Організаційно-методичні принципи забезпечення і управління якістю - Теоретичні і практичні аспекти управління якістю продукції (ЗАТ "АТ Глини Донбасу")

В основі усих систем якості лежить "петля якості". Вона включає 11 етапів, чи стадій, життя продукту, на кожному з яких повинна вироблятися оцінка якості.

Забезпечення якості продукції складається з процедур забезпечення якості на кожній стадії життєвого циклу продукції (ЖЦП).

Забезпечення якості маркетингу грунтується на тому, що маркетинг повинен:

    1. Створити систему пошуку, обробки й аналізу інформації про вимоги, запропонованих зовнішнім середовищем (споживачами, суспільством) до продукції й організації. Основними показниками якості маркетингової інформації при цьому повинні виступати її повнота, вірогідність і актуальність. 2. Установити наявність поточної чи перспективної потреби, засобом якої може стати конкретний товар (послуга), і сформулювати вимоги споживачів.

Основою для виконання наступного етапу ЖЦП може служити загальний опис продукції, що включає наступні аспекти:

    * параметри експлуатації (умови використання, надійність і т. д.); * споживчі переваги у відношенні дизайну й органолептичних характеристик продукції; * вимоги до пакування; * процедури забезпечення якості продукції в процесі експлуатації; * існуючі законодавчі обмеження і стандарти.

Належний рівень якості перерахованих вище робіт забезпечується за допомогою:

    1) розробки системи документованих процедур по збору, обробці й аналізу даних; 2) планування робіт з періодичним переглядом планів і їхнім коректуванням (у разі потреби); 3) доручення виконання робіт кваліфікованому персоналу, що має у своєму розпорядженні необхідні засоби.

Етап розробки продукції ЖЦП повинен забезпечити переклад попередніх параметрів продукції, що містяться в описі, представленому маркетологами, на мову технічних вимог до матеріалів, конструкції, технологічних процесів. Якість проектування забезпечується шляхом:

    1) розробки і реалізації програми проектування, що включає контрольні моменти оцінки проекту на кожному етапі програми. Результати оцінки й аналізу підлягають реєстрації і відображенню в технічних умовах і кресленнях; 2) залучення до аналізу проекту представників різних підрозділів організації; 3) затвердження всієї документації, що складає основу проекту, на відповідних рівнях керівництва, що несуть відповідальність за виробництво продукції.

Покупні сировина, матеріали і комплектуючі вироби безпосередньо впливають на якість продукції.

Якість постачання забезпечується наступними заходами:

    1. Розробкою і реалізацією програми постачань, що містить:
      * вимоги до замовлень на постачання; * угода по забезпеченню якості; * угода по методах перевірки; * плани приймального контролю; * процедуру вхідного контролю.
    2. Процедурами врегулювання спірних питань, що відносяться до якості постачань. 3. Організацією робіт із прийому, збереженню, видачі, а також по забезпеченню схоронності матеріалів.

Якість виробництва забезпечується наступними заходами:

    1. Плануванням виробничих операцій, докладно відображених у робочих інструкціях. 2. Технічним контролем виробничих процесів. 3. Створенням умов, що виключають можливість ушкодження матеріалів, напівфабрикатів і продукції в ході виробництва (відповідним збереженням, захистом і переміщенням). 4. Перевіркою, калібруванням і іспитами устаткування, інструментів і оснащення.

У першу чергу мова йде про пакування, монтаж і технічне обслуговування.

Якість на цих стадіях ЖЦП забезпечують:

    1. Планування всіх процесів. 2. Створення умов, що виключають можливість псування продукції до відправлення споживачу або в торгову мережу і при вантажно-розвантажувальних роботах. 3. Грамотно складена супровідна документація на продукцію. 4. Перевірка й тестування контрольно-вимірювального й іншого устаткування, використовуваного при монтажі. 5. Узгодження взаємних зобов'язань продавців і споживачів.

Спіраль якості являє собою просторову модель якості, у якій кожен виток характеризується новим, більш високим рівнем якості. Такий розвиток обумовлений постійною еволюцією індивідуальних, групових і суспільних потреб.

Модель Демінга описує діяльність по управлінню якістю, реалізовану на кожнім етапі ЖЦП (рис. 1.5.).

