Система показників ефективності функціонування системи прямого оподаткування - Пряме оподаткування в Україні

Для оцінювання ефективності механізму оподаткування перш за все необхідно уточнити економічну суть даної категорії.

Ефективність, на відміну від ефекту, є показником відносним, і визначається відношенням ефекту до витрат, пов'язаних з його досягненням. Як зазначає С. В. Мочерний, ефективність - це здатність приносити ефект, результативність процесу, проекту тощо, які визначаються як відношення ефекту, результату до витрат, що забезпечили цей результат [28, с. 508].

Поняття ефективності використовується для оцінки будь-якого процесу. В економічній науці поняття ефективності в першу чергу пов'язане з оцінюванням галузей, інвестиційно-інноваційної діяльності підприємств, їх фінансового стану, маркетингової стратегії, кадрової політики, менеджменту, системи оподаткування [28].

Ефективність оподаткування залежить від побудови механізму справляння кожного податку окремо і податкової системи в цілому. Виходячи з функцій податків, слід розрізняти фіскальну, економічну та соціальну ефективність, кожна з яких має певний зміст, критерії, фактори впливу та показники виміру [29].

Фіскальна ефективність - це спроможність податку забезпечувати наповнення бюджетів різних рівнів, а конкретні характеристики її вимірювання - це абсолютні обсяги та питома вага надходжень податку в доходах бюджетів і ВВП, рівень ефективної ставки податку, його продуктивності тощо [21].

На збільшення фіскальної ефективності безпосередньо прямих податків впливають такі вагомі чинники як рівень доходів юридичних і фізичних осіб, можливості нарощування ними власного капіталу, інвестиційний клімат в економіці в цілому та у галузевому розрізі, рівень доходів і витрат населення, інфляція в країні, стабільність та передбачуваність змін податкового законодавства тощо.

Економічна ефективність оподаткування - зведення до мінімуму негативного впливу податкової системи на ефективний розподіл ресурсів та господарську діяльність економічних суб'єктів [44, с. 255].

Економічна ефективність прямих податків реалізується через їх вплив на виробників і споживачів. Система прямого оподаткування є економічно ефективною, якщо відбувається нарощування обсягів виробництва і споживання; збільшується кількість суб'єктів господарювання (а відповідно й оподаткування), звужується тіньовий сектор, зростає інвестиційна активність, підвищується рентабельність виробництва та збільшується кількість прибуткових підприємств, відбувається інтенсивний розвиток бізнесу.

Соціальною складовою ефективності оподаткування вважаємо справедливий розподіл коштів державного бюджету між виробничою і соціальною сферами, бюджетами різних рівнів; створення гідних умов праці, підвищення рівня зайнятості та доходів населення; належну державну підтримку незахищених верств населення. Тому при оцінюванні ефективності системи оподаткування першочерговим завданням є врахування не тільки фіскальної складової ефективності, а визначення комплексного показника, який би віддзеркалював усі складові ефективності оподаткування.

Варто зауважити, що при оцінюванні податкових механізмів необхідно розглядати зовнішню (на макрорівні) та внутрішню (на мікрорівні) ефективність [4, с. 98].

Зовнішня ефективність проявляється у відповідності рівня податкових надходжень до бюджету розміру фінансування основних державних витрат.

Систему оцінювання ефективності оподаткування на рівні держави формують наступні показники:

    ? частка податкових надходжень у загальній сумі доходів відповідного бюджету (державного, обласного, міського, районного); ? частка податків у валовому національному продукті, національному доході; ? структура податкових надходжень до бюджету; ? втрати сум податкових надходжень у результаті неефективної та незбалансованої податкової системи; ? втрати сум податкових надходжень внаслідок існування тіньового сектору економіки.

Ефективність оподаткування на мікрорівні визначається шляхом аналізу впливу податкових механізмів на результати діяльності суб'єктів господарювання, зокрема на обсяги виробленої та реалізованої продукції, динаміку прибутку, тенденції інвестиційної діяльності підприємств, оновлення основних виробничих фондів, нарощування капіталу тощо. Оцінювання ефективності оподаткування проводять на основі даних податкової звітності підприємств шляхом аналізу розміру податків, їх динаміки, структури податкових виплат, податкового навантаження [9].

Традиційно, оцінюючи ефективність оподаткування на мікрорівні, більшість науковців дотримуються думки, що вона характеризується системою показників, серед яких варто виділити наступні групи:

    - загальні (індекс загального податкового навантаження, структура податків, податкомісткість, коефіцієнт податкового навантаження на фінанси підприємства, коефіцієнт податкового навантаження на власний капітал, коефіцієнт ефективності оподаткування); - часткові (ефективна ставка оподаткування, коефіцієнт оподаткування прибутку, коефіцієнт оподаткування виручки, коефіцієнт оподаткування експортних операцій); - спеціальні (коефіцієнт пільгового оподаткування, коефіцієнт ефективності використання податкових пільг).

