Окремі представники. Застосування - Загальна характеристика, номенклатура та ізомерія оксигеновмісних органічних сполук

Мурашиний альдегід (формальдегід, метаналь) СН2О - безбарвний газ з різким запахом, розчинний у воді. Перший представник ряду альдегідів, з яким познайомились хіміки був ацетальдегід. Формальдегід тривалий час одержати не вдавалось, незважаючи на усі зусилля вчених. Тільки у 1867 р. німецький хімік А. Е. Гофман синтезував мурашиний альдегід окисленням метилового спирту над платиновою спіраллю. В промисловості формальдегід одержують з метанолу, дегідруванням над срібним каталізатором або окисненням над окисним залізо-молібденовим каталізатором, а також окисненням метану:

У промисловості формальдегід застосовують у виробництві фенол-формальдегідних, сечовиноформальдегідних та інших смол, необхідних в електропромисловості та машинобудуванні.

37 - 40% Водний розчин формальдегіду, що містить 6 - 15% метанолу (інгібітор полімеризації формальдегіду) відомий під назвою "формалін", використовують як антисептичний, дубильний засіб.

Оцтовий альдегід (ацетальдегід, етаналь) СН3СНО - безбарвна рідина з різким запахом, у малих концентраціях має запах зелених яблук. Змішується з водою в будь-яких співвідношеннях. Вперше ацетальдегід описав К. Шеєле у 1782 р., утворення якого він спостерігав при перегонці суміші етилового спирту із сульфатною кислотою та манган (IV) оксидом MnO2. У 1835 р. відносно чистий ацетальдегід виділив Ю. Лібіх.

У техніці одержують дегідруванням або окисненням етанолу над срібним каталізатором, гідратацією ацетилену та окисненням етилену у водному розчині киснем за наявності PdCl2 i CuCl2:

Ацетальдегід використовують в основному для одержання оцтової кислоти та деяких її похідних, як відновник при виробництві дзеркал.

Ацетон (диметилкетон, пропанон) СН3СОСН3 - безбарвна рідина з характерним запахом, змішується з водою і органічними розчинниками. Ацетон (лат. Acetum - оцет) - "оцтовий спирт" дістав назву від способу добування - перегонки солей оцтової кислоти. Перші відомості про нього з'являються у XVI ст. Але тільки у 1861 р. Лошмідт запропонувау структурну формулу ацетону.

У промисловості ацетон одержують в основному з кумену (кумольний метод); з пропілену реакцією гідратації з наступним оксиненням утвореного ізопропілового спирту; прямим окисненям пропілену в присутності PdCl2 у водному середовищі:

Ацетон використовують як розчинник органічних сполук (лаки, нітроцелюлоза), він є сировиною для синтезу багатьох органічних сполук.

Похожие статьи




Окремі представники. Застосування - Загальна характеристика, номенклатура та ізомерія оксигеновмісних органічних сполук

Предыдущая | Следующая