Для загального управління якістю передбачається залучення в роботу з забезпечення, підтримки й удосконалення якості всіх структурних підрозділів організації, усього персоналу фірми -- від рядового робітника або службовця до голови фірми. Для ефективної роботи організації будуть потрібні не тільки різні ресурси, але і розробка всіляких механізмів взаємодії і процесів. Саме в такий спосіб складається система якості, що являє собою сукупність організаційної структури, ресурсів, процесів і методик, що забезпечують адміністративне (загальне) управління якістю. Ефективна, добре структурована система якості дозволяє організації оптимізувати якість з погляду зменшення різних ризиків, зниження витрат і зростання прибутку.

Усі системи якості, незважаючи на особливості підприємств і організацій, спрямовані на досягнення фундаментальних цілей (рис.1.6.).

Система менеджменту якості повинна задовольняти наступним групам вимог до системи:

    1) управління якістю на всіх стадіях ЖЦП; 2) організації виробництва.

Основним документом при розробці і впровадженні системи якості в організації є "Посібник з якості", що містить опис системи загального управління якістю і виконує функції постійного довідкового матеріалу при впровадженні і підтримці в робочому стані інформаційних даних системи.

У великих організаціях документація на систему загального управління якістю може бути представлена документами трьох рівнів:

    1) загальфірмовим "Посібником з якості"; 2) окремими "Посібниками з якості" для різних структурних підрозділів; 3) спеціалізованими по функціональній ознаці "Посібниками з якості" (для проектно-конструкторських робіт, матеріально-технічного забезпечення і т. д.).

При розробці нових видів продукції (послуг, процесів) керівництво організації відповідно до положень "Посібника з якості" формує програму якості, що оформляється в писемній формі і визначає:

    * ціліи в області якості; * розподіл повноважень і відповідальності в ході проектування; * визначення використовуваних процедур, методів і робочих інструкцій; * програми відповідних іспитів, перевірок і контролю на різних етапах ЖЦП; * процедури внесення змін у програму якості в міру виконання робіт; * інші заходи, що забезпечують розробку і виробництво нової продукції.

Усі компоненти системи якості повинні бути постійно контрольовані. Систематична внутріфірмова перевірка повинна забезпечувати оцінку ефективності функціонування різних елементів системи менеджменту якості. Перевірки необхідно проводити відповідно до плану, розробленого керівництвом фірми, що містить наступні позиції:

    * перелік видів діяльності, що підлягають перевірці; * вимоги до кваліфікації персоналу, що перевіряє; * причини проведення перевірки (організаційні зміни або що-небудь інше); * процедури представлення висновків і рекомендацій з результатів перевірки.

Результати аналізу матеріалів перевірки повинні представлятися в документальній формі керівництву організації.

Керівники фірми повинні офіційно оголосити основні цілі і задачі організації в області якості, тобто сформулювати політику фірми в області якості, що є невід'ємним елементом загальної політики фірми. Ця політика може переслідувати, наприклад, наступні цілі:

    * розширення цільового ринку організації; * збільшення прибутку; * поліпшення найважливіших показників якості продукції; * виведення на ринок принципово нової продукції; * зниження рівня дефектності виробленої продукції і т. д.

Політика в області якості реалізується за допомогою забезпечення якості, управління якістю й удосконалювання якості.

Забезпечення якості -- це планована і систематично здійснювана діяльність у рамках системи якості, необхідна для створення впевненості в належній якості об'єкта (продукції, процесу, системи).

Управління якістю являє собою методи і види діяльності оперативного характеру, використовувані для задоволення вимог до якості й орієнтовані на усунення недоліків на всіх стадіях "петлі якості".

У рамках діяльності по управлінню якістю можна говорити про реалізацію функцій стратегічного і тактичного характеру. До першої групи належать наступні функції:

    * прогнозування основних показників якості на основі аналізу тенденцій у споживчому попиті; * визначення основних напрямків проектно-конструкторських робіт; * аналіз загальних результатів діяльності організації по удосконаленню якості продукції. Тактичний рівень представлений, наприклад, такими функціями: * взаємодія організації з зовнішнім середовищем (постачальниками, сферою реалізації продукції і т. д.); * підтримка заданого рівня якості продукції (облік, контроль, аналіз, регулювання внутріфірмових факторів, що впливають на якість продукції).

Особлива увага при рішенні задач по управлінню якістю приділяється таким видам діяльності, як планування якості, контроль над якістю, мотивація і навчання персоналу.

Планування якості являє собою діяльність, що встановлює вимоги до якості і застосування окремих складових систем якості. При цьому передбачається визначення конкретних показників якості в усіх напрямах діяльності фірми.

