Насичені одноатомні спирти, Номенклатура та ізомерія - Загальна характеристика, номенклатура та ізомерія оксигеновмісних органічних сполук

Загальна формула одноатомних спиртів R-OH. Залежно від того, з яким атомом Карбону (первинним, вторинним чи третинним) зв'язана гідроксильна група, розрізняють Первинні, вторинні і третинні Спирти.

R-CH2-OH

Первинний спирт

Вторинний спирт

Третинний спирт

Номенклатура та ізомерія

Для назви спиртів найчастіше використовують дві номенклатури: замісникову та радикало-функціональну.

За Замісниковою номенклатурою ІЮПАК назви спиртів утворюють від назв відповідних вуглеводнів шляхом додавання суфікса -Ол (від алкогОлЬ) і цифрою позначають атом Карбону, з яким зв'язана гідроксильна група. Нумерацію ланцюга починають з того боку, до якого ближче знаходиться гідроксильна група. Згідно з Радикало-функціональною Номенклатурою спирти називають за назвою радикала з яким зв'язана гідроксильна група, та додаванням до цієї назви закінчення -Овий та слова Спирт. Остання номенклатура зручна лише для найпростіших спиртів:

СН3ОН

Метанол

Метиловий спирт

СН3-СН2-ОН

Етанол

Етиловий спирт

Пропанол -1

Пропіловий спирт

Пропанол-2

Ізопропіловий спирт

4-метилпентанол-2

Для спиртів характерна Структурна ізомерія.

Ізомерія у ряду спиртів розпочинається з третього члена гомологічного ряду. Ці ізомери відрізняються положенням гідроксильної групи.

C3H8O

Пропанол-1

Пропанол-2

Для наступного члена гомологічного ряду структурна ізомерія обумовлена не тільки положенням гідроксилу, але й будовою карбонового ланцюга.

С4Н10О

Бутанол-1

Бутанол-2

2-метилпропанол-1

2-метилпропанол-2

Похожие статьи




Насичені одноатомні спирти, Номенклатура та ізомерія - Загальна характеристика, номенклатура та ізомерія оксигеновмісних органічних сполук

Предыдущая | Следующая