Аналіз галузі та конкурентного середовища, Аналіз галузі в Україні - Аналіз фінансово-господарської діяльності ПАТ "Одескабель"

Аналіз галузі в Україні

На сьогоднішній день машинобудування розглядається як найбільший комплекс, від діяльності якого залежить конкурентоспроможність товарів і послуг як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. Машинобудування України об'єднує 11267 підприємств, з яких 146 - великих, 1834 - середніх та 9827 - малих з виробництва різноманітних машин і устаткування, приладів і апаратури, тощо. У машинобудуванні зосереджено понад 15% вартості основних засобів і майже 6% оборотних активів вітчизняної промисловості та понад 22% кількості найманих працівників. Машинобудівні підприємства є одним з найбільш постраждалих від економічної та політичної кризи. Через зменшення зовнішнього попиту відбулося зниження експорту продукції машинобудування, зменшення обсягів виробництва та збільшення кількості готової продукції на складах, погіршення фінансових результатів.

За останні 5 років кількість збиткових підприємств цієї промисловості перевищує 30% від загальної кількості збиткових підприємств України. Рентабельність виробництва становить близько 5%. Державна стратегія в машинобудуванні розроблялася на тлі досить оптимістичних прогнозів експертів: вони обіцяли зростання у найближчі три - чотири роки. Відповідно до звіту Ukrainian economic trends forecast, підготовленого фахівцями аналітичної групи, таке покращення було б можливим лише завдяки правильно обраній економічній політиці держави.

Негативні тенденції у розвитку машинобудування з кожним роком посилюються, про це свідчить статистика, наведена у табл. 1.1

Таблиця 1.1 - Фінансові результати діяльності підприємств машинобудівного комплексу України за 2009 - 2012 рр.

Показники

2009

2010

2011

2012

Фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування

1916,9

5127,5

704,6

1765,2

Підприємства, які зазнали збитку, у % до загальної кількості

33,3

30,8

36,1

47,4

Суми збитків

1978,2

2009,9

6707,4

4174,1

Значну роль у збільшенні збиткових підприємств у машинобудуванні України відіграли дебіторська і кредиторська заборгованість. Ще однією причиною зменшення прибутковості підприємств машинобудівного комплексу України є зменшення обсягу виробництва продукції.

Таблиця 1.2 - Динаміка обсягів реалізованої промислової продукції в Україні

Показники

2009

2010

2011

2012

Обсяг реалізованої у промисловості продукції

717076,7

917035,5

80635,8

954232,7

Обсяг реалізованої продукції машинобудівних підприємств України

72456

81231

70560

88659

Значну роль в зниженні обсягів виробництва в 2009 році зіграло зменшення закордонних поставок сировини, матеріалів, енергоресурсів, напівфабрикатів та комплектуючих, входження на ринок більш дешевої та якісної імпортної продукції. 2010 рік є часом подолання кризових явищ, відновлення виробничих потужностей, нарощування обсягів виробництва та, відповідно, зростання обсягів реалізованої продукції. Значення наступних років свідчать, що значна увага приділялася освоєнню та підготовці випуску нових видів продукції, упровадженню нових технологій, адже розвиток науково - технічної діяльності, розробка та впровадження інновацій є запорукою успішного функціонування та покращення стану машинобудівної галузі.

Машинобудування є дуже складною галуззю, до якої входять декілька десятків спеціалізованих галузей. Залежно від продукції, що випускається, вони об'єднуються у групи: транспортне, сільськогосподарське, точне машинобудування, верстатобудування.

Транспортне машинобудування України: сировинний чинник є досить вадливим для виробництва транспортних засобів, особливо вантажних вагонів, цистерн, локомотивів, тракторів. Україна має досить сприятливі умови для розвитку названих галузей машинобудування, що і сприяло концентрації їх виробництва на її території.

Сільськогосподарське машинобудування традиційно займає важливе місце у структурі машинобудівного комплексу України. Воно орієнтується на райони виробництва сільськогосподарської продукції, а його розміщення пов'язане із зональною спеціалізацією сільського господарства. Вагомий вплив на розміщення сільськогосподарського машинобудування справляє споживчий чинник. В Україні збудовано великі спеціалізовані підприємства для виготовлення землеобробних машин, комбайнерів, навантажувачів, обладнання для кормовиробництва і тваринництва. Найбільшим центром сільськогосподарського машинобудування Харків (мотори для самохідних комбайнів), Одеса (тракторні плуги), Кіровоград (сівалки), Дніпропетровськ і Тернопіль (бурякозбиральні комбайни), Бердянськ (жниварки). Обладнання для кормовиробництва і тваринництва виробляють у Бердянську, Коломиї та Умані.

Базовою галуззю машинобудування є верстатобудування. Центрами верстатобудування є Київ (завод верстатів - автоматів ім. Горького), Харків (завод агрегатних верстатів), Одеса (верстатобудівний), Житомир (завод верстатів - автоматів).

Енергетичне машинобудування, яке спеціалізується на виробництві устаткування для всіх видів електростанцій, в тому числі парових гідравлічних турбін, атомних реакторів, генераторів, дизельних моторів, є однієї з найважливіших галузей не лише важкого машинобудування, а й усього машинобудівного комплексу України.

Найбільшим центром енергетичного машинобудування є Харків, в якому розташовані заводи: "Електроважмаш", турбінний завод ім. С. М. Кірова, "Електромашина" та електромеханічний (ХЕМЗ). Названі заводи дають майже половину вартості продукції енергетичного машинобудування України. Найбільшим гігантом галузі є турбінний завод ім. С. М. Кірова, який випускає устаткування чи не для всіх видів електростанцій. Його продукція не лише використовується в Україні, а й поступає на експорт.

Україна є крупним виробником силових трансформаторів, виробництво яких зосереджене в Запоріжжі, а також енергетичного дизелебудування, центрами якого є Токмак (Запорізька обл.), Берислав (Херсонська обл.).

Підприємства енергетичного машинобудування та електротехнічної промисловості концентруються в багатьох містах України, зокрема в Києві, Львові, Тернополі, Хмельницькому, Рівному, Броварах.

Розвиток електроенергетики неможливий без кабелю, виробництво якого розміщено в Харкові, Одесі, Києві, Бердянську. Електроізоляційні матеріали, в тому числі і для кабелю виробляють у Львові, Луганську. [2,4]

Похожие статьи




Аналіз галузі та конкурентного середовища, Аналіз галузі в Україні - Аналіз фінансово-господарської діяльності ПАТ "Одескабель"

Предыдущая | Следующая