Вступ - Сутність та аналіз екологічного оподаткування в Україні

Підвищена світова увага до проблем забезпечення екологічної стабільності та збереження євроінтеграційного курсу служать ефективним стимулом для змін у природоохоронній політиці України. Спільні дії містять цільові орієнтири щодо охорони довкілля, які знайшли відображення у положеннях Закону України "Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2020 року". Серед них - наближення екологічного законодавства України до законодавчих норм Європейського Союзу (ЄС), створення до 2015 року наукового еколого-економічного обгрунтування системи екологічних податків для стимулювання суб'єктів господарювання до раціонального природокористування.

Для України означені проблеми набувають особливої актуальності також у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу та розпочатою реформою податкової системи, яка, з-поміж іншого, передбачає і структурні зміни щодо більш широкого застосування екологічних податків. Розгляд особливостей їх функціонування у ЄС може сприяти активізації цього процесу. Адже у нормативно-правових актах, які регулювали природоохоронні й податкові відносини суб'єктів господарювання в Україні, поняття і окремі види "зелених" податків та їх здатність впливати на процеси охорони навколишнього природного середовища не знаходили належного відображення. Відповідно і вивчення цих проблем певний час перебувало поза межами дослідницької уваги.

Прийняття Лісабонського договору та активний розвиток податкового законодавства ЄС зумовили певне відставання сучасних механізмів правового регулювання справляння екологічних податків в Україні у контексті євроінтеграції. У руслі цих процесів порівняльно-правовий аналіз екологічних податків ЄС та України виходить за рамки суто наукового інтересу, сприяючи реалізації стратегічних завдань адаптації вітчизняного законодавства до acquis communautaire та вирішенню наукового завдання еколого-правового обгрунтування екологічного оподаткування.

Питаннями екологічного оподаткування займалися такі вчені як Антоненко С. В., Бережна І. В., Веклич О. О., Камбур О. Л., Костицький В. В., Кушнірчук Ю. М., Лутковська С. Ю., Маслюковська О. П., Мищенко В. С., Мельник Л. Г., Мороз В. П., Олійник О. І., Покатаєва О. В., Ревенко Е. В., Серебрянський Д. М., Синякевич І. М., Тищенко А. Н., Хвесик Ю. М. та інші. Проте, наукові праці присвячені питанням фіскального означення екологічного податку, удосконаленню його адміністрування, при цьому аспектам розподілу надходжень від нього приділяється недостатньо уваги.

Метою курсової роботи є теоретичне обгрунтування заходів щодо удосконалення екологічного оподаткування в Україні у контексті стратегічних завдань адаптації вітчизняного законодавства до acquis communautaire.

Для досягнення поставленої мети були поставлені такі завдання:

- розкрити теоретичну сутність та становлення екологічного ооподаткування в Україні;

Розглянути основні елементи екологічного податку;

Оцінити сучасний стан екологічного оподаткування в Україні;

Проаналізувати практичні аспекти розподілу екологічного податку в контексті забезпечення екологізації національної економіки;

Дослідити світовий досвід екологічного оподаткування;

Виявити проблеми та запропонувати шляхи вдосконалення екологічного оподаткування в Україні.

Об'єктом дослідження є система суспільних відносин, які виникають у сфері правового регулювання впровадження і справляння екологічних податків як засобу реалізації природоохоронної політики України.

Предметом дослідження є особливості впровадження і справляння екологічних податків у законодавстві України.

При написанні курсової роботи використані загальнонаукові та спеціальні методи: діалектичний - для врахування об'єктивних процесів наукової розробки і запровадження екологічних податків, системний (системно-структурний, системно-функціональний) - для розгляду правових інструментів оподаткування, а також принципів, видів та функцій екологічних податків у їх комплексності та взаємозв'язку; синтезу, аналізу, абстрагування - в ході формування понятійно-категоріального апарату і для характеристики сутності екологічних податків, досвіду їх справляння у ЄС та Україні; порівняльно-правовий - для з'ясування відповідності положень Податкового кодексу України нормам права і принципам ЄС щодо екологічного оподаткування, а також розбіжностей у практиці справляння екологічних податків у державах-членах ЄС та Україні.

Інформаційно-методичною базою дослідження слугували Закони України, Укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, нормативні документи міністерств і відомств, установчі договори ЄС (у редакції Лісабонського договору), акти інституцій ЄС.

Екологічний оподаткування законодавство communautaire

Похожие статьи




Вступ - Сутність та аналіз екологічного оподаткування в Україні

Предыдущая | Следующая