Поряд з показниками оцінювання ефективності механізму оподаткування слід враховувати також і інші показники, такі як:

    - індекс концентрації Херфіндаля (визначає податки за рахунок яких формується переважна частина податкових надходжень до бюджету). Його розрахунок дозволяє виявити неефективні податки, які тільки ускладнюють систему оподаткування і не відіграють суттєвої ролі у формуванні доходної частини відповідних бюджетів. Виявлення податків із низьким обсягом надходжень, їх скасування або реформування дозволить оптимізувати систему оподаткування; - індекс ерозії - визначає ступінь відповідності фактичних баз оподаткування потенційним; - коефіцієнт еластичності податкових надходжень (характеризує величину зміни податкових надходжень під впливом визначених економічних чинників). Цей коефіцієнт показує, на скільки відсотків змінюються податкові надходження (групи податків або окремого податку) при зміні чинника на 1%; - коефіцієнт податкового покриття (відображає здатність бюджету покривати свої видатки тільки за рахунок податкових надходжень). Цей показник характеризує ефективність не тільки податкової, а й бюджетної політики держави. Його розрахунок за секторами економіки дозволяє виявити, на який сектор припадає найбільше податкове навантаження; - коефіцієнт стабільності податкової системи (відображає зміну матеріального стану платника податків у результаті зміни податкового законодавства). Якщо значення показника стабільності менше одиниці, поглиблюється протиріччя між владою та платниками податків, розширюється тіньовий сектор, погіршується інвестиційний клімат, і в результаті зменшується рівень податкових надходжень до бюджету.

Отже, поняття ефективності використовується для оцінки будь-якого процесу. В економічній науці поняття ефективності в першу чергу пов'язане з оцінюванням галузей, інвестиційно-інноваційної діяльності підприємств, їх фінансового стану, маркетингової стратегії, кадрової політики, менеджменту, системи оподаткування. Ефективність оподаткування залежить від побудови механізму справляння кожного податку окремо і податкової системи в цілому. Економічна ефективність прямих податків реалізується через їх вплив на виробників і споживачів. Система прямого оподаткування є економічно ефективною, якщо відбувається нарощування обсягів виробництва і споживання; збільшується кількість суб'єктів господарювання ( а відповідно й оподаткування), звужується тіньовий сектор, зростає інвестиційна активність, підвищується рентабельність виробництва та збільшується кількість прибуткових підприємств, відбувається інтенсивний розвиток бізнесу. Систему оцінювання ефективності оподаткування на рівні держави формують наступні показники:

    ? частка податкових надходжень у загальній сумі доходів відповідного бюджету (державного, обласного, міського, районного); ? частка податків у валовому національному продукті, національному доході; ? структура податкових надходжень до бюджету; ? втрати сум податкових надходжень у результаті неефективної та незбалансованої податкової системи; ? втрати сум податкових надходжень внаслідок існування тіньового сектору економіки.

Оцінюючи ефективність оподаткування на мікрорівні, більшість науковців дотримуються думки, що вона характеризується системою показників, серед яких варто виділити наступні групи:

    - загальні; - часткові; - спеціальні; - індекс концентрації Херфіндаля; - індекс ерозії; - коефіцієнт еластичності податкових надходжень; - коефіцієнт податкового покриття; - коефіцієнт стабільності податкової системи.

Підсумовуючи вище сказане, ми можемо зазначити, що прямі податки є однією з найважливіших фінансових категорій і основним видом державного доходу. Прямі податки можна поділити на дві підгрупи в залежності від об'єкта оподаткування:

    3) Податки на доходи; 4) Податки на власність.

До податків на доходи, які стягуються в Україні належать податок на прибуток підприємств, податок з доходів фізичних осіб. Перевагами податків на доходи є: рівень оподаткування прямо залежить від доходу, що створює рівні умови в оподаткуванні. До недоліків податків відносять: від них легко ухилитись і приховати; підрахунок бази оподаткування є досить складним для платника; податковим органам досить непросто контролювати правильність обчислення цих податків. Крім того, об'єкт оподаткування є нестабільним, і його розміри коливаються в процесі циклічного розвитку економіки. Серед податків на власність в Україні стягується земельний податок і податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів. Податки на власність установлюються відносно майна, яке перебуває у власності чи користуванні даного платника. Переваги податків на власність: сталість надходжень, незначні можливості для ухилення і приховання, простота стягнення, соціальна справедливість. До недоліків відносять обмежену регулюючу функцію, а також нееластичність надходжень. Будь-який податок може бути розкладений на складові - елементи оподаткування. Елементами оподаткування є платник податку, об'єкт оподаткування, база оподаткування, ставка податку, порядок обчислення податку, податковий період, строк та порядок сплати податку, строк та порядок подання звітності про обчислення і сплату податку. Механізмом оподаткування є сукупність правових, організаційних норм, що регулюють податкові відносини між економічними суб'єктами. Всі елементи оподаткування та механізм їх дії визначені у Податковому кодексі, Митному кодексі та інших законодавчих актах.

Похожие статьи




Система показників ефективності функціонування системи прямого оподаткування - Пряме оподаткування в Україні

Предыдущая | Следующая