки або виконання певних дій, спрямованих на досягнення власної мети або мети організації.

Для підвищення мотивації і спонукання працівників турагентства до ефективних дій застосовують винагороди. Керівництво фірми має у своєму арсеналі два головних типи заохочування: внутрішні та зовнішні.

Внутрішні винагороди дає сам процес виконання роботи: відчуття досягнення результату, успіху, самоповаги, зміст і значущість виконаної роботи та ін. Найпростіший спосіб забезпечення внутрішніх винагород Ї створення сприятливих умов роботи і конкретне формування завдань.

Зовнішні винагороди Ї це все те, що фірма пропонує своєму працівникові за виконання службових обов'язків. Сюди належать заробітна плата, премії, бонуси, надбавки, додаткові пільги, просування по службі і т. д.

4. Функція контролю Ї це процес забезпечення досягнення цілей організації за допомогою оцінки та аналізу результатів діяльності, оперативного втручання в управлінський процес і прийняття коригуючих дій.

Для ефективного виконання поставлених завдань керівництво фірми використовує три види контролю:

    1) попередній; 2) біжучий; 3) заключний.

Похожие статьи




Формування функцій менеджменту на підприємстві "Демус Тревел" - Теорії моделей та основні моделі організацій

Предыдущая | Следующая