Характеристика елементів системи прямого оподаткування та механізм їх дії - Пряме оподаткування в Україні

Будь-який податок може бути розкладений на складові - елементи оподаткування. Серед них виділяють: платник податку, об'єкт оподаткування, база оподаткування, ставка податку, порядок обчислення податку, податковий період, строк та порядок сплати податку, строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку. Також можуть бути включені податкові пільги та квоти.

Згідно Податкового кодексу, платником податку є:

    - будь-яка особа, що провадить або планує провадити господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку у порядку; - будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку; - будь-яка особа, що ввозить товари на митну територію України в обсягах, які підлягають оподаткуванню, та на яку покладається відповідальність за сплату податків у разі переміщення товарів через митний кордон України відповідно до Митного кодексу України, а також: - особа, на яку покладається дотримання вимог митних режимів, які передбачають повне або часткове умовне звільнення від оподаткування, у разі порушення таких митних режимів, встановлених митним законодавством; - особа, яка використовує, у тому числі при ввезенні товарів на митну територію України, податкову пільгу не за цільовим призначенням та/або всупереч умовам чи цілям її надання згідно із цим Кодексом, а також будь-які інші особи, що використовують податкову пільгу, яку для них не призначено. - особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи; - особа-управитель майна, яка веде окремий податковий облік з податку на додану вартість щодо господарських операцій, пов'язаних з використанням майна, що отримане в управління за договорами управління майном; - особа, що проводить операції з постачання конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави, незалежно від того, чи досягає вона загальної суми операцій із постачання товарів/послуг; - особа, що уповноважена вносити податок з об'єктів оподаткування, що виникають внаслідок поставки послуг підприємствами залізничного транспорту з їх основної діяльності, що перебувають у підпорядкуванні платника податку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; - особа-інвестор (оператор), який веде окремий податковий облік, пов'язаний з виконанням угоди про розподіл продукції.

Об'єкт оподаткування - предмет, що підлягає обкладенню, а саме майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, оборотиз реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів(робіт, послуг) та інші об'єкти, з наявністю яких податковезаконодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку.

База оподаткування - конкретні вартісні, фізичні або інші характеристики певного об'єкта оподаткування.

Ставка податку - розмір податкових нарахувань на одиницю виміру бази оподаткування.

Порядок обчислення податку - здійснюється шляхом множення бази оподаткування на ставку податку із/без застосуванням відповідних коефіцієнтів. оподаткування фінансовий платіж скарбниця

Податковий період - період часу, з урахуванням якого відбувається обчислення та сплата окремих видів податків тазборів.

Строком сплати податку тазбору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений. Порядок сплати податків та зборів визначено у грошовій (готівковій або безготівковій) формі.

Податкові пільги - звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності певних підстав[3, c.36].

Згідно статті 7 Податкового кодексу одним з елементів оподаткування є строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку. Для кожного податку є визначенні терміни подання звітності, її періодичність, а також визначенні терміни сплати податку та періодичність сплати, наприклад щоквартально, щорічно.

Механізм оподаткування - це сукупність правових, організаційних норм, що регулюють податкові відносини між економічними суб'єктами. Механізм прямого оподаткування визначається законодавством України, а саме Податковим кодексом, Митним кодексом та іншими актами.

Класифікуючи прямі податки, можна визначити наступні дві категорії: реальні та особисті. Різниця між ними складається в пріоритетності платника й об'єкта оподаткування. При особистому оподатковуванні первинним виступає платник, а другорядним - об'єкт оподаткування. При реальному оподатковуванні, навпаки, первинним є об'єкт оподаткування, а другорядним - платник. Реальні - це податки, які передбачають оподаткування майна, виходячи з зовнішніх ознак. Платниками виступають власники цього майна незалежно від їхніх доходів. Особисті податки - це податки, які встановлюються персонально для конкретного платника і залежать від його доходів.

Всі прямі податки є визначеними у Податковому кодексі. Вони поділяються на загальнодержавні та місцеві. Таким чином, місцеві органи влади здатні впливати на податкову політику свого регіону, наприклад, встановлюючи ставки податків в межах визначеними законодавством. Таким прикладом може бути податок на нерухомість.

Податкова політика і податковий механізм визначають роль податків у суспільстві, що тісно пов'язана з виконанням державою її функцій. Розмежування податкової політики та механізму оподаткування, що реально діє в країні, дає змогу зрозуміти об'єктивність податків та суб'єктивну діяльність держави щодо цього. Слід зазначити, що цільову спрямованість податкового механізму визначає податкова політика держави. Вона має бути сформована таким чином, щоб, з одного боку, забезпечити виконання базової функції податків -- фіскальної, а з іншого -- сприяти реалізації регулюючої функції податків з метою посилення впливу податкового механізму на процеси відтворення.

Головною метою податкової політики держави є віднайти балансове співвідношення між можливостями держави з погляду забезпечення її фінансовими ресурсами через податковий механізм та досягненням пріоритетних соціально-економічних цілей за певних умов розвитку країни [22].

Отже, елементами оподаткування є платник податку, об'єкт оподаткування, база оподаткування, ставка податку, порядок обчислення податку, податковий період, строк та порядок сплати податку, строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку. Механізмом оподаткування є сукупність правових, організаційних норм, що регулюють податкові відносини між економічними суб'єктами. Всі елементи оподаткування та механізм їх дії визначені у Податковому кодексі, Митному кодексі та інших законодавчих актах.

Похожие статьи




Характеристика елементів системи прямого оподаткування та механізм їх дії - Пряме оподаткування в Україні

Предыдущая | Следующая