Структура заробітної плати - Заробітна плата та її структура в Україні

Заробітний виплата компенсаційний кодекс

Законом України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати. До її складу, зокрема, входять: а) основна заробітна плата; б) додаткова заробітна плата; в) інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Структура заробітної плати схожа на структуру фонду оплати праці, який застосовується для оцінки розміру заробітної плати найманих працівників. Основні методологічні положення щодо визначення показників оплати праці містить Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 р. № 5. Відповідно до неї до фонду оплати праці включаються нарахування найманим працівникам у грошовій та натуральній формі (оцінені в грошовому виразі) за відпрацьований та невідпрацьований час, який підлягає оплаті, або за виконану роботу незалежно від джерела фінансування цих виплат.

Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадових обов'язків). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. До складу Фонду основної заробітної плати належать:

    1. Винагороди за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці за тарифними ставками (окладами), відрядними розцінками робітників та посадовими окладами керівників, фахівців, технічних службовців, включаючи в повному обсязі внутрішнє сумісництво. 2. Суми відсоткових або комісійних нарахувань залежно від обсягу доходів (виручки), отриманих від реалізації продукції (робіт, послуг), у разі, якщо вони є основною заробітною платою. 3. Гонорар штатним працівникам редакцій газет, журналів, інших засобів масової інформації, видавництв, установ мистецтва й (або) оплата їх праці, що нараховується за ставками (розцінками) авторської (постановочної) винагороди, нарахованої на даному підприємстві. 4. Оплата при переведенні працівника на нижчеоплачувану роботу у випадках і розмірах, передбачених чинним законодавством, а також при невиконанні норм виробітку та виготовленні продукції, що виявилася браком не з вини працівника. 5. Оплата роботи висококваліфікованих працівників, залучених для підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників. 6. Оплата праці за час перебування у відрядженні (не включає відшкодування витрат у зв'язку з відрядженням: добових, вартості проїзду, витрат на наймання житлового приміщення). 7. Вартість продукції, виданої працівникам при натуральній формі оплати праці. 8. Оплата праці (включаючи гонорари) працівників, які не перебувають у штаті підприємства (за умови, що розрахунки проводяться підприємством безпосередньо з працівниками), за виконання робіт:
      А) згідно з договорами цивільно-правового характеру, включаючи договір підряду (за винятком фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності); Б) згідно з обов'язками особам, які є членами спостережної ради або ревізійної комісії акціонерного товариства; В) згідно з договорами між підприємствами про надання робочої сили (безробітним за виконання громадських робіт, учням та студентам, які проходять виробничу практику на підприємстві чи залучені на тимчасову роботу на період канікул).

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Додаткова заробітна плата включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Фонд додаткової заробітної плати включає:

    1. Надбавки та доплати до тарифних ставок (окладів, посадових окладів) у розмірах, передбачених чинним законодавством, за:
      А) суміщення професій (посад); Б) розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт; В) виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника; Г) роботу у важких і шкідливих та особливо важких і особливо шкідливих умовах праці;

Г) інтенсивність праці;

    Д) роботу в нічний час; Е) керівництво бригадою;

Є) класність водіям (машиністам) транспортних засобів;

    Ж) знання та використання в роботі іноземної мови; З) допуск до державної таємниці; И) науковий ступінь тощо. 2. Відсоткові або комісійні винагороди, виплачені додатково до тарифної ставки (окладу, посадового окладу). 3. Оплата роботи в надурочний час і у святкові та неробочі дні у розмірах та за розцінками, установленими чинним законодавством. 4. Оплата працівникам днів відпочинку, що надаються їм у зв'язку з роботою понад нормальну тривалість робочого часу при вахтовому методі організації праці, при підсумованому обліку робочого часу і в інших випадках, передбачених законодавством. 5. Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників. 6. Суми компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів її виплати. 7. Вартість безоплатно наданих окремим категоріям працівників відповідно до законодавства житла, вугілля, комунальних послуг, послуг зв'язку та суми коштів на відшкодування їхньої оплати тощо.

Похожие статьи




Структура заробітної плати - Заробітна плата та її структура в Україні

Предыдущая | Следующая