Шляхи підвищення якості і конкурентоспроможності продукції, Досвід провідних фірм виробників пластикових труб - Система управління якістю на підприємстві (на прикладі завода ВАТ "Сизакор")

Досвід провідних фірм виробників пластикових труб

Вітчизняний ринок труб з полімерних матеріалів сьогодні розвивається достатньо швидкими темпами. Всім трубам з полімерних матеріалів однаково властиві довговічність: термін служби пластмасових труб в 3-5 разів довший, ніж у сталевих і, як правило, досягає 50 і більше років; всім їм властиві і наступні позитивні якості: стійкість проти корозії (ця властивість обумовлена нездатністю полімерів вступати в електрохімічні реакції); екологічна чистота; низька теплопровідність; мала вага; мала галасливість водяного потоку; простій і швидкий монтаж; можливість як прихованої, так і зовнішньої прокладки. До недоліків всіх полімерних труб відносяться: нетерпимість до прямої дії сонячних променів; релаксація всі термопласти залежно від навантаження і часу втрачають свої міцністні характеристики; неможливість застосування в системах протипожежного водопроводу; обмеження при використанні в системах гарячого водопостачання і опалювання; своя технологія монтажу для кожного виду полімерів і типів труб. Проте все перераховане тут можна віднести не до недоліків, а до особливостей полімерних труб, адже, як правило, під еталоном маються на увазі сталеві водогазопровідні оцинковані труби, а невідповідності з ними розглядають як недоліки полімерних труб.

Завдяки своїм очевидним перевагам пластикові труби з кожним роком все ширше використовуються в практиці водопостачання. Пластикові труби в 3-10 разів легше металевих, стійкі до корозії і дії багатьох агресивних хімічних речовин; вони володіють гладкою внутрішньою поверхнею, практично не заростають з часом, еластичні, мають низьку теплопровідність, їх легко обробляти і вмонтовувати.

Основні області застосування пластикових труб -- системи зовнішнього і внутрішнього водопостачання і водовідведення. До 2000 року в Європі пластикові труби почали домінувати: у Швейцарії частка їх використання в новому будівництві і при капітальному ремонті складає 70 %, у Фінляндії -- 51 %, у Германії -- 46 % загального об'єму використаних труб.

З 90-х років минулого сторіччя почалося активне просування пластикових водопровідних труб і на українському ринку. Сьогодні в Україні при будівництві водопровідних мереж використовуються труби з поліетилену (ПЕ), поліпропілену (ПП), полівінілхлориду (ПВХ), полібутилену (ПБ), а також багатошарові пластикові труби.

Одним з відомих в Україні вітчизняних виробників пластикових труб і фітінгів є Промислова група ІНСТАЛПЛАСТ_ХВ (р. Містечко Львівської області), лауреат диплома European Qualіty, міжнародної нагороди Golden Mercury (Оксфорд, 2005 р.), загальнонаціонального конкурсу "Вища проба" (Київ, 2004 р.). У 2004 році ПГ ІНСТАЛПЛАСТ_ХВ спільно з науковими співробітниками кафедри гідравліки і сантехніки Національного університету "Львівська Політехніка" заснував видання науково-практичної збірки "Ради інсталятору", в якому розглядається весь спектр питань, пов'язаних з проектуванням, монтажем і експлуатацією інженерних мереж з сучасних пластикових матеріалів. [31, с. 1]

Досвід, накопичений за сторіччя експлуатації, дозволяє достатньо точно прогнозувати поведінку інженерних систем із сталевими трубами, класичними різьбовими і фланцевими з'єднаннями, трубопровідною арматурою з традиційних (сталь, чавун, латунь, бронза) металів. Чого не можна сказати про трубопроводи з нових матеріалів. Так, ступінь непередбачуваності поведінки пластикових труб характеризує той факт, що термін служби продукції, виготовленій однаково відомими фірмами на схожому устаткуванні з одного і того ж формально ідентичного матеріалу, може розрізнятися в два-три рази. (Тому, до речі, необхідне коректування в меншу сторону гарантованого терміну їх експлуатації.) На жаль, поза полем уваги проектувальників, монтажників і користувачів часто залишаються моменти, від яких залежать надійність і довговічність трубопроводів, а також інших елементів інженерної системи.