Контроль якості -- діяльність, що включає проведення вимірів, експертизи, або випробувань оцінки параметрів об'єкта і порівняння отриманих величин із установленими вимогами до цих параметрів.

По способу добору контрольованої продукції розрізняють суцільний (100-відсотковий) і вибірковий контроль.

Широко розповсюдженим методом контролю є контрольні карти, що являють собою різновид графіка, що містить лінії, називані границями регулювання, чи контрольними границями (рис.1.7.). Контрольні карти були розроблені і призначені для реєстрації результатів вимірів визначених параметрів продукції. Якщо точки графіка входять в область між контрольними границями, це свідчить про нормальне протікання виробничого процесу; вихід точок за межі границь указує на необхідність уживання заходів по регулюванню процесу. Контрольні карти служать для виявлення визначених (але не випадкових) причин порушення процесу виробництва продукції.

Для виявлення причин порушення технологічного процесу в тих випадках, коли очевидні його порушення важко виявляємі, застосовуються причинно-наслідкові діаграми Ісікави. Діаграми будуються за наступними правилами:

    1. Діаграму будує група не керівників. 2. Застосовується принцип анонімності висловлень. 3. На експертизу виділяється обмежений час. 4. Знайдене рішення повинне винагороджуватися.

Діаграма Ісікави зовні нагадує риб'ячий кістяк, тому її часто так і називають (рис.1.8). Побудова діаграми включає наступні етапи:

    * вибір основного (результуючого) показника якості; * установлення головних причин, що впливають на основний показник ("великі кісти"); * визначення вторинних ("середні кісти") і третинних ("дрібні кісточки") причин.

У повсякденній діяльності підприємства постійно виникають різні проблеми, такі, як труднощі з обігом кредитних сум, освоєнням нових правил прийняття замовлень, появою браку. Можливий ріст трудомісткості, наявність на складах нереалізованої продукції, надходження рекламацій, кількість яких не зменшується, незважаючи на старання підвищити якість.

Пошуки рішення цих проблем починають з їх класифікації по окремих факторах (операціям) з метою з'ясування основних, тобто тих, котрі зв'язані, наприклад, з найбільшими витратами. Щоб виявити основні фактори будують діаграми Парето і потім роблять їхній аналіз.

Існують два різновиди діаграм Парето:

    1. З причин -- причини проблем, що відбивають, виникаючих у процесі виробництва продукції. 2. За результатами -- небажані результати, що відбивають, діяльності (брак, відмовлення і т. п.).

Метою побудови столбцових діаграм є виявлення найбільш значимих причин проблем, що виникають у ході виробництва продукції. Причому рекомендується будувати не одну, а кілька діаграм з метою більш точного визначення причин виниклих проблем. Загальний вид діаграми Парето показаний на рис.1.9.

Безпосередня побудова діаграми складається з наступних дій:

    1. Вибір однієї з двох різновидів діаграм Парето. 2. Класифікація причин чи результатів (у залежності від обраного виду діаграми). 3. Розробка реєстраційної форми для збору інформації. 4. Визначення значимості даних. 5. Графічне зображення результатів (група "інші" завжди знаходиться на останнім місці).

Існування декількох ієрархічних рівнів діяльності має на увазі аналіз якості:

    * керівництвом організації; * спеціалізованим структурним підрозділом організації; * у рамках окремих напрямків діяльності чи робіт.

Аналітичний метод визначення вагових показників використовують, якщо вихідна характеристика процесу описується аналітичною функцією, що отримана на підставі теоретичних передумов чи експериментальних даних. Математичною базою методу є використання повного диференціала функції.

Використовується також і метод споживчого і виробничого допусків. Для гарантованого забезпечення якості у виробництві звичайно керуються більш твердими вимогами до показників якості в порівнянні з вимогами до показників якості продукції, пропонованої ринком. Найчастіше це виражається в тому, що зменшують припустимі відхилення характеристик продукції від установлених розроблювачем.

Розрізняють, таким чином, споживчий допуск і виробничий допуск, різниця між який і є запасом.

Аналіз якості вищим керівництвом організації є офіційною оцінкою стану внутріфірмової системи управління. Він припускає в першу чергу оцінку відповідності системи якості політиці фірми в області якості.

У великих організаціях, як правило, створюються служби управління якістю, що виконують широкий спектр функцій.

Похожие статьи




Організаційно-методичні принципи забезпечення і управління якістю - Теоретичні і практичні аспекти управління якістю продукції (ЗАТ "АТ Глини Донбасу")

Предыдущая | Следующая