Поняття заробітної плати в Україні - Заробітна плата та її структура в Україні

Правову основу структури заробітної плати закладено у ст.2 Закону України "Про оплату праці", згідно з якою до її складу входять основна, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з Законом України "Про оплату праці", заробітна плата - це винагорода, обчислена у грошовому виражені, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу [1, ст. 1]. Інакше кажучи, заробітна плата - це ціна, що виплачується за використання праці.

Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

До інших заохочувальних та компенсаційних виплат, які є структурним елементом заробітної плати, належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами та положеннями, компенсаційні й інші грошові та матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

У проекті Трудового кодексу України структурними елементами заробітної плати визначено основну та додаткову заробітну плату (ст.. 207). Основна заробітна плата визначається як оплата за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці яка встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів), відрядних розцінок та посадових окладів(ставок заробітної плати). Тарифні ставки встановлюються за робітничими професіями зазвичай у розрахунку на годину (годинна тарифна ставка) або робочий день (денні тарифні ставки), виходячи з нормальної тривалості робочого часу.

Посадові оклади (ставки заробітної плати) встановлюються для працівників які відповідно до класифікації професій належать до законодавців вищих державних службовців керівників професіоналів фахівців і технічних службовців у розрахунку на місяць. Місячні оклади можуть встановлюватися і за робітничими професіями (на умовах колективного договору ).

Чітке визначення кола суб'єктів яким встановлюються посадові оклади організаційно впорядковує структуру заробітної плати. Посилення значення основної заробітної плати та чітке визначення сутності виплат додаткової заробітної плати підвищать матеріальну зацікавленість працівників зроблять доступними та зрозумілими умови оплати праці.

Додаткова заробітна плата згідно з проектом Трудового кодексу України включає виплати та перевиконання норм праці при відрядній формі заробітної плати, а також доплати надбавки, премії, винагороди за вислугу років, за результатами роботи за рік, інші види заохочувальних виплат.

Проте, незалежно від формулювання сутності заробітної плати, всі науковці вважають, що вона повинна відбивати існуючі в державі соціальні, економічні та виробничі відносини. В свою чергу, такі відносини виявляються через функції заробітної плати. Різні автори [2, 3] виділяють від двох до десяти функцій заробітної плати. Однак більшість з них надають першочергової уваги таким функціям заробітної плати:

    1) відтворювальна функція заробітної плати - полягає у забезпеченні працівників та членів їх сімей необхідними життєвими благами для відтворення робочої сили, для відтворення поколінь тощо; 2) стимулююча або мотивуюча функція заробітної плати - полягає у встановленні залежності її розміру від кількості й якості праці конкретного працівника, його трудового внеску в результати роботи підприємства; 3) регулююча або ресурснорозміщувальна функція заробітної плати - полягає в оптимізації розміщення робочої сили за регіонами, галузями господарства, підприємствами з урахуванням ринкової кон'юнктури; 4) соціальна функція заробітної плати - відображає міру живої праці при розподілі фонду споживання між найманим працівником і власником засобів виробництва; 5) функція формування платоспроможного попиту населення - її призначення полягає в узгодженні платоспроможного попиту, під яким прийнято розуміти форму виявлення потреб, забезпечених грошовими коштами покупців, з одного боку, і виробництва споживчих товарів - з іншого.

Наведені функції заробітної плати тісно взаємопов'язані між собою, і лише за їхньої сукупної наявності досягається ефективна організація заробітної плати [2].

Проте, в сучасних умовах становлення ринку в Україні заробітна плата не спроможна виконувати ці функції. Її рівень забезпечує не більше 21% відтворення робочої сили, що не відшкодовує навіть прямих затрат праці і не викликає зацікавленість в переорієнтації робочої сили на пріоритетні сфери діяльності.

На сьогодні заробітна плата виконує зовсім інші функції:

    - збереження зайнятості, запобігання безробіттю ціною заниження заробітної плати; - забезпечення соціальних гарантій; - збереження попереднього статусу, пов'язаного з попереднім робочим місцем; - стримування інфляції (через затримку виплати заробітної плати); - перерозподіл зайнятих за галузями і сферами економіки; - поширення нелегальної діяльності та вторинної зайнятості; - посилення мобільності робочої сили [3, с. 148].

Похожие статьи




Поняття заробітної плати в Україні - Заробітна плата та її структура в Україні

Предыдущая | Следующая