Слідує, наприклад, враховувати, що полегшує метало-пластикову трубу перфорація на металевому прошарку, що міняє механічні характеристики, приводить і до підвищеної дифузії кисню в порожнину труби. Розрахунки показують: загальна площа перфорації складає близько 25-28 % поверхні. При цьому металопластикова труба з прошарком з перфорованого алюмінію зовні мало відрізняється від труби з суцільною металевою сорочкою, але має істотно різні физико-механічні характеристики. [32, с. 1]

На будівельному ринку представлені труби з полівінілхлориду (ПВХ), поліпропілену (РР), поліетилену (РЕ), зшитого поліетилену (РЕХ) і металополімерні труби (PEX-AL-PEX). Пропонуємо короткий опис кожного з них.

Труби з полівінілхлориду

Труби з полівінілхлориду (ПВХ) почали застосовуватися в системах водопостачання одними з перших. Цей матеріал є одним з рекомендованих Сніпамі. Труби з ПВХ використовуються в системах холодного і гарячого (Х-ПВХ) водопостачання, в технологічних системах (в т. ч. харчовій промисловості), знайшли широке застосування в каналізаційних системах. Особливості труб з ПВХ: для монтажу не потрібні спеціальні інструменти -- труби з'єднуються методом "холодної зварки" або в розтруб на гумову манжету. Труби є достатньо жорсткими, тому для їх з'єднання доводиться застосовувати спеціальні фитинги. Цим такі труби схожі на традиційні сталеві, отже для монтажу і при проектуванні можна використовувати дані і розрахунки по сталевих системах. Напірні системи з ПВХ використовуються в основному для підземної прокладки з фіксацією в місцях поворотів трубопроводів. Дані труби допускають як приховану, так і зовнішню прокладку. При зовнішній прокладці змонтована система має охайний естетичний вигляд. Оскільки ПВХ -- один з найдешевших полімерів, вартість ПВХ-систем відповідно нижче за аналогічні системи з інших полімерів і навіть сталевих оцинкованих плит. Виробництвом труб з ПВХ займаються такі компанії, як Wavin, Genova, Harvel, "Агрігазполімер", НВО "Пластик" (м. Київ). Крупні закордонні продуценти, такі як "Агрігазполімер" і НВО "Пластик", оснащені сучасним імпортним високотехнологічним устаткуванням, що дозволяє проводити з вітчизняної сировини продукцію, відповідну європейським стандартам якості.

Труби з поліпропілену

Труби з поліпропілену на ринку представлені одношаровою і багатошаровою конструкціями. До першої відносяться гомополімер (РРН), блок-сополімер поліпропілену (РРВ, ПП тип 2) і рандом-сополимер поліпропілену (PPRC, ПП тип 3). Багатошарові поліпропіленове труби представлені трьома видами, які мають наступні характерні особливості: алюмінієва фольга кріпиться поверх товстостінної робочої труби (РР) за допомогою клею і покривається тонким захисним шаром поліпропілену; з'єднання робочої труби, фольги і захисного шару проводиться за допомогою перфорованих у фользі отворів (труба Stabi); листкова конструкція включає шар менш пластичного шаруватого пластика між двома шарами основного (труба Faser). Труби з ПП зазвичай мають довжину 4 м, діапазон зовнішніх діаметрів від 16 до 125 мм. З'єднання труби і фитинга здійснюється спеціальним монтажним устаткуванням методом термопластической зварки. У асортимент включені фитинги з різьбами, що дозволяє під'єднувати труби з ПП до вже е наявним металевим трубопроводам. Області застосування: холодне господарсько-питне водопостачання; гаряче водопостачання і опалювання (тільки з рандом-сополімера, ПП тип 3); технологічні трубопроводи різного призначення, включаючи лінії по транспортуванню харчових продуктів і хімічно агресивних речовин; установки стислого повітря. Окрім всіх загальних переваг пластикових труб перед металевими, слід зазначити високу екологічність і здатність витримувати неодноразове замерзання в них води без погіршення робочих характеристик. Основні виробники труб з ПП: Aquatherm, Banninger, Polymutan (Німеччина), Novaplast (Vesbo), Dizayn Teknik, Firat (Туреччина), Ekoplastik, Hidroplast (Чехія), Uponor (Фінляндія), HP-TREND (Чехія), Wavin (Данія), НВО "Полімер" буд (Росія).

