Розкрити принципи раціонального використання персоналу - Управління персоналом

Ключовим принципом управління є принцип підбору і розстановки кадрів по їх діловим і особистим якостям. Він передбачає:

­ систематичний підбір енергійних і творчих кадрів;

­ забезпечення умов для постійного підвищення кваліфікації;

­ чітке визначення прав, обов'язків і відповідальності кожного працівника;

­ поєднання досвідчених працівників з молодими кадрами;

­ забезпечення умов для професійного і кар'єрного зростання на основі критеріїв оцінки їх діяльності і особистих якостей;

­ поєднання довіри до кадрів з перевіркою виконання.

Робота з підбору і розстановки кадрів ведеться адміністрацією підприємства. Підприємство формує стабільний трудовий колектив, спроможний в умовах ринку досягати високих кінцевих результатів. Воно забезпечує відповідність кадрів всезростаючим вимогам сучасного виробництва, розвиває у робітників діловитість і відповідальність за рішення завдань підприємства, підвищує їх зацікавленість в продуктивності праці, добивається, щоб кожен працівник дорожив своїм робочим місцем.

Методи управління кадрами поділяються на три основні:

    - економічні, - організаційно-розпорядчі, - соціально-психологічні.

Раціональне використання персоналу включає:

    1) досягнення кількісної і якісної збалансованості робочих місць і працівників; 2) розповсюдження м'яких форм зайнятості; 3) уточнення та конкретизацію меж використання персоналу з врахуванням наявних і майбутніх потреб організації; 4) забезпечення умов і організації праці, що сприяють повній реалізації трудового потенціалу працівника; 5) диференційований підхід до зайнятості працівників на різних стадіях їх життєвого циклу: навчання, праці, предпенсійного і пенсійного віку.

А основні принципи раціонального використання персоналу містяться в:

­ Забезпеченні раціональної зайнятості працівників;

­ Забезпеченні стабільної і рівномірної загрузки робітників протягом робочого часу(дня, тижня, місяця, року);

­ Забезпечення відповідності трудового потенціалу працівника, його психофізіологічним даних вимогам робочих місць і виробництва взагалі;

­ Періодичному переході працівника з одного робочого місця на інше (протягом тижня, місяці і ін.), що забезпечить різноманітність виконуваних робіт і можливість маневрування в процесі виробництва;

­ Забезпечення максимальної можливості виконання на робочому місці різноманітних операцій, що забезпечить чергування загрузок на різні частини тіла і органи чуття людини.

Тактика праці з персоналом характеризує встановлення і виконання окремих функцій управління персоналом, що засновані на політиці підприємства. Вона включає:

    - проведення аналізу і оцінки виконуваних робіт і потенційних можливостей працівників; - виконання підбору, найму персоналу і створення дієздатних колективів; - безпосереднє керівництво трудовими процесами, оцінка виконання завдань, матеріальне заохочення, просування і переміщення кадрів, планування кар'єри, забезпечення можливості підвищення кваліфікації; - вдосконалення організації і управління трудовими процесами, розробку альтернативних варіантів виконання робіт; - враховувати зміни в галузі праці, реалізовувати програми по перепідготовці персоналу, здійснювати якісні зміни в системі управління персоналом.

Проводити аналіз праці - що визначає найбільш істотні складові роботи. Ціль якого в виявленні головних характеристик роботи і вимог до виконавців, необхідних для її виконання.

Під розстановкою персоналу в організації розуміють доцільний розподіл наявних працівників по підрозділам і робочим місцям у відповідності з прийнятою в організації системою розподілу і кооперації праці, з одного боку, і властивостями працівника.

Розстановка персоналу повинна забезпечувати погоджену діяльність колективу з врахуванням об'єднання, характеру і складності виконуваних робіт на основі наступних умов:

­ рівномірна загрузка персоналу;

­ використання персоналу у відповідності з його професією і кваліфікацією;

­ забезпечення необхідної взаємозаміни працівників на основі знання суміжних професій;

­ забезпечення повної відповідальності кожного за виконання своєї роботи, тобто точний облік її кількісних та якісних результатів.

­ Закріплення за виконавцем роботи, яка відповідає рівню його знань і практичних навиків.

При розстановці кадрів треба дотримуватися таких принципів:

    - принцип відповідності, що означає відповідність ділових якостей претендентів вимогам посад; - принцип перспективності: віковий бар'єр для різних категорій посад, визначення тривалості періоду праці на одній посаді, можливість зміни посади або спеціальності, організація систематичного підвищення кваліфікації, стан здоров'я; - принцип змінності. Найкраще використання персоналу тоді, коли є внутрішні переміщення.

Похожие статьи




Розкрити принципи раціонального використання персоналу - Управління персоналом

Предыдущая | Следующая