Податковий контроль: поняття та зміст, класифікація та поняття податкової перевірки, Поняття і зміст податкового контролю - Податковий контроль

Податковий контроль перевірка

Мета. Виходячи з того, що податковий контроль виступає обов'язковим елементом будь-якої галузі державного управління і є самостійним напрямом державного фінансового контролю щодо забезпечення правильного обчислення, своєчасного та повного внесення податків і зборів до бюджету, тому важливим є вивчення питань щодо самого поняття податкового контролю, видів, функцій і завдань податкового контролю, податкових перевірок і їх класифікації, що і обумовлює вивчення даної теми.

Поняття і зміст податкового контролю

Контроль є обов'язковим елементом будь-якої галузі державного управління. Податковий контроль є самостійним напрямом державного фінансового контролю. Характерним для нього є певна стадія фінансової діяльності ? стадія мобілізації коштів до публічних грошових фондів. Забезпечення режиму суворого додержання приписів норм податкового законодавства зобов'язаними суб'єктами податкових правовідносин є головною метою податкового контролю. Податковий контроль виступає гарантією задоволення публічних майнових інтересів та важливим чинником соціально-економічної стабільності держави, її фінансової безпеки. Основними нормативними документами, які регулюють податковий контроль в Україні є Податковий кодекс України, Закон Україїни "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" та інші.

Податковий контроль ? це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків та зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Контрольна діяльність податкових органів спрямована на досягнення низки цілей, серед яких важливо виокремити такі:

    - забезпечення додержання податкового законодавства суб'єктами, що реалізують податковий обов'язок або забезпечують його реалізацію; - попередження правопорушень у податковій сфері; - виявлення порушень податкового законодавства та застосування до винних осіб відповідних заходів юридичної відповідальності.

Указані цілі загалом визначають зміст податкового контролю, який слід визначити як діяльність спеціально уповноважених державних органів щодо забезпечення додержання зобов'язаними суб'єктами податкових правовідносин чинного податкового законодавства.

Досліджуючи системний характер податкового контролю як складового елемента державного управління податковою сферою, в його структурі виокремлюють кілька основних елементів:

    ? суб'єкт податкового контролю; ? об'єкт контролю; ? форми і методи (методики) контролю; ? документи контролю; ? заходи податкового контролю та порядок їх здійснення.

Суб'єктами податкового контролю виступають державні органи спеціальної компетенції. В повному об'ємі здійснювати податковий контроль вправі органи державної податкової служби. Окремими контрольними повноваженнями в сфері оподаткування наділені також митні органи.

Підконтрольними суб'єктами є будь-які юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які беруть участь у податкових правовідносинах як платники податків чи особи, що сприяють сплаті податків.

Об'єктом податкового контролю Є фінансово-господарська діяльність вказаних осіб, Предметом ? бухгалтерські книги, звіти, плани, рахунки, декларації, накладні та інші документи пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів до бюджетів всіх рівнів. Перелік документів, що так чи інакше пов'язані з оподаткуванням є надзвичайно широким. До них відносяться різного роду накази керівників та звіти працівників, цивільно-правові та трудові договори, установчі документи, банківські виписки та інші.

Податковий контроль здійснюється у конкретних формах, які мають обов'язкове законодавче закріплення.

Форма податкового контролю ? це сукупність конкретних організаційно-процесуальних заходів, які здійснюються уповноваженими суб'єктами в процесі контрольної діяльності. Таким формами є: податкові перевірки, облік платників податків, оперативно-бухгалтерський облік податкових надходжень, контроль за відповідністю витрат фізичних осіб їх доходам. Іншими формами податкового контролю виступають: отримання пояснень платників податків, податкових агентів; перевірка даних обліку і звітності; огляд приміщень і територій, що використовуються з метою отримання доходу (прибутку).

Похожие статьи




Податковий контроль: поняття та зміст, класифікація та поняття податкової перевірки, Поняття і зміст податкового контролю - Податковий контроль

Предыдущая | Следующая