Труби з поліетилену

Труби поліетиленові (ПЕ) напірні призначені для зовнішніх і внутрішніх напірних трубопроводів (водопроводу, каналізації, водостоків). Величини їх робочого тиску складають 6 кгс/см2 (6 атм) для типу "С" (середній) і 10 кгс/см2 (10 атм) для типу "Т" (важкий). В порівнянні з іншими полімерними матеріалами поліетилен має найбільш низьку граничну температуру виробництва робіт -- -20°С, що особливо важливе для укладання і експлуатації труб в зимових умовах. ПЭ-труби зовнішнім діаметром від 20 до 63 мм з'єднуються латунними або поліпропіленовимі фітінгамі з гумовим кільцем ущільнювача, а також за допомогою муфт електрозварювань. Труби діаметром від 63 до 160 мм з'єднуються стиковою зваркою. Промисловістю випускаються труби з поліетилену високого і низького тиску: ПВД і ПНД. Труби поліетиленові безнапірні діаметром 50, 63, 90 і 110 мм призначено для внутрішньої каналізації. Цей вид труб також буває двох типів: ПНД і ПВД. Випускають такі труби 15 заводів України і ближнього зарубіжжя.

Труби із зшитого поліетилену (РЕХ)

Для того, щоб поліетилен став міцнішим і стійкішим до температурних дій, його обробляють під високим тиском. В результаті між молекулами утворюються додаткові поперечні зв'язки (містки). Такий процес називають "зшиванням", а поліетилен -- "зшитим поліетиленом". Способи обробки поліетилену такі: Реха -- зшивання пероксидним способом; PEXb -- обробка газом силаном (органосиланіди -- надзвичайно отруйні речовини); Рехс -- опромінювання потоком електронів в електромагнітному полі; PEXd -- обробка за допомогою азотоз'єднань. Використовується зшитий поліетилен для систем опалювання і водопостачання. Труби з цього матеріалу вмонтовуються за допомогою обтискових фітінгов. Широкого поширення РЕХ-труби набули в системах водяної теплої полови і системах сніготанення. Для систем опалювання труби з поперечносшитого поліетилену покривають дифузійним бар'єром для запобігання проникненню вільного кисню всередину системи. Основні параметри труб з поперечного зшитого поліетилену: робоча температура-- 95°С, робоче давление-- 10 панів, термін служби більш -- 50 років. Труби РЕХ проводяться і встановлюються в системах опалювання і водопостачання по всьому світу вже майже три десятиліття. Вперше їх виробництво освоїв шведський концерн Wirsbo. Сьогодні, крім нього, виробництвом РЕХ-труб займаються фірми Rehau (Німеччина), Uponor (Фінляндія). У Україні виробництвом таких труб займається фірма "Бір Пекс".

