Теоретичні основи рівня забезпеченості підприємства основним та оборотним капіталом підприємства, ефективність виробництва, Поняття основного та оборотного капіталу підприємства - Капітал підприємства КП "Теплокомуненерго"

Поняття основного та оборотного капіталу підприємства

В умовах розвитку товарного виробництва, коли робоча сила стає товаром створюються історичні передумови виникнення капіталу. Він характеризує певні суспільно-виробничі відносини між основними класами буржуазного суспільства - капіталістами, які володіють засобами виробництва, і найманими працівниками, які мають у своєму розпорядженні лише робочу силу.

Капітал у буквальному розумінні означає головну суму коштів необхідних для започаткування та здійснення виробництва (діяльності). Власник капіталу, купуючи на ринку товари - робочу силу й засоби виробництва, поєднує їх у процесі праці й після реалізації створеної продукції ( наданих послуг) одержує більшу вартість, ніж була ним авансована.

У свою чергу, капітал з урахуванням цілеспрямованого використання й характеру кругообороту поділяється на основний та оборотний.

Основний капітал - це частина постійного капіталу, яка складається з вартості засобів праці ( будівель, споруд, машин, устаткування) та обертається протягом кількох періодів виробництва. Вона переносить свою вартість на готовий продукт частинами. Вартість основного капіталу відшкодовується виробнику по мірі реалізації готових товарів ( продукції, послуг). [1.89]

Прискорення оновлення матеріально-технічної бази підприємства, збільшення масштабів вилучення з виробництва технічно застарілих і економічно малоефективних машин та устаткування є основою підвищення ефективності використання основного капіталу. При цьому інтенсифікація відтворювальних процесів в аграрному виробництві потребує мобілізації великих фінансових коштів. У повному обсязі вона можлива за умови державної підтримки, а також широкого залучення внутрішніх та зовнішніх інвестицій. Головною ознакою підвищення ефективності використання основного капіталу того чи іншого підприємства є зростання обсягу виробництва і реалізації продукції.

Важливою умовою ефективного використання основного капіталу в аграрному виробництві є поліпшення матеріально-речової структури основного капіталу підприємства. Необхідно значно підвищити питому вагу тих засобів праці, які відіграють найбільш активну роль у підвищенні урожайності культур, продуктивності тварин, якості і збереження продукції. Важливим напрямом підвищення ефективності використання основного капіталу є поліпшення і розвиток системи матеріального стимулювання працівників підприємств за ефективне і раціональне використання сільськогосподарської техніки і обладнання.

Оборотний капітал - частина постійного капіталу, яка витрачається на придбання на ринку предметів праці ( сировини, матеріалів, комплектуючих виробів) та оплату праці робочої сили.[3.41]

Основним процесом управління оборотним капіталом підприємства в сучасних умовах господарювання і визначення шляхів, за якими можна пришвидшити оборотність оборотного капіталу. Для досягнення поставленої мети потрібно виконати такі завдання: 1) визначити основну сутність і складові оборотного капіталу підприємств; 2) розглянути методи управління структурними елементами оборотного капіталу; 3) визначити шляхи підвищення використання оборотного капіталу підприємства. У сучасних умовах для багатьох вітчизняних підприємств типовим наслідком кризових явищ їхнього економічного розвитку є гостра нестача оборотного капіталу, яка супроводжується низьким рівнем його використання. Оборотному капіталу належить особливе місце у структурі капіталу підприємства, оскільки від якості управління ним залежать безперервність процесу виробництва і реалізації продукції, ліквідність підприємства, його платоспроможність і рентабельність. На сучасному етапі розвитку економіки України оборотний капітал як економічна категорія потребує глибшого дослідження і вдосконалення організації управління ним на практиці.

Таким чином, основний та оборотний капітал займає вагому частину капіталу підприємства. Одним із основних завдань ринкової економіки є інтенсифікація виробництва з елементами інновацій, що враховують рівень забезпеченості новітньою технікою та технологіями, при неухильному дотриманні принципу ресурсозбереження.

Похожие статьи




Теоретичні основи рівня забезпеченості підприємства основним та оборотним капіталом підприємства, ефективність виробництва, Поняття основного та оборотного капіталу підприємства - Капітал підприємства КП "Теплокомуненерго"

Предыдущая | Следующая