Оцінка впливу податкової політики на економічну і соціальну стабільність в державі, Фінансовий механізм реалізації податкової політики в Україні та його аналіз - Вплив податкової політики на економічну і соціальну стабільність

Фінансовий механізм реалізації податкової політики в Україні та його аналіз

Наукове забезпечення побудови податкової системи, крім дослідження сутності, функцій податків, передбачає визначення принципів, на яких має будуватись механізм реалізації податкової політики. Класичні принципи побудови податкової системи, що не втратили своєї актуальності й до нашого часу, розроблено А. Смітом. Цей напрям економічної думки було поглиблено А. Вагнером, який вперше визначив сукупність податків як систему, що має відповідати принципам достатності та еластичності. В основу побудови податкової системи України покладено економічні, юридичні й організаційні принципи.

Так, економічні принципи обєднують: стимулювання підприємницької виробничої діяльності та інвестиційної активності, рівнозначність і пропорційність, соціальну справедливість та економічну обгрунтованість. Принцип стимулювання підприємницької виробничої діяльності та інвестиційної активності передбачає введення пільг щодо оподаткування.

Прямі податки орієнтовані на обкладання доходів підприємництва чи населення, а непрямі - спрямовані на кінцеве споживання.

Податкова політика розробляється на різних рівнях управління - від державного управління до управління підприємством, фірмою.

При впровадженні податкової політики держава обов'язково враховує такі принципи:

Ь Рівень податкової ставки повинен встановлюватися з урахуванням можливостей платників податків, тобто рівня їх доходів.

Ь Оподаткування доходів повинно носити одноразовий характер

Ь Обов'язковість сплати податків.

Ь Система і процедура сплати податків повинні бути простими, зрозумілими і зручними для платників податків і економічними для установ, що збирають податки.

Ь Податкова система повинна бути гнучкою і легко адаптуватися до змін суспільно-політичних і економічних умов.

Ь Податкова система повинна забезпечувати розумний перерозподіл створюваного валового внутрішнього продукту і бути ефективним інструментом державної економічної політики.

В Україні передбачено :

Загальнодержавні податки:

    - податок на прибуток підприємств - податок на доходи фізичних осіб; - податок на додану вартість; - акцизний податок; - екологічний податок; - плата за користування надрами; - плата за землю; - плата за землю (фізичні особи); - фіксований сільськогосподарський податок;

Мито.

Загальнодержавні збори :

    - збір за першу реєстрацію транспортного засобу; - збір за користування радіочастотним ресурсом України; - збір за спеціальне використання води; - збір за спеціальне використання лісових ресурсів; - збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства; - збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, крім електроенергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками; - збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності; - плата за використання інших природних ресурсів.

Крім загальнодержавних податків та зборів податкова система України передбачає місцеві податки та збори. Головним органом який здійснює податкову діяльність в Україні та контроль за її виконання фізичними та юридичними особами України є Державна податкова служба України.

Отже, на механізм реалізації податкової політики вливають юридичні, економічні та організаційні принципи. Вона формується на всіх рівнях управління від держави до підприємства, та повинна бути гнучкою та адаптивною до змін суспільно-політичних і економічних умов. В Україні діють загальнодержавні та місцеві податки і збори.

Похожие статьи




Оцінка впливу податкової політики на економічну і соціальну стабільність в державі, Фінансовий механізм реалізації податкової політики в Україні та його аналіз - Вплив податкової політики на економічну і соціальну стабільність

Предыдущая | Следующая