Труби з металополімеров

Вік металополімерних труб набагато молодший, ніж труб з поперечносшитого поліетилену. Перші такі труби вироблені близько 10 років тому в Англії. Їх загальноприйняте позначення -- Рех-al-рех. Нові розробки -- PE-RTALPE-RT (REX -- поліетилен, PE-RT -- поліетилен термостійкий, Al -- алюміній). Металополімерні труби -- по суті, ті ж самі РЕХ-труби, усередині яких встановлюється додатковий шар з алюмінієвої фольги. Основний сенс установки -- понизити коефіцієнт лінійного розширення РЕХ-труб (цей шар також є дифузійним бар'єром). Труби є складною конструкцією з п'яти шарів: зшитий поліетилен (REX або PE-RT); клейовий шар для щільного з'єднання пластика і металу; зварена внахлестку алюмінієва труба; клейовий шар; зшитий поліетилен. Одна з переваг металополімерних труб -- здатність зберігати форму при вигині, що дозволяє використовувати їх у відкритій прокладці (труби РЕХ встановлюються тільки приховано). Крім згаданих, основні характеристики металополімерних труб такі: здатність витримувати постійні навантаження (тиск до 10 панів при температурі 95°С); фізіологічна придатність для питної води і харчових продуктів; 100 %-я непроникність газів; незначне теплове розширення; відсутність структурних змін і зносу; два типи з'єднання труб -- пресування і нагвинчує; діаметри -- 16, 18, 20, 25, 26, 32, 40 і 50, 63, 75, 110 мм (у системі Unipipe). Багатошарова конструкція металополімерних труб є новим словом в техніці монтажу. У разі їх використання не треба думати, чи слід застосовувати вироби з металу або пластмаси, оскільки в них використовується комбінація цих матеріалів. Постачання в бухтах або ділянками різних розмірів практично позбавляє від необхідності різання труб, а виключення зварки, нарізування різьблення або паяння прискорює і здешевлює монтаж. Технологія виготовлення труб із зшитого поліетилену з прошарком з алюмінієвої фольги розроблена англійською компанією Kitec BV. В даний час металополімерні труби виготовляють фірми HENCO (Фінляндія), HACA-Polymet (Швейцарія), LG Metapol Pipe (Південна Корея), UPONOR Rohr-sisteme GMBH (Німеччина) та інші. У Україні виробництво таких труб освоїли ТОО "Металополімер", "Гентакаучукпласт", "Альтаїс", "МПТ-пластик Р" (на базі НВО "Пластик", Київ), РТІ "Каучук". Завершуючи огляд ринку полімерних труб, необхідно виділити наступне. Постачання ж полімерних труб з-за кордону обумовлені поряд причин, головна з яких -- відсутність сучасної сировини для виробництва полімерних труб на наших заводах. Крім того, російські виробники, як правило, пропонують обмежений асортимент типоразмеров труб і фитингов. Таким чином, замовник, що вибрав дешевші вітчизняні труби, ризикує опинитися за ситуації, коли він не зможе отримати повністю закінчену систему. Крім того, причини імпорту полімерних труб полягають у відсутності на наших виробництвах належного контролю над якістю, в запізнюванні і необ'єктивності стандартизації труб з полімерів, нарешті, в недостатній інформованості споживачів про властивості полімерних труб. Тільки поступове вирішення всіх згаданих проблем сприятиме просуванню труб з полімерів на російському ринку. Та все ж не дивлячись на це, якщо ще два-три роки тому навряд чи можна було говорити про те, що в Україні з'явилися свої виробники полімерних труб, то тепер це стало реальністю. З'явилися сильні вітчизняні виробники. Деякі з них, наприклад, проводять металопластикові труби за європейською технологією на імпортному устаткуванні з використанням імпортних матеріалів. Причому якість продукції нічим не поступається якості імпортних аналогів. Позитивний досвід впровадження полімерних труб вітчизняного виробництва мають такі відомі організації, як ЗАТ "Гента", НВО "Полімер" буд, ЗАТ "Агрігазполімер", "Сантехкомплект", "Центросс", НВО "Пластик", ЗАТ "Газтрубпласт", "Маглайн" (Львів), ЗАТ "Трьохгірський пластик" (Луганська обл.). [30, с. 1]

Похожие статьи




Шляхи підвищення якості і конкурентоспроможності продукції, Досвід провідних фірм виробників пластикових труб - Система управління якістю на підприємстві (на прикладі завода ВАТ "Сизакор")

Предыдущая | Следующая