АМІНОКИСЛОТИ, ІЗОМЕРІЯ. НОМЕНКЛАТУРА - Амінокислоти: одержання, властивості, роль у біології

Органічні сполуки, що містять в молекулі карбоксильну та аміно групи, називають - амінокислотами. Амінокислоти мають надзвичайно велике значення в органічному світі, тому що з них побудовані білкові речовини клітині, що виконують ряд інших важливих функцій в живому організмі: структурні білки, ферменти, гормони, транспортні білки, захисні, запасаючи, скорочувальні, токсини.

ІЗОМЕРІЯ. НОМЕНКЛАТУРА

Амінокислоти називають звичайно як замісники відповідних карбонових кислот, позначаючи положення аміно групи буквами латинського алфавіту. Застосовується також систематична номенклатура, а для найпростіших - імпіричні назви:

CN2NH2-COOH амінооцтова кислота, аміноетанова кислота, глікол, гліцин.

CH3-CHNH2-COOH - амінопропіонова кислота, 2-амінопропіонова кислота, аланін.

CH3-CH2-CH-CHNH2-COOH 2-аміно-3-метилпентанова кислота ізолейцин.

CH3

CH3-CHOH-CHNH2-COOH - аміно--оксимасляна, 2-амино-3-оксибутанова кислота, треонін.

Ізомерія амінокислот аналогічна ізомерії оксикислот. Вона може бути пов'язана з положенням функціональних груп та будовою вуглецевого скелета. Молекула амінокислоти може вміщувати як одну так і декілька карбоксильних груп і відповідно до цього амінокислоти відрізняються по основності. В молекулі амінокислоти може вміщувати також декілька аміногруп.

Гомологічний ряд одноосновних амінокислот необхідно б було починати з аміномурашиниї кислоти H2N-COOH. Проте ця кислота одночасно є неповним амідом карбонової кислоти.

Оцтова кислота має одну похідну амінокислоту H2N-CH2-COOH. Пролінова - дві: CH3-CHNH2-COOH - амінопропіонова кислота, (-аланін), CH2NH2-CH2-COOH - амінопропіонова кислота (-аланін)

Від масляної - три, від ізомасляної - дві:

CH3-CH2-CHNH2-COOH - аміномасляна кислота

CH3-CHNH2-CH2-COOH - аміномаслянакислота

CH2NH2-CH2-CH2-COOH - аміномасляна кислота

Від ізомасляної:

    -аміноізомасляна кислота -аміноізомасляна кислота H2N-CH2-CH-COOH

/

CH 3

Похожие статьи




АМІНОКИСЛОТИ, ІЗОМЕРІЯ. НОМЕНКЛАТУРА - Амінокислоти: одержання, властивості, роль у біології

Предыдущая | Следующая